Заплатите на съдебните служители в Софийския градски съд (СГС) и Софийския районен съд (СРС) да бъдат повишени заради изключителното натоварване и увеличаващия се брой на делата, които трябва да бъдат обработени. За това настояват в писмо до Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет председателите на двете съдилища Алексей Трифонов и Александър Ангелов (пълния текст на писмото виж тук).

В него те предлагат служителите в СГС и СРС да бъдат изведени в самостоятелна група и за тях да не се следват общите правила на Класификатор на длъжностите в администрацията на съдилищата, съгласно които попадат в първа група. „Считаме, че както за магистратите е отчетено по-високото натоварване и основните месечни работни възнаграждения са по-високи в сравнение с останалите окръжни и районни съдилища, така и служителите в тези ОСВ следва да бъдат  стимулирани с по-високо възнаграждение от служителите на съдилищата от първа група“, пишат двамата председатели.

Правилото в момента е, че в първа група са служителите в съдилища с над 50 магистрати. Щатът на СГС е от 195 съдии, а този на СРС – от 219, което е в пъти повече от 50. Първият е най-натовареният окръжен съд (с над 13 000 постъпили дела за първите шест месеца на 2024 г.), а вторият – най-натовареният районен съд (с над 49 000 постъпили дела за първата половина на тази година).

Трифонов и Ангелов напомнят, че натовареността на съдиите предопределя и тази на съдебните служители, които администрират делата. Т.е. за възнагражденията трябва да се отчете не само броят на съдиите, но и броят на делата.

„Приравняването на заплащането на служителите на СГС и СРС с това на служителите в посочената първа група органи на съдебната власт, където натоварването е значително по-малко, води до демотивация и е една от причините за напускането или преместването им в съдилища с по-ниска натовареност“, заявяват двамата председатели.

Те изтъкват, че въпреки полаганите от тях усилия, актуалното ниво на заплатите е сериозна пречка за обезпечаване на всички съдебни състави с необходимия брой служители.

„Има случаи при обявявани конкурси да бъдат подавани по-малко заявления за участие отколкото е броят на обявените места, съответно дори всички кандидати да притежават необходимите качества и да бъдат одобрени, то длъжностите отново няма как да бъдат изцяло заети. Случвало се е дори за определени длъжности в рамките на множество последователно обявени конкурсни процедури да не постъпва нито едно заявление от кандидат, отговарящ на изискванията за допускане“, пишат Трифонов и Ангелов и дават пример с конкурсите за съдебни секретари за СГС, обявени през 2023 г. и 2024 г.

56
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
07 ноември 2024 0:09
Гост

Съдебните сгради са миниатюрни. Днес чужденците се събират на туристически обиколки именно пред Съдебната палата, навремето беше Исторически музей, горе-долу за това имаше обем тази сграда.

Построиха се няколко огромни мола, Центърът на София е зает вече. СРС изобщо не е на място в новата си сграда – опашките са доста. Не вървят и докладваните дела.

Трябва да има около 1 седмица от постъпване на едни книжа – до окончателен резултат.

Съдия от Шоплука
Съдия от Шоплука
06 ноември 2024 19:33
Гост

Прави са председателите на СРС и СГС . Все пак говорим за София – средната заплата е доста висока и ако се търсят качествени служители трябват и по-високи заплати . Иначе или не идват , или бързо напускат . Впрочем това с уравниловките на заплатите в София и в прованса – особено на изпълнителски длъжности – е проблем и в държавната администрация , МВР и пр. Кандидати да работят като чиновници и полицаи в общини в население под 1500 души естествено има . Те нямат почти никаква работа , обслужват малко клиенти и общо взето си гледат семейството и частния… Покажи целия коментар »

Молотов
Молотов
06 ноември 2024 18:12
Гост

Съмнявам се, че натовареността на съдилищата се увеличава. Видимо, не само за мен, по коридорите в съдилищата има забележимо по-малко хора. И граждани и адвокати. Така е от края на миналата година, а през тази съдът направо се опразни от желаещи неговата „справедливост“. Що се касае до съдебните служители, дали и сегашните им заплати отговарят на лични и професионални качества? Макови са оплакванията от функционолната компетентност и възпитанието на твърде много от тях. Крайно време е да се научим да питаме, не единствено и само, какво получаваме, но и какво можем и даваме на обществото!

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 19:01
Гост

Не си влизал в административен съд. Ако наказателните и гражданските дела намаляват, то там се увеличават ежегодно. То са европари, то са санкции, то са чудеса.

Geleto
Geleto
06 ноември 2024 19:19
Гост

Наказателните дела намаляха рязко преди няколко години. В последната година има минимално увеличение в СРС, за СГС не знам (данните са по доклад).

...
...
06 ноември 2024 21:44
Гост

От 2023 има увеличение на гражданските дела (по данни). Липсата на хора – питайте ги

Съдия Лапанчев
Съдия Лапанчев
06 ноември 2024 16:16
Гост

Тия са нахални. Районен съдия получава с 50%повече от професор по право, който 5 години го е обучавал и е му е наливал акъл в главата! Срам и позор!

Ex nunc
Ex nunc
06 ноември 2024 16:37
Гост

Тук не става въпрос да се вдигат заплатите на магистратите, а на съдебните служители ( деловодители, съдебни секретари, архивари, призовкари).

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 19:02
Гост

Ти четеш ли изобко за какво става въпрос?
Още ти присядат чуждите пари. Ами напусни университета и върви практикувай. На всички ни омръзна от теб. Чукча писател.

Geleto
Geleto
06 ноември 2024 19:22
Гост

Проблемът е в ниските заплати в университетите, а не в нормалните заплати на магистратите.

doriepo
doriepo
06 ноември 2024 16:05
Гост

ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда – ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!–– https://cia.sh/stilmen

Стажанти и стимуланти
Стажанти и стимуланти
06 ноември 2024 15:13
Гост

Да припомня мантрата с един хипотетичен задължителен стаж за обучаваните в специалност „съдебен служител“. Трябва само едно споразумение с директора на това учебно заведение. Вече има такива примери в страната – поинтересувайте се. Ама то като няма качествен съдебен администратор, който да е специалист човешки ресурси, хората бягат и заради некомпетентно отношение, не само заради парите, бъдете сигурни! И е очеизвадно, че нито съдебен администратор, нито административен секретар имат необходимото отношение към качествен подбор на служители. Да не говорим за стимули, не само материални, за уважение и прецизна квалификация, а не обучение „в коридора“…. Това включва незабавно организиране на семинари… Покажи целия коментар »

Петър Евров
Петър Евров
06 ноември 2024 16:22
Гост

Къде ще бягат? В Русия ли? Че къде има такива благини-6000-7000лв заплата, данъкоплатците плащат НОИ, Здравна каса, 20 заплати при пенсиониране! Другото не се брои! Важното е да слушат и служат на Шиши, докато не са го прибрали в Сан Куентин

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 19:03
Гост

Вземи и прочети накрая тая статия.
Пони накарай някое дите да ти поясни за кого става въпрос.

777
777
06 ноември 2024 14:09
Гост

Хубаво, голям е проблемът с текучеството. Но в момента работят изключително неграмотни секретари (със съвсем малки изключения). Когато чета протокол – ми идва да го скъсам заради безброй правописни грешки! Ама безброй!!!

aaa
aaa
06 ноември 2024 14:47
Гост

Защо секретарките да са неграмотни, когато по-неграмотен от тях съдия дори не води протокола, не го проверява, защото на свой ред е неграмотен, и го подписва, защото иначе милиционерчето налага наказания за неподписани в срок протоколи.

Бъдещ бивш секретар
Бъдещ бивш секретар
06 ноември 2024 18:24
Гост

Секретарите също искаме да късаме като видим неграмотно написано решение, но нямаме избор.

служител
служител
06 ноември 2024 13:31
Гост

Изключително голям е проблемът със съдебните секретари в цялата страна. Няма никакви кандидати по конкурсите. Обявяват се заплати от 1244 лв. Недстигът е толкова голям, че се отлагат заседания заради липси на секретари. Тепърва предстои проблемът да се задълбочи, ако не се вземат мерки. За деловодствата се намират хора, в по-малките градове основно са наши и ваши /дъщери, сестри, снахи, съседки и т.н/, но за съдебни секретари се искат умения, които връзкарите не притежават и няма нито един кандидат по конкурсите. Направо е страшно. Трябва драстично увеличение на заплатите на съдебните секретари, за да има с какво да се привлекат… Покажи целия коментар »

кака Куна
кака Куна
06 ноември 2024 14:15
Гост

Баш, 20 години съм работила като съдебен секретар в СРС. И тогава и сега се правеха конкурси за нашите хора….така че, това което пишете не е вярно. Вярно е това, че нашите хора, не могат да се справят със специфичните умения, възпитание и интелигентност, които са задължително условие в присъствието им в съдебна зала, а те, нашите хора, не го притежават и отпадат по естествен подбор от системата. Другото със заплатата и е вярно, и не е. Има и секретарки и секретарки, както искате го разбирайте. Изисква се изключителна бързина при писане и адекватност. A това качество малко съдебни секретари… Покажи целия коментар »

Олелето
Олелето
06 ноември 2024 18:33
Гост

Качествата на съдебния секретар (що да не е и мъж) трябва да са комплексни. Освен, да пише бързо, задължително трябва да има и правна култура и грамотност на ниво. За да разбира онова, което и да го запасва правилно. Понякога по подразбиране. И не да чака какво ще му суфлира съдията, а да записва устните процесуални действия на страните, дословно. Порочно е разбирането, че съдията казва, какво да се запише в протокола. Съдът диктува протокола, но се има предвид процедурата. Изявление на едната страна, реплика та другата, искане….ОПРЕДЕЛЕНИЕ на съда и прочие. За да има ред и прегледност. Но е… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 15:33
Гост

Достатъчно кандидати и за секретари, и за деловодители си има. Няма добър подбор. От „наши-вашенската“ система е този резултат. Заради нея и по трима секретари на съдия да има, все тая.

Олелето
Олелето
06 ноември 2024 18:18
Гост

Драстично трябва да се увеличат първо изискванията, после заплатите!
Аман, в тая държава само се иска!

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 12:47
Гост

Те не само там са претоварени. Вместо да чоплите заплати, по-добре открийте още 3-4 щатни бройки – ще ви стигнат със сигурност. Стига да спрете да назначавате с връзки и препоръки, а се обърнете най-накрая към качествени работещи хора. А ако се увеличават заплатите на калпак по степен на послушание и приближеност, което включва и избрани увеличения само в отделни прокуратури и/или съдилища, това ще взриви системата, защото е най-малкото несправедливо и залага бъдещи проблеми. Така не се решава проблем са натовареността. И да получават повече, те по-малко натоварени, повече и по-качествено работещи няма да станат. Ако има кадрови проблем,… Покажи целия коментар »

Колега
Колега
06 ноември 2024 12:46
Гост

Предлагам да се оценява техния труд, както се оценява този на адвокатите – 50 лева за решение с мотиви и 100 лева за Присъда. И изведнъж няма да са толкова натоварени.

Демесето
Демесето
06 ноември 2024 18:48
Гост

Плавилно. И така са по-добре платени от адвокатите. А заплатите трябва да зависят от отговорността. Най отгоре гражданската, дисциплинарна и наказателна и скъпа за самите адвокати тяхна дейност, после тази на магистратите, пазени от функционалния им имунитет и накрая на съдебните служители, които ако загубят, което е трудно и рядко, ще се изразява в някой и друг месец без ДМС или процент от заплатата, толкоз. Така е в цивилизования свят. За жалост тук вече е късно за оправяне!

КЗД
КЗД
06 ноември 2024 12:28
Гост

Дискриминационната уредба за по-високи заплати на магистратите в софия, спрямо останалите органи на съдебната власт не може да бъде основание за допълнителни дискриминационни уредби. По-скоро да се премахне тази измислена ножица между магистратите в софия и колегите им в останалата част от страната!!!!!

Скуби Бу
Скуби Бу
06 ноември 2024 12:21
Гост

По-скоро на магистратите от СРС и СГС да намалят заплатите, защото не са по-натоварени от повечето други съдилища в страната. За служителите – не знам, ама едва ли.

Geleto
Geleto
06 ноември 2024 12:47
Гост

Това за натовареността, което казвате, е изключително невярно и всеки един, който е бил в СРС и в друг съд може да го потвърди. Касае се за нещо съвсем логично – реално (фактически, а не по адресна регистрация) на територията на Столична община живее около 1/4 от населението. Отделно, на същата територия са седалищата на банките, застрахователите, държавните учреждения, явяващи се юридически лица, както и е съсредоточена много по-голяма икономическа, политическа и социална активност спрямо останалите части на страната. Същевременно можете да сравните какъв процент от районните съдии в страната работят в СРС. Нещата са очевидни.

Dracaris!
Dracaris!
06 ноември 2024 13:40
Гост

Сериозно? Защо тогава пред мен на бюрото в СГС има дело номер 12207 от 2024, а в Разград, Шумен, Бургас и т.н. още са под 300 ???

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 15:35
Гост

И колко души сте вие, а колко са в Разград, Шумен, Бургас?
Също така е и въпрос на пресмятане на реална натовареност.
Обществена тайна е, че се образуват отделни дела, които нямат характера на самостоятелни, заради едната бройка. И много зависи от вида и обема на всяко дело. Бройката нищо не значи. Обаче на никой не отърва да се направи систематаза реална натовареност така, че да се смята обективно тя.

някой си
някой си
06 ноември 2024 18:26
Гост

Когато цифрите говорят и …:
СГС – действителна натовареност 33, 58 дела на месец
ОС – Бургас – 13, 01
ОС – Шумен – 11, 13
ОС – Разград – 13, 21
Данните са от справката на ВСС за първото полугодие на 2024 г.
Иначе на всички е ясно, че в София цъкаме само неприсъствени решения, а в Шумен и Разград не гледат нищо по-елементарно от сливане на Китайски консорциум със земеделска кооперация от Буркина Фасо. Сарказъм е, ако не е ясно.

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 19:09
Гост

Пак се връщаме на това как се изчислява натовареност.
И че това у нас се прави по най-недомасления начин – проста бройка на делата.
Не, така не се изчислява реална натовареност.
Вървете в една фабрика. И когато намерите, че нормата е на бройка, независимо дали за носна кърпа или за костюм, се върнете да покажете, че сте го намерили подобно изчисление на това, в тази „система“.

някой си
някой си
06 ноември 2024 19:59
Гост

Принципно съм казал същото, но да се твърди, че в София се гледат много дела, но те са като за „носна кърпа“, а в Шумен и Разград са по-малко, но са само такива като за „костюм“ означава, че човек или живее в някакъв балон и не вижда концентрацията на населението в страната и икономическата действителност, или тази мантра му изнася. Не принизявам в никакъв случай работата на никой, нито ми харесва противопоставянето между София и останалите градове в страната.

Скуби Бу
Скуби Бу
06 ноември 2024 21:16
Гост

Дай справката за районните съдилища да видим. Има доста, които са по-натоварени от СРС

Проскубания бухал
Проскубания бухал
06 ноември 2024 11:54
Гост

Има логика заплащането на съдебната администрация да бъде правопропорционално на натовареността и ако е необходимо може да се измисли някакъв коефициент, който съчетава двата водещи фактора – броя на магистратите и този на делата, за да се постигне максимално справедливо овъзмездяване на положения (къртовски) труд на персонала.

Бай Ганьо
Бай Ганьо
06 ноември 2024 11:59
Гост

Проскубания бухал обаче не е претоварен, понеже само дава акъл тук – я да стане една деловодителка в СРС 🙂

Проскубания бухал
Проскубания бухал
06 ноември 2024 16:41
Гост

Бухалът просто си върши работата бързо, не отлага задачите си във времето, а и сметна за нужно да изрази мнението си, защото сблъскването с некомпетентността/незаинтересоваността на деловодителите е на пръв поглед досадно (ежедневно) бреме, но с понякога сериозни последици, като например да те карат да предоставяш документи в оригинал без това да е разписано изрично в закона, и в последствие да се окаже, че някой си „бил объркал номера на делото“.

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 12:49
Гост

Няма такава „логика“. Най-малкото реалната натовареност изобщо не се мери и отчита никъде. В отделните съдилища и прокуратура дори тя е различна за отделните магистрати. Делата не се разпределят равномерно на база реална натоваренот – сложност и обем, а си продължаваме удобняческото разпределение на гола бройка и така едно делце от 20 страници е бройчица така, както и едно от няколко тома.

Филип
Филип
06 ноември 2024 11:35
Гост

Много добре!

Чочо
Чочо
06 ноември 2024 11:32
Гост

E, че то и в САС е така.

Възмутен
Възмутен
06 ноември 2024 11:34
Гост

И във ВКС. Не вдигаш глава цял ден, а имаш само една почивчица от половин час.

Малее глад
Малее глад
06 ноември 2024 18:56
Гост

Обещавам, че ако ми дадете заплатата на съдия от върховен съд, ще спя на дивана в кабинета ми в съдебната палата, само по четири часа в денонощие, и ще разглеждам и решавам поне три пъти повече дела, качествено!
Вземете мен, заслужава си!
Аз давам повече!

Така трябва
Така трябва
06 ноември 2024 11:31
Гост

С повече от 5- годишно закъснение, но все пак: БРАВО!!!

Курьска народна република
Курьска народна република
06 ноември 2024 11:25
Гост

А, да. Щях да забравя. Сашко, махнете некролога на Марияна Тодорова от входа на НО на СРС, че се излагате. СРС означава „Софийски“, а не „селски“ съд.

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:23
Гост

Добре е да се случи

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:23
Гост

Радвам се, че се повдига въпроса защото цените растат, а хората не получават повишение на парите

Коко
Коко
06 ноември 2024 11:22
Гост

Дано да ае получи.

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:22
Гост

Хубаво е да се вдигнат заплатите

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:21
Гост

Радвам се, че се повдига въпроса

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:20
Гост

Хубаво е да им ги увеличат парите

Чавдар
Чавдар
06 ноември 2024 11:25
Гост

Работата наистина е много.

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:20
Гост

Нормално. Нищо изненадващо

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:19
Гост

Ма всички искаме повече пари ма тия от КРИБ не мислят така. На вас ви лесно. Искате пари от дъържавата и тя евентуално дава

Анонимен
Анонимен
06 ноември 2024 11:19
Гост

В кой сектор не е така?

Йорданев
Йорданев
06 ноември 2024 11:18
Гост

Всички сме така

Курьска народна република
Курьска народна република
06 ноември 2024 11:16
Гост

Какво като напускат. Резервът от безработни връзкари е неизчерпаем, така че бързо им намират заместници. Ама те новите били тъпи и не можели да работят. Абе на кого му пука. Важното е цирка да и заплатите да вървят.