Шефовете на СГС и СРС настояват за по-високи заплати на служителите – претоварени са, демотивират се и напускат
Заплатите на съдебните служители в Софийския градски съд (СГС) и Софийския районен съд (СРС) да бъдат повишени заради изключителното натоварване и увеличаващия се брой на делата, които трябва да бъдат обработени. За това настояват в писмо до Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет председателите на двете съдилища Алексей Трифонов и Александър Ангелов (пълния текст на писмото виж тук).
В него те предлагат служителите в СГС и СРС да бъдат изведени в самостоятелна група и за тях да не се следват общите правила на Класификатор на длъжностите в администрацията на съдилищата, съгласно които попадат в първа група. „Считаме, че както за магистратите е отчетено по-високото натоварване и основните месечни работни възнаграждения са по-високи в сравнение с останалите окръжни и районни съдилища, така и служителите в тези ОСВ следва да бъдат стимулирани с по-високо възнаграждение от служителите на съдилищата от първа група“, пишат двамата председатели.
Правилото в момента е, че в първа група са служителите в съдилища с над 50 магистрати. Щатът на СГС е от 195 съдии, а този на СРС – от 219, което е в пъти повече от 50. Първият е най-натовареният окръжен съд (с над 13 000 постъпили дела за първите шест месеца на 2024 г.), а вторият – най-натовареният районен съд (с над 49 000 постъпили дела за първата половина на тази година).
Трифонов и Ангелов напомнят, че натовареността на съдиите предопределя и тази на съдебните служители, които администрират делата. Т.е. за възнагражденията трябва да се отчете не само броят на съдиите, но и броят на делата.
„Приравняването на заплащането на служителите на СГС и СРС с това на служителите в посочената първа група органи на съдебната власт, където натоварването е значително по-малко, води до демотивация и е една от причините за напускането или преместването им в съдилища с по-ниска натовареност“, заявяват двамата председатели.
Те изтъкват, че въпреки полаганите от тях усилия, актуалното ниво на заплатите е сериозна пречка за обезпечаване на всички съдебни състави с необходимия брой служители.
„Има случаи при обявявани конкурси да бъдат подавани по-малко заявления за участие отколкото е броят на обявените места, съответно дори всички кандидати да притежават необходимите качества и да бъдат одобрени, то длъжностите отново няма как да бъдат изцяло заети. Случвало се е дори за определени длъжности в рамките на множество последователно обявени конкурсни процедури да не постъпва нито едно заявление от кандидат, отговарящ на изискванията за допускане“, пишат Трифонов и Ангелов и дават пример с конкурсите за съдебни секретари за СГС, обявени през 2023 г. и 2024 г.
67
Коментирайте
На много места има проблеми заради съдебните администратори. Много тормозят служителите, не им увеличават ранговете, навикват ги за всякакви неща, а не е необходимо. Трябва да има спокойствие в колектива, за да върви работата.
Съдебните сгради са миниатюрни. Днес чужденците се събират на туристически обиколки именно пред Съдебната палата, навремето беше Исторически музей, горе-долу за това имаше обем тази сграда.
Построиха се няколко огромни мола, Центърът на София е зает вече. СРС изобщо не е на място в новата си сграда – опашките са доста. Не вървят и докладваните дела.
Трябва да има около 1 седмица от постъпване на едни книжа – до окончателен резултат.
Прави са председателите на СРС и СГС . Все пак говорим за София – средната заплата е доста висока и ако се търсят качествени служители трябват и по-високи заплати . Иначе или не идват , или бързо напускат . Впрочем това с уравниловките на заплатите в София и в прованса – особено на изпълнителски длъжности – е проблем и в държавната администрация , МВР и пр. Кандидати да работят като чиновници и полицаи в общини в население под 1500 души естествено има . Те нямат почти никаква работа , обслужват малко клиенти и общо взето си гледат семейството и частния… Покажи целия коментар »
Всички районни съдилаща са много натоварени и заплатите са ниски, а се изисква много от служителите! Защо си мислите, че тези заплати са достатъчни за колеги от градове като Варна, Пловдив, Велико Търново – един от най – скъпите градове, Бургас!!! По – скоро да се увилчат на всички в апелативните райони.
Съмнявам се, че натовареността на съдилищата се увеличава. Видимо, не само за мен, по коридорите в съдилищата има забележимо по-малко хора. И граждани и адвокати. Така е от края на миналата година, а през тази съдът направо се опразни от желаещи неговата „справедливост“. Що се касае до съдебните служители, дали и сегашните им заплати отговарят на лични и професионални качества? Макови са оплакванията от функционолната компетентност и възпитанието на твърде много от тях. Крайно време е да се научим да питаме, не единствено и само, какво получаваме, но и какво можем и даваме на обществото!
Не си влизал в административен съд. Ако наказателните и гражданските дела намаляват, то там се увеличават ежегодно. То са европари, то са санкции, то са чудеса.
От 2023 има увеличение на гражданските дела (по данни). Липсата на хора – питайте ги
Тия са нахални. Районен съдия получава с 50%повече от професор по право, който 5 години го е обучавал и е му е наливал акъл в главата! Срам и позор!
Тук не става въпрос да се вдигат заплатите на магистратите, а на съдебните служители ( деловодители, съдебни секретари, архивари, призовкари).
Ти четеш ли изобко за какво става въпрос?
Още ти присядат чуждите пари. Ами напусни университета и върви практикувай. На всички ни омръзна от теб. Чукча писател.
Проблемът е в ниските заплати в университетите, а не в нормалните заплати на магистратите.
Да припомня мантрата с един хипотетичен задължителен стаж за обучаваните в специалност „съдебен служител“. Трябва само едно споразумение с директора на това учебно заведение. Вече има такива примери в страната – поинтересувайте се. Ама то като няма качествен съдебен администратор, който да е специалист човешки ресурси, хората бягат и заради некомпетентно отношение, не само заради парите, бъдете сигурни! И е очеизвадно, че нито съдебен администратор, нито административен секретар имат необходимото отношение към качествен подбор на служители. Да не говорим за стимули, не само материални, за уважение и прецизна квалификация, а не обучение „в коридора“…. Това включва незабавно организиране на семинари… Покажи целия коментар »
Къде ще бягат? В Русия ли? Че къде има такива благини-6000-7000лв заплата, данъкоплатците плащат НОИ, Здравна каса, 20 заплати при пенсиониране! Другото не се брои! Важното е да слушат и служат на Шиши, докато не са го прибрали в Сан Куентин
Вземи и прочети накрая тая статия.
Пони накарай някое дите да ти поясни за кого става въпрос.
Отношението на СЪДЕБНИТЕ АДМИНИСТРАТОРИ И ЗАВЕЖДАЩИТЕ СЛУЖБИ Е ОТВАРТИТЕЛНО КЪМ СЛУЖИТЕЛИТЕ И ТОВА Е ПРИЧИНАТА ДА НАПУСКАТ. ТЕЗИ ПОСТОВЕ СЕ ЗАЕМАТ ОТ НЕКВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ. В измененията в ЗСВ трябва да се впише мандатност за всичики ръководни постове. Не е логично Съдебен администратор – вечен. Административен ръководител – 2 мандата.
Съгласен съм, отвратително се държат съдебните администратори, измислените началник служби-това е сладка служба, да си шеф на завеждащ службите и да не работиш нищо.Много лошо отношение и към адвокати и граждани.Да си видят първо ръководния персонал, да го посменят, да назначат можещи хора и т.н.Тогава няма да има текучество.
Хубаво, голям е проблемът с текучеството. Но в момента работят изключително неграмотни секретари (със съвсем малки изключения). Когато чета протокол – ми идва да го скъсам заради безброй правописни грешки! Ама безброй!!!
Защо секретарките да са неграмотни, когато по-неграмотен от тях съдия дори не води протокола, не го проверява, защото на свой ред е неграмотен, и го подписва, защото иначе милиционерчето налага наказания за неподписани в срок протоколи.
Секретарите също искаме да късаме като видим неграмотно написано решение, но нямаме избор.
Изключително голям е проблемът със съдебните секретари в цялата страна. Няма никакви кандидати по конкурсите. Обявяват се заплати от 1244 лв. Недстигът е толкова голям, че се отлагат заседания заради липси на секретари. Тепърва предстои проблемът да се задълбочи, ако не се вземат мерки. За деловодствата се намират хора, в по-малките градове основно са наши и ваши /дъщери, сестри, снахи, съседки и т.н/, но за съдебни секретари се искат умения, които връзкарите не притежават и няма нито един кандидат по конкурсите. Направо е страшно. Трябва драстично увеличение на заплатите на съдебните секретари, за да има с какво да се привлекат… Покажи целия коментар »
Баш, 20 години съм работила като съдебен секретар в СРС. И тогава и сега се правеха конкурси за нашите хора….така че, това което пишете не е вярно. Вярно е това, че нашите хора, не могат да се справят със специфичните умения, възпитание и интелигентност, които са задължително условие в присъствието им в съдебна зала, а те, нашите хора, не го притежават и отпадат по естествен подбор от системата. Другото със заплатата и е вярно, и не е. Има и секретарки и секретарки, както искате го разбирайте. Изисква се изключителна бързина при писане и адекватност. A това качество малко съдебни секретари… Покажи целия коментар »
Качествата на съдебния секретар (що да не е и мъж) трябва да са комплексни. Освен, да пише бързо, задължително трябва да има и правна култура и грамотност на ниво. За да разбира онова, което и да го запасва правилно. Понякога по подразбиране. И не да чака какво ще му суфлира съдията, а да записва устните процесуални действия на страните, дословно. Порочно е разбирането, че съдията казва, какво да се запише в протокола. Съдът диктува протокола, но се има предвид процедурата. Изявление на едната страна, реплика та другата, искане….ОПРЕДЕЛЕНИЕ на съда и прочие. За да има ред и прегледност. Но е… Покажи целия коментар »
Достатъчно кандидати и за секретари, и за деловодители си има. Няма добър подбор. От „наши-вашенската“ система е този резултат. Заради нея и по трима секретари на съдия да има, все тая.
Драстично трябва да се увеличат първо изискванията, после заплатите!
Аман, в тая държава само се иска!
Напротив! За да имаш изисквания трябва да предлагаш достатъчно добра заплата!
Те не само там са претоварени. Вместо да чоплите заплати, по-добре открийте още 3-4 щатни бройки – ще ви стигнат със сигурност. Стига да спрете да назначавате с връзки и препоръки, а се обърнете най-накрая към качествени работещи хора. А ако се увеличават заплатите на калпак по степен на послушание и приближеност, което включва и избрани увеличения само в отделни прокуратури и/или съдилища, това ще взриви системата, защото е най-малкото несправедливо и залага бъдещи проблеми. Така не се решава проблем са натовареността. И да получават повече, те по-малко натоварени, повече и по-качествено работещи няма да станат. Ако има кадрови проблем,… Покажи целия коментар »
Предлагам да се оценява техния труд, както се оценява този на адвокатите – 50 лева за решение с мотиви и 100 лева за Присъда. И изведнъж няма да са толкова натоварени.
Плавилно. И така са по-добре платени от адвокатите. А заплатите трябва да зависят от отговорността. Най отгоре гражданската, дисциплинарна и наказателна и скъпа за самите адвокати тяхна дейност, после тази на магистратите, пазени от функционалния им имунитет и накрая на съдебните служители, които ако загубят, което е трудно и рядко, ще се изразява в някой и друг месец без ДМС или процент от заплатата, толкоз. Така е в цивилизования свят. За жалост тук вече е късно за оправяне!
Дискриминационната уредба за по-високи заплати на магистратите в софия, спрямо останалите органи на съдебната власт не може да бъде основание за допълнителни дискриминационни уредби. По-скоро да се премахне тази измислена ножица между магистратите в софия и колегите им в останалата част от страната!!!!!
По-скоро на магистратите от СРС и СГС да намалят заплатите, защото не са по-натоварени от повечето други съдилища в страната. За служителите – не знам, ама едва ли.
Това за натовареността, което казвате, е изключително невярно и всеки един, който е бил в СРС и в друг съд може да го потвърди. Касае се за нещо съвсем логично – реално (фактически, а не по адресна регистрация) на територията на Столична община живее около 1/4 от населението. Отделно, на същата територия са седалищата на банките, застрахователите, държавните учреждения, явяващи се юридически лица, както и е съсредоточена много по-голяма икономическа, политическа и социална активност спрямо останалите части на страната. Същевременно можете да сравните какъв процент от районните съдии в страната работят в СРС. Нещата са очевидни.
Сериозно? Защо тогава пред мен на бюрото в СГС има дело номер 12207 от 2024, а в Разград, Шумен, Бургас и т.н. още са под 300 ???
И колко души сте вие, а колко са в Разград, Шумен, Бургас?
Също така е и въпрос на пресмятане на реална натовареност.
Обществена тайна е, че се образуват отделни дела, които нямат характера на самостоятелни, заради едната бройка. И много зависи от вида и обема на всяко дело. Бройката нищо не значи. Обаче на никой не отърва да се направи систематаза реална натовареност така, че да се смята обективно тя.
Когато цифрите говорят и …:
СГС – действителна натовареност 33, 58 дела на месец
ОС – Бургас – 13, 01
ОС – Шумен – 11, 13
ОС – Разград – 13, 21
Данните са от справката на ВСС за първото полугодие на 2024 г.
Иначе на всички е ясно, че в София цъкаме само неприсъствени решения, а в Шумен и Разград не гледат нищо по-елементарно от сливане на Китайски консорциум със земеделска кооперация от Буркина Фасо. Сарказъм е, ако не е ясно.
Пак се връщаме на това как се изчислява натовареност.
И че това у нас се прави по най-недомасления начин – проста бройка на делата.
Не, така не се изчислява реална натовареност.
Вървете в една фабрика. И когато намерите, че нормата е на бройка, независимо дали за носна кърпа или за костюм, се върнете да покажете, че сте го намерили подобно изчисление на това, в тази „система“.
Принципно съм казал същото, но да се твърди, че в София се гледат много дела, но те са като за „носна кърпа“, а в Шумен и Разград са по-малко, но са само такива като за „костюм“ означава, че човек или живее в някакъв балон и не вижда концентрацията на населението в страната и икономическата действителност, или тази мантра му изнася. Не принизявам в никакъв случай работата на никой, нито ми харесва противопоставянето между София и останалите градове в страната.
Колега, разпределяли ли са Ви поне едно дело на КОМПИ, чийто обем е една стая? Поне едно?!…Изобщо не може да сравнявате натовареността на СРС и СГС с никой друг съд!
КОНПИ. Техническа грешка.
Дай справката за районните съдилища да видим. Има доста, които са по-натоварени от СРС
Това е общодостъпна информация на сайта на ВСС, не е апокрифен документ, че да ми я искаш. Отваряш, кликаш, цъкаш, четеш и ревеш!
Ако си мислиш, че в Бургас делата са под 300 значи изобщо не си запозната с натовареността на съдилищата и ако в СГС работите само брачни и/или само с един състав в Бургас не е така. Служителите там работят с 2, че и с 3 магистрата.
Като ви гледам графика на заседанията за днес в ОС – Бургас се разглеждат общо /наказателни, въззивни граждански, първоинстанционни граждански и търговски дела/ общо 19 /деветнадесет/ дела за целия ден и за целия съд. Това е броят дела за едно заседание на един въззивен състав в СГС, но ако мисълта, че сте супер много натоварени те прави щастлива – дерзай, не пречиш на никого.
В СРС номерата са по-големи, но като цяло проблемът не е само в натовареността. Липсата на кадри идва и от липсата на правилен подбор, липсата на организация и т.н.
Другите съдилища в България нямат представа какво е в СРС и СГС. Например в РС Панагюрище са влезли 14 АХ са един ден и са се чудили дали да влязат две секретарки, защото това били много дела.
Какво да кажат колегите от СРС, които влизат с повече от 30 АХ на ден?
Не е вярно, моето дело в Бургаския съд е 473…/2024.
Има логика заплащането на съдебната администрация да бъде правопропорционално на натовареността и ако е необходимо може да се измисли някакъв коефициент, който съчетава двата водещи фактора – броя на магистратите и този на делата, за да се постигне максимално справедливо овъзмездяване на положения (къртовски) труд на персонала.
Проскубания бухал обаче не е претоварен, понеже само дава акъл тук – я да стане една деловодителка в СРС 🙂
Бухалът просто си върши работата бързо, не отлага задачите си във времето, а и сметна за нужно да изрази мнението си, защото сблъскването с некомпетентността/незаинтересоваността на деловодителите е на пръв поглед досадно (ежедневно) бреме, но с понякога сериозни последици, като например да те карат да предоставяш документи в оригинал без това да е разписано изрично в закона, и в последствие да се окаже, че някой си „бил объркал номера на делото“.
Няма такава „логика“. Най-малкото реалната натовареност изобщо не се мери и отчита никъде. В отделните съдилища и прокуратура дори тя е различна за отделните магистрати. Делата не се разпределят равномерно на база реална натоваренот – сложност и обем, а си продължаваме удобняческото разпределение на гола бройка и така едно делце от 20 страници е бройчица така, както и едно от няколко тома.
Много добре!
E, че то и в САС е така.
И във ВКС. Не вдигаш глава цял ден, а имаш само една почивчица от половин час.
Обещавам, че ако ми дадете заплатата на съдия от върховен съд, ще спя на дивана в кабинета ми в съдебната палата, само по четири часа в денонощие, и ще разглеждам и решавам поне три пъти повече дела, качествено!
Вземете мен, заслужава си!
Аз давам повече!
С повече от 5- годишно закъснение, но все пак: БРАВО!!!
А, да. Щях да забравя. Сашко, махнете некролога на Марияна Тодорова от входа на НО на СРС, че се излагате. СРС означава „Софийски“, а не „селски“ съд.
Добре е да се случи
Радвам се, че се повдига въпроса защото цените растат, а хората не получават повишение на парите
Дано да ае получи.
Хубаво е да се вдигнат заплатите
Радвам се, че се повдига въпроса
Хубаво е да им ги увеличат парите
Работата наистина е много.
Нормално. Нищо изненадващо
Ма всички искаме повече пари ма тия от КРИБ не мислят така. На вас ви лесно. Искате пари от дъържавата и тя евентуално дава
В кой сектор не е така?
Всички сме така
Какво като напускат. Резервът от безработни връзкари е неизчерпаем, така че бързо им намират заместници. Ама те новите били тъпи и не можели да работят. Абе на кого му пука. Важното е цирка да и заплатите да вървят.
Младостта ми премина в СРС и проблема не е само в заплатите а както студента спомена по горе отвратителното отношение на съдебния администратор към обикновения служител – постоянен тормоз, наказания за щяло и не щяло…. не знам… никога не е било така до сега… и се влошава положението… за това бягат колежките