346 спрени дела за конфискация ще бъдат възобновени след решение на СЕС
346 дела за конфискация са били спрени докато се чака произнасянето на Съда на Европейския съюз (СЕС) по преюдициално запитване от България. Това съобщиха от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и заявиха, че незабавно ще поискат възобновяването им.
Сред спрените заради преюдициалното запитване дела са тези за отнемане на имуществото на укриващия се в Дубай Васил Божков, евродепутата Елена Йончева, адвоката Лазар Карадалиев и оръжейния търговец Емилиян Гебрев.
Както „Лекс“ писа, миналата седмица СЕС се произнесе, че Директива 2014/42 за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз е неотносима към производствата за гражданска конфискация.
Решението е по сезиране на Софийския градски съд, който се обърна към съда в Люксембург с питане дали българският Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (старият конфискационен закон от 2012 г.) съответства на Директива 2014/42.
СЕС прие, че Директива 2014/42 „не се прилага за правна уредба на държава членка, съгласно която националният съд постановява конфискация на незаконно придобито имущество в рамките на или след производство, което не се отнася до установяването на едно или няколко престъпления“. Т.е. тя е неотносима към действащия Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, както и към предшествалия го закон за конфискацията от 2012 г. (повече за решението виж тук).
Преюдициалното запитване беше отправено по делото за конфискация на имуществото срещу бившата шефка на Клиниката по дерматология във ВМА проф. Мирослава Кадурина, съпруга ѝ и сина ѝ, както и дружеството „Дерма прим“. По него Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) претендира 2,8 млн. лв.
През 2016 г. военната прокуратура в София прати Кадурина на съд заедно с вече покойния шеф на ВМА ген. Стоян Тонев. Тя е с обвинение за длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 2 от Наказателния кодекс, за това, че от 29 ноември 2004 г. до 10 септември 2014 г., в качеството си на длъжностно лице извършила действия, надхвърлящи рамките на предоставените ѝ служебни правомощия, с цел да набави за себе си и за „Дерма прим“ имотна облага.
17
Коментирайте
Това дело срещу Елена Йончева още ли го мотаят.
Добре, че е Съда на Европейския съюз, та да ни оправи бакиите.
Това са важни дела. Дано по-бързо да излязат с решението.
И много на брой при това.
Божков няма да се върне вече. А и то не остана какво да му конфискуват.
Трябва да работи Конпи на пълни обороти. Трябват пари в държавата да може да има какво да се краде.
Страхотно за Конпито.
Тия на какъв принцип преценяват, че нещо е незаконно придобито…
Правим се, че работим. „веднага се активирали“ видиш ли.
Чакаме да ни кажат на кого да присвоим и на кого не, а?
KПКоНпИ иска да присвои.
Тури му пепел
Има си хас
Това е добра новина
Тръпна в неминуемо очакване
Супер
Това е един звучен шамар в наглата мутра на задкулисието окупирало СГС.