„Юроактив“: Кьовеши не хареса 7 от българските кандидати за европейски делегирани прокурори
Европейската прокуратура е уведомила българските власти, че има забележки по седем от десетте български кандидатури за европейски делегирани прокурори (ЕДП). Това съобщи сайтът „Юроактив“, позовавайки се на шефа на кабинета на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши – Милан Ярон.
По този повод в специален тиут от Европейската прокуратура съобщиха: „Още няма решение. Кандидатите се назначават от колегията на европейските прокурори и този въпрос не е в дневния ѝ ред тази седмица. Чакаме българските власти да ни изпратят допълнителна информация. Веднага щом бъде взето решение, ще го оповестим публично“.
Пред „Юроактив“ Милан Ярон е коментирал: “Това не е добър знак. Когато искаме допълнителна информация, това не е, защото някой недостатъчно добре си е попълнил автобиографичните данни, или не му е ясно мотивационното писмо. Това е ясен знак, че не сме доволни от предложените кандидатури”.
От думите му става ясно, че Европейската прокуратура не е съгласна следователи да бъдат ЕДП. България излъчи трима следователи – Бисерка Стоянова от Националната следствена служба, Преслава Петкова от Следствения отдел в Специализираната прокуратура и Мая Ковачева от Следствения отдел в Софийска градска прокуратура.
“Не смятаме, че българските следователи са подходящи за Европейската прокуратура. Уважаваме тяхната работа, признаваме, че според българския закон те са част от съдебната система, но не смятаме, че такива хора имат необходимата квалификация за Европейската прокуратура. Тъй като българските следователи никога не пледират пред съда, а точно това е част от задачата на европейските прокурори, не смятаме тези кандидатури за подходящи”, е заявил шефът на кабинета на Кьовеши.
По думите му Европейската прокуратура не иска и съдии да са ЕДП. Единственият номиниран от България съдия беше Христо Крачунов от Софийския районен съд. При избора в Прокурорската колегия за него се застъпиха няколко от членовете ѝ, включително и главният прокурор Иван Гешев, като се мотивираха, че съдийският поглед ще е полезен. Крачунов е съдия от 11 години, като две от тях е гледал наказателни дела.
Коментарът на Ярон в тази връзка е следният: “Това са хора, които са били съдии по граждански и търговски дела, без опит в криминално право. Хайде де! Които никога на са водили криминално разследване. И никога не са разследвали престъплeния с фондове на ЕС и нямат прокурорски опит. Хайде де! Сериозно ли?”.
Другите трима кандидати, които не са харесани от ЕП, са Божидара Ганева-Димова и Вероника Трифонова от Софийската районна прокуратура и Венцислав Фердинандов от спецпрокуратурата.
“На основата на информацията, която ни беше предоставена и на познаването ни за българската съдебна система, сред кандидатите има хора с много малък или никакъв опит. Те са били активни на ниско местно ниво (районно), докато нашето разбиране за типа престъпления, с които ще се борим, е за такива на окръжно ниво“, изтъква за тях Ярон.
Пред „Юроактив“ той е обяснил, че тази информация е изпратена на българските власти, които след като са се запознали с нея са поискали среща.
“Ние ще организираме тази среща при първа възможност. Но моето очакване е, че българските власти ще ни убеждават, че кандидатите са подходящи, особено ако регламентът се чете по определен начин. Ние обаче не искаме да влизаме в дискусия как да интерпретираме регламента. В писмото на Европейския прокурор се казва ясно, че българската страна трябва да номинира хора със съответния опит и отговарящи на всички изисквания за независимост и морален интегритет”, е обяснил той.
А на въпроса дали това означава, че Европейската прокуратура очаква седем нови кандидати от България, той отговаря: “Абсолютно!”
Все още официален коментар от българските власти няма. Големият въпрос е дали Прокурорската колегия ще проведе нова процедура за избор. Тази седмица тя няма заседание и се очаква въпросът да бъде обсъден на 10 март, когато членовете ѝ ще се съберат. По информация на „Лекс“ колегията ще отговори на въпросите, които са били поставени в писмото от Европейската прокуратура като те се отнасят и до това какво предвижда българското законодателство във връзка с подбора на европейските делегирани прокурори.
Отначало беше предвидено, че България трябва да излъчи двама ЕДП, но впоследствие по настояване на Кьовеши броят им беше увеличен на 10. Румъния, която е с много по-голямо население и територия, има 6 ЕДП. Чехия има трима, Литва също, Нидерландия е с двама ЕДП.
След критиките от ЕП единствените кандидатури, срещу които няма възражения, остават на Светлана Шопова – Колева от Софийската градска прокуратура, на Бойко Калфин от Окръжна прокуратура – Кюстендил и на Димитър Беличев от Окръжна прокуратура – Пловдив.
При решение на Прокурорската колегия да не се провежда нова процедура, те ще останат единствените европейски делегирани прокурори от България.
46
Коментирайте
Имаше един злополучен кандидат за еврокомисар навремето….Румяна Желева:)
Тя пък Кьовеши е един критерий.. всички обвинения и присъди на румънските еквиваленти на каскетизираната прокуратура и съд, някак странно са все срещу обвиняеми/подсъдими от една и съща румънска партия. Тук просто един каскет не си е съгласувал кандидатурите с по-горен по ранг каскет, европейски.
Хайде сега Гешев да номинира някои от по-звездните си прокурори (които разбира се се кандидатират изцяло сами) и после да отговаря на въпроси като „Защо нямат нито една успешна присъда?“ и „Защо има медийни публикации за техни незаконосъобразни действия?“. Жалко само, че никой няма да попита тези въпроси и самия Гешев. Струва ми се абсурдно да се твърди, че няма останал нито един свестен прокурор, но реално погледнато, ако не бешем така, подозирам, че цялостната ситуация в Българиящ, щеше да е различна.
Европрокуратурата явно не разбира, че в България нещата стоят по друг начин. Образованието, квалификацията и опита винаги отстъпват пред шуробажданащината, наглостта и нагаждачеството. Администрацията и магистратурата са бъкани с индивиди, компенсиращи липсата на кадърност с послушание.
Разбира , много добре разбира . Кьовеши е от региона , така че хомо балканикус й е ясен …..
Сега тези, които са ги гласували да си посипят главата с пепел, щото друго за съжаление не може, а би било така хубаво да понесат някакви последствия, че номинират „нищожества“ (по проф. Илчев)!
Тотален резил . Просто е – хората искат ХОРА С ЦЕНЗ И ОПИТ , а не разни връзкари и опортюнисти-мераклии за бърза кариера и голяма заплата . Да , у нас е възможно да скачаш като скакауец между отделните нива – например от районен съдия да станеш директно съдия във ВАС без да си разгледал и едно административно дело , или адвокат да стане апелативен съдия или дори председател на ВКС или Конституционния съд , или след две майчинства да прескочиш 2-3 нива за 2 години без реално да си работил . В нормалните държави обаче това не се случва… Покажи целия коментар »
Точно попадение!
Нещо не харесаха в каскето-герберастките кандидатурки.
Оставка!
На Гешев и останалите обслужващи управляващата мафия представители на съдебната система!
Ами оценката си е обективна. Просто хората не понасят калинки. Районните прокурори не са подготвени за такива позиции като квалификация, следователите са магистрати само на книга, но никога не влизат в съдебна зала, а граждански съдия да предложат, си беше повече от смешно. Гешев не може да разбере че тарикатлъците му на запад от Калотина, не минават и няма да минат.
А Митко Младенов от СГП, разследващ стопански престъпления, с английски и докторантура, не го избраха, щото не им е удобен и не слуша. Е как да станат нещата???
Какво му е смешното да предложат граждански съдия, бе палячо? Като си прокурор да не мислиш, че си уникален и единствен?
Крачуне, разбирам че ти е мъка, щото къде другаде щеше да взимаш 12-13 бона на месец и да си клатиш краката но тая работа, не е кат оная работа със заповедните про-ва в СРС.
Това не Фейкти.бг на герберастите..,това ги има и сайта Европейската прокуратура! Умна Козлево,знае много добре какво значи Съдебна с-ма в Бг.
И какво точно има на сайта на Европейската прокуратура, бе умник?
Да не излезе партенка, че тогава ще се препотите!
Предлагам на госпожа Кьовеши да бъдат пратени имената на всичките около 1500 прокурора, и около 500 следователя и 2500 съдии, и тя да даде независима и обективна оценка на квалификацията им! Тази евроатестация ще е напълно обективна и независима. Щото сега ви се каза-70 процента не стават, и то от лица, които са специално избрани. А ако се проверяват неизбрани-май ще се окаже,че процентът ще е по-висок? Изобщо -този модел-на европреценка на качествота на българските магистрати е правлния подход. Свръхзаплатите, привилегиите и свръхбонусите в българската съдебна система-предполагат независима европреценка, щото бг атестациите ги виждаме-то всеки с максиална оценка, ама на… Покажи целия коментар »
Аз пък ти предлагам да отвориш учебниците по ПЕС.
Да бе свръхзаплати. Много далеч са от необходимото, но си обичаме работата и я вършим въпреки неадекватните заплати. Обективно погледнато заплатите трябва да продължат да растат, за да станат що годе сносни
Не чувствате ли сте,че доста нагли !? Вие какво европейски заплати ли искате !? Когато стигнете тяхното ниво не само ай кю,но и юридическо,тогава претендирайте ! Всики знаем как се вземат дипломи в БГ
Право куме, та в очи! Звучен европейски шамар за всички прости и нагли калинки и каскети! Проводниците на мафиотските интереси на управляващата хунта във ВСС предварително бяха направили „кастинг“ и избрали 10-та кандидати почти единодушно, досущ като в Северна Корея, като основният критерий, разбира се, бяха не юридическите им познания и капацитет, а верността към Доган сарай и обещанието за опазване на омертата и спъване на всички разследвания срещу господарите им.
В Регламента изрично пише, че кандидатите трябва да са магистрати-прокурори, съдии и следователи. Защо да не може съдии и следователи. Кьовеши обаче сама пише правила, които даже не е благоволила да оповести предварително, че следователи и съдии не могат да бъдат делегирани прокурори. Що за юрист е главния европейски прокурор, който поставя собствените си виждания над закона?! А стажът и специализацията дори не са критерий и в нашите вътрешни конкурси. Често срещан факт е, че класираните най-отгоре няма нужната специализация и стаж в сравнение с по-ниско оценените на конкурса. Всичко това говори за силно политизиране на европепйската прокуратура. А уж… Покажи целия коментар »
Хахаха, троловете усещате, че Кьовеши не и дреме от балкански номера и газ пикаете
Ако приберат работодателите им на топло, както изисква справедливостта, Пеевските тролове ще останат на сухо и сега явно гледат да заработят като за последно.
Мотиви са ясни….. съдиите нямат опит с криминални дела ! Кьошеви постъпи много умно ! А следователите са просто някакви дознатели без никакъв опит ! Пратете 10,за да си избера поне 3-ма читави ! А вие си прочетете отново регламента ! И не плачете на чужд гроб ! Подготовката на българските юристи е на посредствено ниво !
Изброените от Вас аргументи показват, че решението на Кьовеши е правилно. Тук няма човек, който да е влязъл в съдебната система без протекция под някаква форма. И дотолкова сте свикнали това да е нещо нормално, че сте възмутени, че в Европа не става по този начин.
Трябва сега един човек с каскет да им обясни на европейците колко са добри протежетата му, а това че липсват присъди по важните дела да оправдае със съдиите. Тук минава без проблем, сигурно и в Европа са идиоти като нас.
Поведението на Кьовеши е типично нагло прокурорско – сега излиза, че гражданските съдии и следователите са втора категория магистрати. Ако смята,че е така да го каже ясно и категорично. Поне едно е сигурно в цялата тази наглост – Бойко Атанасов не става! А колкото до това колко е интересна и престижна работата в европейската прокуратура – преценете сами и по шефа й и по кандидатите! Какво очаква румънката – най-доброто ли? И защо ли?
Какво да преценяваме. Какво и е на Кьовеши. Троловете и тук ли налазихте. Не е хубаво да ви казват истината в очите, но свиквайте. Кьовеши не ви български магистрат. Не и дреме от разни Делян Пеевци и Бойко Борисовци
Ами не излиза така – излиза, че не са тази категория магистрати, чиито професионален опит и натрупани въз основа на него умения, са именно нужните, за да им се възложи упражняването на правомощията на европейски делегиран прокурор. И не виждам нищо странно в това, напротив, намирам за странно граждански съдия от районно ниво, който никога не е провеждал разследване, повдигал и поддържал обвинение пред съд, още по-малко такова за престъпление от категорията на тези, за разследването на които е създадена ЕП, да бъде предпочетен като кандидат пред прокурори от окръжно ниво, които осъществяват ръководство и надзор върху такива разследвания сега… Покажи целия коментар »
Е то се вижда до къде я докараха тези от окръжните нива на прокуратурата. Голям опит, мащабни разследвания и обвинения, масови присъди…
Никой не поставя под съмнение качествата на гражданските съдии и не им пречи да се явяват на конкурси за съдии на по-високи нива,но един районен съдия,а преди това юрисконсулт няма как да скочи на толкова значима позиция като европейски прокурор,защото сигурно не е пипал НК и НПК от студентските си години
70 процента от предложението прокурори не получават подкрепа на европейско ниво. Това е критерият за обективна оценка-преценката от вън, от Европа. Тези лица не стават за европейски прокурори-при независима преценка, редно е да бъдат отстранени и от българската прокуратура! Или в европа не ги щат, ама за нашите ширини са подходящи, а?!
Как предлагате да отстраним следователите и съдията от прокуратурата след като не стават за европейски делегирани прокурори?
Не разбирам логиката да имаме 10 европейски делегирани прокурори. Според мен и трима са достатъчни.
Защо г-н Гешев не се кандидатира, направо ticket to the moon е положението.
Изказването на този човек е много странно! Абсолютно нетипично за Брюксел. Има аргументи, с които съм съгласен, но се питам Фердинадката защо е в кюпа, все пак е от СП, а не от РП?
Грубо и даже обидно за колегите, колко прокурори с голям стаж с перфектен английски си мислят, че има тука? Млади били, а бе, я ги вземайте, не знаете какви са старите
Ей, каква е тази оценка на Специализираната прокуратура на Република България, дадена от Кьовеши!
Това е удар срещу любимците на Гешев 🙂
За какво питам аз са й на малка България 10 европейски прокурори? Милата на Кьовеши Румъния – гигант в сравнение с нас – 6, ние 10, бахмаааму
A защо трябва да са пък 10 от България. Трима са повече от достатъчни, като не им харесват останалите, довиждане и готово.
Toва някаква шега ли е?
Няма шега, тези там не са май много по дипломацията. Право, Куме, в очи!
И накрая се оказа фейк. Да отговори сега „сайтът Юроактив“, откъде и как си е измислил тази информация, след като името на Милан Ярон някак си изчезна от текста.