88 са кандидатите за повишаване в ГК на ВКС, 104 пък са подали документи за ВАС
88 съдии от районно до апелативно ниво са подали документи и са допуснати до участие в конкурса за повишаване на 13 места в Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ГК на ВКС).
Малко повече – 104-ма пък са кандидатите за повишаване на 17 места във Върховния административен съд (ВАС).
Председателите на апелативните съдилища в София Даниела Дончева и на Велико Търново Янко Янев са подали документи за участие в конкурсите и за ВКС, и за ВАС.
Сред желаещите да работят в ГК на ВКС са и двама зам.-шефове на Софийския градски съд (СГС) Стефан Кюркчиев и Стела Кацарова и зам.-председателят на ОС-Перник Милена Даскалова. Документи са подали и четирима районни съдии и двама административни магистрати.
Най-много са кандидатите от СГС – 41, сред които бившият член на ВСС Соня Найденова. 18 пък са магистратите от апелативния съд в столицата (виж списъка тук).
Сред желаещите на работят във ВАС са още председателят на Административен съд София-област Мария Попова и още петима шефове на административни съдилища – Слав Бакалов на Сливен, Чавдар Димитров на Бургас, Диан Василев на Русе, Ивайло Иванов на Перник, Бойка Табакова на Стара Загора. Кандидати за повишаване във ВАС са и бившият член на ВСС Милка Итова, шефът на окръжния съд в Перник Калин Баталски и заместник-ръководителят на АССГ Зорница Кръстева-Дойчинова. Всъщност най-много съдии, подали документи за ВАС, са от Административен съд София-град – 43-ма. Петима магистрати от районни съдилища също ще участват в конкурса (виж още тук).
29
Коментирайте
Като зная как се бавят конкурсите, надали ще се явят всички на устния изпит.
Няма устен изпит. Това е вътрешен конкурс, който се провежда само по документи.
А кога ще създаде и специализиран съд, който да разглежда само трудовоправни дела. Нямаме трудови съдилища! Както е в Германия например.
Да-и трябва и да има и трудова прокуратура, по подобие на прокуратурата към ВАДмС-която да дава становища по трудови дела..
А лустрация-кога?
Щом ще се променя конституцията-сега е момента на абонамента!
Лустрация-по чешки модел-тоест до внуци на лустрираните!
При въвеждане на лустрация, по чешки модел-как смятате-колко свободни места в съдилищата ще се освободят!
ЛЕКС, защо изобщо сте пуснали ews.lex.bg/Асен-Василев-е-бил-разпитан-за-заплахите-към-Радостин-Василев/ , а сте забранили коментарите?
Ако искам да коментирам, към ЕСПЧ ли да се обърна?
ВС трябва да е един, и да се състои от 12 съдии общо. А не от стотици в два върховни съда-основен и клонинг!
Съкращенията да са без изплащане на обезщетения, и без преназначаванки.
В Бразилия техния ВС е от 11 съдии. И се справят-значи можело.
Предвид колко рядко се провеждат такива конкурси и скоростта, с която се движат, цяла изненада е, че не участват всички по списъчен състав. Както винаги, обаче, предимството е за командированите.
То нямат особен шанс кандидатите за ВАС – местата са 17, командированите са 16, тези които твърдят че им е сигурно са още 10. Интересно кой ще надделее ..
Що-нали командироването по дефиниция е временно, после се връщаш откъдето идваш!
Тези с протекциите естествено.
На Сините камъни е листа със заслужилите. Който ги покори е записан
Човек трябва да има представа за своите възможности и да не се надценява – доказателство за обратното е мнозинството съдии, които са подали документи за този конкурс. Чудесно обаче е, че един бивш зам. председател, който стана съдия в по-горна инстанция без конкурс, този път е решил да участва по правилата. Това е нравствено израстване…
Куцо, кьораво, сакато – юруш на маслините
В българско толкова. Кон-кур-с без критерии на оценяване, като прогресията на тъпотиите в територията
Дано няма много „наши хора“.
A дано! Ама надали.
Желая успех
Успех
Надявам се на добър подбор
Все пак е радващо, че още има доста желаещи да се занимават с тази професия, като цяло, а не да стават IT.
Желаещите не са никак малко
Желая късмет на всички качествени специалисти
Успех на всички
Успех, ама на невръзкарите! :)))
Зависи. Ако бабата или майката са натискали момичето да стане юрист, защото „там има пари“, а тя цял живот е искала да стане маникюристка, да си отвори редица салони за красота и да изкарва повече пари, но семейството не я е подкрепяло, може и да е юристка с връзки и да го работи на сила.
Като маникюристка трябва да си професионалист за да изкарваш пари. А колко магистрати бавят делата си с години, а заплатата им тече?
To да в само заплатата! Пари за дрехи, за очила, бонуси в края на годината…
Много желаещи за толкова малко места.