Даниела Талева е първият съдия, който ще разследва главния прокурор
Нова система за случаен избор да определя разследващите главния прокурор, а този ВСС да работи още 6 месеца, предлагат управляващите
Разследващите главния прокурор ще се определят с нова система, а този ВСС ще работи още 6 месеца
Съдиите, които ще разследват главния прокурор да се определят с нова система за случаен избор, а този състав на ВСС да работи още 6 месеца, предлагат управляващите.
Десислава Атанасова (ГЕРБ), Кирил Петков и Атанас Атанасов (ПП-ДБ), както и Хамид Хамид (ДПС) са внесли проект за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) (виж тук), който предвижда новата система да не е част от Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС), да пyблиĸyвa дaнни зa вceĸи избop и той да може да бъде пpoвepeн oт тpeти cтpaни, като в същото време нe пoзвoлявa имащите дocтъп дo cиcтeмaтa дa влияят нa cлyчaйния пoдбop.
Проектът предвижда също, че две седмици след влизането в сила на промените, Общото събрание на наказателната колегия н ВКС трябва да изготви отново списък от съдии, които да разследват главния прокурор, който ще се актуализира при постъпило изрично заявление.
От проекта е видно още, че депутатите предлагат настоящият ВСС с изтекъл мандат да продължи да действа още 6 месеца, след което да започне процедура по избор на нов. Това ще важи и за съдебната власт, въпреки че съдиите, прокурорите и следователите още миналата година избраха своите представители в новия ВСС. Това е така, защото предложението на депутатите е всички неприключили с акт за встъпване процедури за избор на членове на съвета, да бъдат прекратени. В бъдещата процедура за избор членове на Прокурорската колегия на ВСС ще участват и съдиите, които са били избрани да разследват главния прокурор, предвижда още проектът.
Вероятната причина за предложените изменения са останалите съмнения около системата за случайно разпределение, но това не става ясно от мотивите към тях. Депутатите пишат, че предлагат промените заради сериозното обществено напрежение след освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор и откриването на процедурата за избор на нов.
„Очaĸвaниятa нa oбщecтвoтo ca зa peaлни и ĸoнĸpeтни дeйcтвия зa зaĸoнoдaтeлни peшeния в пocoĸa нa cъдeбнaтa peфopмa. Πoлитичecĸитe пapтии ce oбявиxa зa пpoмeни в Koнcтитyциятa, ĸaтo ce oбeдиниxa, чe чacт oт тяx щe ca пpoмянa в мoдeлa нa фyнĸциoниpaнe нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт и oбocoбявaнeтo нa двa oтдeлни cъвeтa — cъдийcĸи и пpoĸypopcĸи. Maндaтът нa нacтoящия cъcтaв нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт e изтeĸъл и нoвaтa пpoцeдypa cлeдвa дa cтapтиpa пpи яcни пpaвилa, cъдъpжaтeлeн дeбaт и cпoĸoйнa oбcтaнoвĸa. Bĸлючитeлнo и миниcтъpът нa пpaвocъдиeтo изpaзи пoзициятa, чe избиpaнeтo нa нoв Bиcш cъдeбeн cъвeт e cвъpзaнo c пpиeмaнe нa пpoмeни в Koнcтитyциятa и дpyги зaĸoни“, пише в мотивите към проекта.
Даниела Талева от Софийския градски съд е първият съдия, който ще разследва главния прокурор. Тя беше определена на случаен принцип днес чрез Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС) във Върховния касационен съд.
Общо 22 съдии се бяха съгласили да станат временно прокурори по новия механизъм за разследване на обвинител №1 и неговите заместници (виж тук).
По закон предстои Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) трябва да назначи съдия Талева за прокурор във Върховната касационна прокуратура, който ще изпълнява функциите на прокурор за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор.
На вчерашното заседание на ВСС обаче Огнян Дамянов намекна, че това може и да не се случи. Причината е, че редица разпоредби от НПК, отнасящи до механизма за разследване на обвинител №1 са оспорени пред Конституционния съд по искане на Иван Гешев. КС вече го допусна до разглеждане и вероятно ПК на ВСС ще прецени дали да приложи чл. 54, ал. 1, т. 4 от АПК – да спре назначаването до произнасянето на КС, или пък въз основа на чл. 54, ал. 2 от кодекса да продължи с процедурата поради наличието на особено важни държавни и обществени интереси.
Ако ПК на ВСС назначи съдия Талева за прокурор, тогава тя ще прецени дали да образува досъдебно производство или да прекрати преписката.
Ако се прецени, че делото трябва да бъде прекратено, или пък се стигне до повдигане на обвинение на обвинител №1 или негов заместник, тогава ще трябва да се направи втори списък, този път само от съдии от Наказателната колегия на ВКС, измежду които ще трябва да се избере един, който да бъде назначен за зам. главен прокурор. Този магистрат ще осъществява контрол върху действията на разследващия главен прокурор.
След назначаването на съдия Талева за прокурор във ВКП, всички нейни висящи дела в СГС ще бъдат преразпределени на нов съдия-докладчик и ще започнат отначало. Това е така, защото няма как тя да догледа делата си, защото назначаването ѝ като прокурор не е равносилно на командироване в друг съд, обясни днес зам.-председателят на ВКС и ръководител на Наказателната колегия Лада Паунова, която присъства на случайния избор на съдия.
Първата преписка, с която ще се заеме Даниела Талева след назначаването си, е по сигнал срещу и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов по повод имотното състояние на негови близки. По този повод от СГП изпратиха във ВКС материали, съдържащи сигнала срещу директора на Борислав Сарафов. А в разпореждането на шефката на НК на ВКС Лада Паунова се констатира, че постъпилото уведомление, преценено във връзка с приложените към него материали, сочи на наличие на законен повод по смисъла на чл. 208 и сл. от НПК. А данните в съобщението сочат, че се отнася до законен повод за започване на разследване срещу заместник на главния прокурор (виж още тук).
Във ВКС са постъпили десетки сигнали по новия механизъм за разследване на главния прокурор и заместниците му, като част от тях са от един и същи подател. Затова и ще бъдат обединени. Днес Лада Паунова уточни, че сигналите срещу бившите главни прокурори Иван Гешев и Сотир Цацаров ще бъдат изпратени на СГП, защото двамата вече не изпълняват тази длъжност и няма как да бъде приложен механизма за разследване спрямо тях.
51
Коментирайте
Има политическа воля на Посолствата, а нашите от НС нищо не отбират. В крайна сметка ни се случи тази недоносена съд.реформа, защото си мълчим и носим!
Само да кажа, че половината съдии в СРС са с ранг „Съдия ВКС и ВАС“, както също имат три пъти повече съдийски стаж от въпросната. Наблягам на съдийски стаж, а не юридически. Според мен самият замисъл на това разследване от съдия, който временно е прокурор поражда и въпроса, за какъв стаж ще се зачита времето на колегата, дали като съдия или прокурор, защото има значение, но някои законотворци не знаят тези неща. Предвид обаче неслучайният избор на Д.Т. няма да има значение, а и еднакво „добре“ ще се справи и като прокурор, защото за съдия има малко и незначителен опит.
Е какво се чудите, вижте хората, които са съставителите за закона, ВСС, ВКС ги критикуваха, те нито една критика не приеха, а давай, а всички знаем, че има разлика между прокурорска и съдийска работа, както и работа по разследване, как един съдия, който никога не е ходил на оглед или претърсване и изземване ще бъде адекватен, най-малкото ще му трябва време да влезе, да не говорим, че това е голяа отговорност, но онези в НС не ги интересува, те самите освен с грантове и пропаганда с друго не са известни, реален юридически стаж и то наказателноправни е много малък, ако… Покажи целия коментар »
Не че нещо, ама как тази колежка със стаж от седем годни е с ранг на съдия от ВКС? Само питам.
Това е системен проблем в системата.
Цялата система не може да се рестартира, както предлагаше един друг мъкидонец от Св. Врач и експолитик /със съпруга младши съдия в СГС/ – понастоящем кравар.
Цялата система персонално требе да се разтури, за да отпаднат свинските връзки. Иначе е като сега – на свинче – дрънчи звънче!
Нова системна власт със стари магистрати не се прави!
Явно изборът на Даниела Толева не се харесва на управляващите и се опитват да го блокират. Но от авторите на законопроекта не може да се разбере защо- защото ще опраска Сарафов или защото ще го спаси.По- скоро първото. Ох, тая съдийска независимост, всеки иска да я яхне!
Иска, но няма как да стане, докато съдиите правят показно как се пази независимост. Мнозинството съдии по-скоро ще препсуват този, който се опитва да им влияе, от колкото да угодят. За съжаление не е такова мнозинството от съдии във ВСС, там има само 2 читави съдии
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Ще върти една проверка 2-3 месеца, ако не получи нови сигнали, ще образува едно ДП, ще го тупка 2 години. Да не е луда да бърза да се връща в СГС на по ниска заплата и много работа.
2 години курорт за близо 8 000 на месец.
Делата й в СГС от начало, даже и тези по които е чела присъди, но не е обявила мотиви.
Случаен избор ли е имало! Абе хора, първо инсталиране на въпросната в СГС без да е виждала дело, след това – батак, тъпотии, да се чудиш съдия ли е писал акта, сега пък – прокурор. Ха да си нарочи едно място, да си го заплати, или уговори, че то при Ристю, Безнадеждна, Мамин и парашутиста всичко е бизнес и да се свърши! Сега пак преразпределение, пак отначало, ама давността тече и накрая – прекратяване на делото. Аферим! Евала на съд.реформа! То бързина, то справедливост!
Напоследък само „Хляб и зрелища“. Магистратите четат, коментират и се вайкат по цял ден. Постига се постепенно опростачване на системата. А в това време съдебната реформа става взе по-голям мираж! Понятие, като „Кариерно израстване“ – няма. Става само с връзки, секс или с пари. Не е ли така?
Каква съдебна реформа ве, пич ? Тия не могат едно дело да решат и напишат като хората. Свикнали са само на споразумения и съкратени съдебни и като трябва малко да напънат сивото вещество и да проявят безпристрастност и справедливост – край, пълен блокаж на процесора.
Съгласен съм, но коментарът е за бившите от Спец. Тези са тотал щета. Хинов пита СЕС за щяло нещяло, а мацките – отменят, връщат поголовно, защото нищо не разбират, нито от първа инстанция, нито – въззив. За тази съд.реформа заслугата е на ПП, ДБ и ГЕРБ.
Гешо македонеца си я е уредил, за да подпука с нея Сарафа. Македонският мъж излъга, че ще се бие и побърза да се скрие, ама лютата македонка ще им разкаже играта.
Бе взимайте си млади жени бре ора! Пък после ги правете младши съдийки в СГС. При Влади (галено по ББ).
Пък тя … реформата … готова била.
Полудявам по македонки вееее! Дани от Петрич и Сийка от Неврокопа града!!! Ще откача !!!!!
Свиквайте с миризмата! Това им е на онези комсомолци на Големия Сатана – риформата.
Ахахаха. Тая от адвокат в Петрич спечели първоначално назначаване в СГС като наказателен съдия. Предположете как. Хохохо. Циркът, наречен българска правосъдна система, няма край.
Кашата от нодомислици и нелепици с лица Христо Иванов, БезНадежна Йорданова, Крум Зарков , Янаки Стоилов Атанас Славов , пък тези Стою, Лена Миро Ленин, Мамин Кою Минчев всички виждаме . Сега другите съдии ще опънат каиша с преразпределените дела ,както и гражданите . Всичко отначало и това било справедливо според гореизброените пишман невлизали в зала юристи с безпочвени претенциии
Кариерата й започна като хоноруван асистент по данъчно право в СУ. Преподавала ми е. Като преподавател беше много готина.
Дано и като прокурор да е такава.
то по финансово и данъчно в Софийския университет титуляр беше Георги Петканов – един изпечен мошеник и схемаджия в живота и политиката. Значи не е читава Талева…
Проф. Петканов отдавна не е между живите. Ясно е, че си много прост/а, но няма нужда да го демонстрираш публично!
Благодарение на проф. Петканов (бате Гошо му викахме) си купихме юридическа правоспособност, докато беше министър на правосъдието. Аз завърших ЮФ на СУ през 2004 г., Тогава той беше министър на правосъдието, и ни продаде свидетелството за ЮП, срещу 500 лв., за ония времена бяха много пари. Ама поне можеше да си го купиш. Светла му памет! Спаси ни. Не беше лош човек, имаше хумористичен характер и не му пукаше много дали студентът ще знае, за него беше важно да завърши:))), ако му дадеш определената сума.
Точно такъв беше този помак, Петканов! От едно село в Смолян е! Беше ярък член на БКП в младините. Само ламтееше за пари и кариера, нищо друго не тго интересува. Той въведе и платеното обучение, само и само да лапа пари! Проф. Яновски по граждански процес даже се шегуваше, викаше, абе на Георги си му пасва дисциплината „Финансово право“ на характера, само за едни пари мисли!
Не измествайте фокуса на статията, моля. Все пак имайте малко уважение, преди всичко човек трябва да е етичен и да спазва определени етични норми и правила. Т.е. – проф. Петканов вече доста години не е измежду живите, затова сведете поклон пред името му. Всеки човек има недостатъци, аз поне не познавам човек само „с красиви елементи“ в живота си. Прочетете някои от трудовете му. Аз по това оценявам, а неговите трудове в областта на финансовоправната наука, са повече от впечатляващи.
Е ти ме уби. Не може да си толкова прост,че да се е налагало да си купиш правоспособността,която се взимаше и се взима с едно мигване и е най-лесният изпит изобщо в живота. Дори шофьорския е в пъти по-труден!
Просто ме мързеше да карам задължителния стаж, после изпити. А с проф. Петканов бяхме от един край, познаваше моя дядо и той тогава като правосъден министър ми каза, че ще ми даде правоспособност, нашите му дадоха 500 лв., после и на мои колеги-приятели им уредих срещу 500 лв. правоспособност, нито на изпит бяхме, нито стаж карахме. Благодарен съм му! Да почива в мир! Беше хубав човек и като преподавател, и като характер.
Ехх, върнахте ме в студентските ми години! Проф. Георги Петканов, както и проф. Мария Павлова ми бяха едни от най-любимите преподаватели! Вярно, за проф. Петканов се носеха какви ли не слухове, някои истини, някои не, но не може да се отрече, че беше голям учен! По данъчно право ми беше и там ми показа какво значи наука, естествено, когато си взимаше лекциите, щото си спомням, че и много отсъстваше. Но на устния изпит, няма да забравя, не си знаех втория въпрос и ми каза: ….айде, 5 ти пиша, пък един ден кат се ожениш, ше ме черпиш една ракия на… Покажи целия коментар »
Вярно е, не беше труден, даже в началото ни бяха казали, че се минава лесно, стига да не говорим пълни глупости, така че по-добре да мълчим като не знаем.
За Петканов няма да има мир. И на праха му.
Много долен и коварен. Последно като министър така се напиваше с пикаещия в шадравани, че шофьора му не успяваше да го прибере до вратата на апартамента.
АМИН
Мен ми е интересно, ако механизма падне в КС, викачте на ПП-ДБ – Правосъдие за всеки с каква теза ще излязат, защото обикаляха сериозно студиата с твърдение, че отказите са панацеята, че това не е противоконстутционо и т.н, но май май КС ще излезе виновен ,това ще е защитната им теза! Но така е когато не си виждал разследване, дело в червена папка също!
Честито на страните по делата и.
Даааа- сега платените парички заминават!!!!
Някой да се учудва от имотното състояние на близките на Главния!
Ако чакаме произнасянето на КС…
Гешев ще се развихри в политиката.
Ще видим какво ще излезе.
Да не се окаже, че Гешев е чист като сълза?
До тук водят нелепите промени и кръпки в нормативната ни уредба.
Това, че са магистрати, не значи, че съдията е напълно наясно с естеството на прокурорската практика.
И ако колегата никога не се е занимавала с разследващи функици, т.е. никога не е била прокурор, следовател или разследващ полицай – как ТОЧНО ще се справи? Все едно, да не си правил коремна операция никога – да ти дадат скалпел в Пирогов и да ти кажат – „Режи“??????
някой информиран да обясни съдията ли ще разследва лично, или ще възлага…. като делегираните, уж щяха да разследват лично, а май пак само гледат отстрани.
Много резонно ти е питането. През 2008 г. промениха пак по настояване на „демократичните сили“ Конституцията. И все още не съм виждал ДП разследвано от прокурор!
Да, много хора не правят разлика между „ръководство и надзор“ над разследването / чл. 196 от НПК/ и извършване на самите действия по разследване /чл. 194/. Дано поне и законодателя да е наясно? Вероятно под разследване се разбира ръководството и надзора, а действията по разследване би трябвало да се извършват от следовател в НСлСл. От друга страна, в чл. 193 и прокурорът е предвиден като разследващ орган. Но пък не може да бъдат осъществени двете функции- хем ръководство и надзор, хем извършване на действия по разследване.
Джакпот!Няколко отказа и хайде във ВКС!
Е все пак според ръководителя на нак. колегия имало индиции за данни, това малко вътрешно убеждение за нищо го няма, съд да се занимава с прокурорски функции, но не са виновни магистратите, виновни са хората, които нямат никакъв реален юридически стаж, да не говорим в нак. процес правят закони, ще видим докъде ще я докарат!
Абсурд! Няма начин преди да мине през по- горна инстанция от СГС.
Всичко е възможно.
Разследващите ще са от МВР. Значи обикновения прокурор го разследва задължително следовател, а най-висшия прокурор – разследващ полицай. Нещо…разнобой в НПК, няма ли нарушени права. Що никой не го е атакувал това.