Окончателно: Съдийка от СГС е наказана за забавянето на десетки дела, някои до 7 години
Съдийка от Софийския градски съд (СГС) е окончателно наказана за забавянето на десетки дела, някои от които до седем години. Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) потвърди решението на Съдийската колегия за намаляване на заплатата на Рени Коджабашева с 10% за шест месеца за системно неспазване на сроковете в процесуалните закони и действия и бездействия, които неоправдано са довели до забавянето на делата.
Решението на СК на ВСС е от 19 септември 2023 г. В хода на дисциплинарното производство било установено, че към 28 януари 2022 г. Коджабашева не е спазила сроковете за постановяване на крайни съдебни актове по общо 143 дела. По 103 от тях забавянето е до една година, по 28 – от една до 2 години, по други 28 – от 2 до 3 години, по осем – от 3 до 4 години, по 10 – до 5 години, по 16 – до 6 години, по 12 – до 7 години и едно над 7 години.
Първоначално дисциплинарното производство срещу нея е образувано от председателя на СГС Алексей Трифонов. Заповедта му е следствие на писмо от министъра на правосъдието от 17 януари 2021 г. и доклад от шефа на служба „Съдебно деловодство – Гражданско отделение – въззивни състави“. Установено било, че Коджабашева има 109 забавени дела на неин доклад, докато е била председател на IV-Б въззивен състав и други 34 дела, отново на неин доклад, като председател на IV-Е състав.
След като на 22 януари 2022 г. Трифонов образувал дисциплинарно производство, били събрани и други документи, които сочели множество и системно извършени нарушения от съдия Коджабашева, довели до забавянето на делата. Освен това срещу съдийката имало и предишни дисциплинарки, които обаче според Трифонов не са я мотивирали да изписва актовете си в срок и тя продължила да бави дела. Заради това той внесъл предложение в Съдийската колегия за продължаване на дисциплинарното производство и налагане на по-тежко наказание от „забележка“.
На 26 юни 2022 г. кадровиците образували такова и избрали състав. Двете страни са били уведомени за това решение, а на Коджабашева била дадена възможност да направи възражения и да представи доказателства.
Първото заседание било насрочено за 6 октомври с.г. Ден преди това обаче председателят на дисциплинарния състав го е отсрочил за 3 ноември поради служебни ангажименти на кадровиците. За това са били информирани както Трифонов, така и Коджабашева.
Междувременно съдийката уведомила състава, че е изготвила актовете по 42 дела.
На 3 ноември 2022 г. Рени Коджабашева не се явила, изпратила писмо, че има заседания по същото време.
Заради това дисциплинарният състав изискал справка от председателя на СГС за графика на заседанията на съдийката и отсрочил производството за 23 ноември.
Но и тогава Коджабашева не се явила, а представила болничен лист. Дисциплинарният състав ѝ указал, че ако и за следващото заседание – на 7 декември, няма обективна възможност да се яви, следва да упълномощи защитник или да представи писмено становище. Освен това съставът я уведомил, че ако заседанието отново бъде отложено по същите причини, ще приложи чл. 139, ал. 2 от АПК, според който при повторно искане от същата страна делото може да бъде отложено по изключение само на друго основание, ако с оглед на всички обстоятелства съдът прецени, че не е налице злоупотреба с право.
Но и на 7 декември 2022 г. ход на дисциплинарното производство не бил даден, защото Коджабашева отказала да получи уведомлението за насроченото заседание.
Последвало поредно отлагане – този път за 25 януари 2023 г., когато вече съставът успял да даде ход, но не защото съдийката била там, а защото упълномощила адвокат, който присъствал. Приети били постъпилите доказателства, изискани били допълнителни и заседанието било отложено за 22 февруари с.г. Но два дни преди това председателят на състава го отсрочва още два пъти – първо за 15 март, а после за 5 април като не е ясно каква е причината за това.
Вече на 5 април 2023 г. отново е даден ход като е присъствал само адвокатът, приети са нови доказателства, включително и справка за междувременно изготвените от Коджабашева съдебни актове.
На 2 август м.г. съставът взел решение, с което частично прекратил производството срещу съдийката, защото е изтекла абсолютната петгодишна давност за търсене на отговорност за дела, обявени за решаване в периода от 2015 г. до януари 2017 г. За други пък е изтекъл 6-месечният срок от узнаването за образуване на дисциплинарно производство (става дума за периода от 2017 г. до 7 юни 2021 г. – б.а.).
За останалите съставът предлага Коджабашева да бъде наказана с намаляване на заплатата с 10% за шест месеца.
И на 19 септември Съдийската колегия гласува за налагане на наказание.
Коджабашева обжалва, но тричленен състав на ВАС потвърждава решението на колегията (виж още тук).
Съдийката се обръща към касационната инстанция, но петчленен състав на ВАС с председател Таня Вачева и членове Анелия Ананиева (докладчик), Юлия Тодорова, Станимир Христов и Стела Динчева отхвърля жалбата ѝ като неоснователна.
В решението си ВАС посочва, че Рени Коджабашева не оспорва по същество данните за забавите, а твърди, че липсва виновно поведение от нейна страна, защото от една страна е била много натоварена, а от друга – при разглеждането на делата са участвали младши съдии, които впоследствие били назначени в различни районни съдилища.
ВАС обаче не приема тези ѝ доводи. И изтъква, че натовареността на Коджабашева е около и малко над средното, съпоставена с тази на останалите съдии, а те не са допуснали забавяния в такъв обем или за такъв период.
„Не води до извод в различна насока обстоятелството, че в по-голямата част се касае за въззивни производства, при разглеждането на които са участвали и младши съдии, които след това са разпределени в други съдилища. Тези доводи не могат да обосноват непроизнасянето в срок на обявените за решаване дела с такъв значителен брой и при толкова съществено забавяне. Участието в съдебния състав на младши съдии е част от работния процес, осъществяван и от останалите съдии в отделението, а не е възложено единствено на наказания магистрат. Качеството на постановените съдебни актове, доколкото същото е съобразено при определяне размера на наказанието, също не променя факта на настъпилата забава от системно неспазване на процесуалните срокове. Създаването на условия за своевременно произнасяне по обявените за решаване въззивни дела е задължение на докладчика и е част от организацията на работата, за която е отговорен самият магистрат. Описаното бездействие е довело до системно забавяне на производството по голям брой дела за значителни периоди от време при липса на представени доказателства за наличието на обективни организационни затруднения“, отбелязва петчленният състав на ВАС.
Той посочва още, че възраженията на Коджабашева не обосновават извод за липса на виновно поведение, а касаят наличието на смекчаващи обстоятелства във връзка с определянето на размера на наказанието. И тези нейни аргументи са отчетени при приемането на решението на Съдийската колегия, която е определила минималния по закон размер процент на намаляването на заплатата и то за най-краткия срок по ЗСВ.
„В тази връзка обстоятелството, че съдия К. в хода на дисциплинарното производство изготвя окончателни актове по 42 от делата, за които е привлечена към дисциплинарна отговорност, както и качеството на мотивите към тях, са отчетени от дисциплинарно наказващия орган. Наличието на фактическа и правна сложност на някои от делата също не може да обуслови извод за липса на виновно поведение от страна на магистрата. В случая установената забава при изготвяне на съдебните актове е повече от една година и значително над този период, което съставлява нарушение на общото задължение на съда за разглеждане и решаване на делата в разумен срок. Предвид изложеното при налагане на дисциплинарното наказание е спазен принципът за съразмерност. Наложено е наказание по чл. 308, ал. 1, т. 2 ЗСВ, което е второто най-леко по степен, предвидено от закона, при това в минимален размер и за минимална продължителност – намаляване на основното трудово възнаграждение с 10 на сто за срок от 6 месеца. То съответства на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, вината и поведението на нарушителя“, заключава петчленният състав и потвърждава решението на първата инстанция.
42
Коментирайте
Повечето ги мързи здраво, като чуят за мотиви и им призлява. То какво чудо е, само и само да се сключи споразумение. Представям си каква медийна атака щеше да се получи, ако въпросният колега беше прокурор, а не съдия, те са малко свещени крави. Така, че такива примери минават за половин ден без много шум !
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Знаеш ли къде е Шипковенски ?
Направо са си я наградили! За 7 години нема никой.
Де да беше само тя. Повечето са така, ама заплатките по 10 бинки си текат и така … до края на България.
Такива като тази място в съдебната власт нямат! Да видя кой работодател ще я търпи?!
По мое мнение, повечето БГ съдии са кукли на конци, като
заплатите им в сравнителен план са огромни, но не се дават за отговорна работа, а за послушание.
Вие, виждали ли сте съдия в съд, или само вярвате на градските легенди, защото ако бяхте се срещали и сте се явявали по дела със сигурност щяхте да забележите, че повечето съдии са обективни и безпристрастни, тъй като е въпрос на авторитет и себеуважение!
ИМАТЕ ПРЕКРАСНО ЧУВСТВО ЗА ХУМОР.
Обективността и безпристрастността отдавна са редки гости, като са започне отгоре надолу. както се знае рибата се вмирисва от главата.
Всяка седмица съм в съда. Повечето съдии са като нея.
Знаеш ли колко си ясен? И #КОЙ ти плаща да тролиш – Америка за България.
Със сигурност знам, че моята заплата е от бюджета на съд.власт, както и със сигурност знам, че възпитанието изисква да се говори в учтива форма. Възпитаното, достойно и зачитащо чуждото мнение отношение към другите, също е въпрос на авторитет и себеуважение.
ПросД ТъБ трол!!!
Заплатата била от бюджета на съдебната власт?! А чия е стойността която пълни този бюджет БРЕ КАУН?!
За овладяване психотичната продукция трябва да се посети психиатър, след това да се приема предписаната терапия и най-важното е, да не се смесва с алкохол и наркотични вещества!
Всички знаят, че българските съдии са се радпищолили. Но, уважаеми госпожи и господа, те са поставени, за да изпълняват волята на поставилите ги! Не да се вълнуват, заради правосъдието, както го разбират някои от вас. Видно е, че „наказанията“ им са колкото да пазят наказващите. Десет процента от 7000.оо лева заплата за половин година са 4200.оо лева. Кажи, речи половин заплата!
Мислите ли, че ще стреснат извършителката на дисциплинарното нарушение!?
Ето това се нарича „Прах в очите на хората“! Ама много, много са се разпищолили!
Те живеят на МАРС с правителството ВСС. Там са с ракетата на Илън Мъск и с любезното съдействие на Америка за България.
Седем години са нищо
Има едни келемета от СРС, които бавят по 11,14 ако не и повече години. После отмяна и връща и правосъдието е безсмислено. Инспекторатът се прави на умряла лисица и пуска дисциплинарки с изтекла давност.
Мацката от времената в СРС не признаваше срокове, та сега ли ще се стресне.
Че и обжалва на 2 инстанции ДН, че й пишат решения,
Догодина пак така , дрън дрън
Оправете натоварването в София, за да си говорим за по – важни неща – качество и предвидимост.
Вас трябва да ви товарат за Белене, без обратно.
Малиий, че тежко наказание
Страхотия. Сефте!
Друга от тези със скандалните забави, Златка Чолева се стяга за ВКС.
Колко различна съдба…
Тя и Рени не стана съдия във ВКС преди 2-3 конкурса съвсем за малко. Правете си изводите наум и сами!
Ами за разлика от Златка, Рени няма първи приятелки във ВКС.
Това наказание въобще не е сериозно.
Е ти откри … Америка (за България)!
Еврика!
Значи номерът е да се протака процедурата, за да изтече абсолютната давност или 6-месечният срок от узнаването за образуване на дисциплинарното производство и през това време се донапишат част от актовете, и накрая да се отърве с „второто най-малко наказание е минимален размер за най-краткия срок“.
Чудесен пример,магистрати!
Отново намериха вратичка тези.
Това не е вратичка, а триумфална арка в полето.
Това е още от 1991 година „практика“.
ГоУема работа, тя си заработва по няколко заплати от забавянията 😀 Направо смях в залата, вместо тоя кадър на БСП да е в киреча и да я шкури собствения и електорат, взели че я наказали с 10% няколко месеца.. сумарно и една заплата няма!
Време е за радикални промени
Защо е това масово туткане бее
РАХАТ. Каза го Димитър Узунов.
Нормялно е да я накажат
Е баница ли да и направят
Зелник в бюрото по труда!
Да беше само Коджабашева добре, но забавянето на решенията по делата във въззивните отделения повече от две години вече е стандарт, който се промъква и към първоинстанционните състави. И не са само решенията. Имам въззивно дело, което за една година изобщо не е администрирано, дори не се е появило в електронната система, да не говорим за насрочване, па макар и за края на 2025 или началото на 2026,та какво остава за решаване. Забавеното в такъв мащаб правосъдие наистина е липса на правосъдие, т. е. неизпълнение на задълженията, което трябва да води до уволнение на виновния магистрат.
Не знам каква е заплатата на въпросната съдийка, но съм сигурен, че въпросните 10% от нея няма да покрият обезщетенията, които ние ще платим за забавеното разглеждане на делата. Бавното правосъдие е равносилно на липса на правосъдие. Ако едно дело продължи 7-10 години, правният интерес от воденето му вероятно е отпаднал, а е възможно и една от страните да се е явила пред Божия съд. Съдия, който не си реши делото в рамките на 3 месеца, трябва да напусне системата без право да се връща в нея. Мога само да се досещам колко пъти в годината Коджабашева е посетила екзотични… Покажи целия коментар »
За такива нарушения наказанието не трябва ли да бъде уволнение . Защото така се създава впечатление , че буквално може да не си гледаш работата с години, хората да останат с нерешени казуси и накрая вместо 10к на месец да вземаш 9к в рамките на една година.
Интересна ще е справка колко от делата са били изписани към момента на постановяването на решението на Съдийската колегия – демек имало ли е смисъл от действията на Алексей или положението е безнадеждно.
Седем години, сериозно ли?
То да е единствената.
Има и други в СГС дето се чака с години за решение, но вместо да ги накажат,май ще ги повишават във ВКС.
Че въззивно гражданско в СГС е скандално натоварено е факт, но и че някои негови представители скандално се скатават – също. Наказанието е опит за баланс, но на практика е смешно.
Страхотно наказание! Вие яко се подигравате с народа обаче, а?
При гражданските дела няма особени мотиви, преразказ. То има интернет вече, преписваш.
Но не знаем и степента на сложност все пак.