В деня на отворените врати
Ученици питат ВКС: Влияят ли се съдиите от медийни публикации, страхуват ли се за сигурността си
Влияят ли се съдиите от медийни публикации, може ли дело да бъде възобновено след като бъде произнесена окончателната присъда, страхуват ли се съдиите за сигурността си, особено при разглеждане на дела срещу т.нар. мафиоти. Това бяха част от въпросите, които дванадесетокласници от Професионалната гимназия по електротехника и автоматика зададоха на върховни съдии в дена на отворените врати във Върховния касационен съд.
Учениците бяха посрещнати в зала „Тържествена“ на Съдебната палата от председателя на ВКС Лозан Панов и от съдиите Мими Фурнаджиева (Гражданска колегия) и Даниела Атанасова (Наказателна колегия).
Разговорът започна с разликите между гражданското, търговското и наказателното право. После тримата върховни съдии отговориха на серия от въпроси, зададени от учениците. Децата се интересуваха дали съдиите имат имунитет и какъв е неговият обхват, как се назначават магистрати и дали може да бъдат повишени за заслуги, дали съдиите се интересуват от решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, защо толкова често се променят законите и как това влияе на работата на магистратите, независимостта им може ли да ограничи контактите им, съдиите, които членуват в масонски ложи, съобразяват ли се с решенията на тайните общества, имат ли случаи в практиката си, когато чисто човешки са съжалявали за произнесено от тях решение и присъда.
Съдия Даниела Атанасова каза, че застава зад всеки акт, който е произнесла през кариерата си. Двете с Мими Фурнаджиева обясниха на учениците, че съдиите не следва да се влияят от медийни публикации и външни фактори при разглеждането на делата, а да се произнасят въз основа на фактите, закона и вътрешното си убеждение. И добавиха, че винаги в един процес едната страна е недоволна, но съдиите с мотивите си трябва да обяснят на хората – подробно и ясно, защо са решили едно или друго.
Домакините обясниха на учениците колко е важна правната култура на обществото, за да може то да бъде по-убедително и точно при излагане на аргументи в подкрепа на една или друга теза. А за развитието на правната култура важна роля играят и магистратите, и медиите, казаха съдиите от ВКС.
След разговора учениците се запознаха с историята на Съдебната палата, която е паметник на културата, посетиха кабинетите на председателя на ВКС и на съдии.
17
Коментирайте
Не са. И като ги научат ще хванат автобуса за Терминал 2.
ВМЕСТО ДА ЗАДАВАТ ТЪПИ ВЪПРОСИ УЧЕНИЦИТЕ ДА СЯДАТ ДА СИ ПИШАТ ДОМАШНИТЕ , А НЕ ДА СЕ НАЛИВАТ С АЛКОХОЛ ПО ЗАВЕДЕНИЯТА .
Ами дай личен пример.. Като гледам какви ги пишеш май ти имаш проблем с алкохола? Или той със теб… хаха ха
Много се радвам, че Даниела Атанасова е била там. Познавам я от доста време и съм сигурен в нейната безпристрастност.
Много полезна инициатива. Защо няма такъв ден и за прокуратурата. Че имам някой и друг въпрос за Гешев.
Ако ще ти отговаря Цаци, въобще не се разхождай.
Нищо не са питали учениците за съкратеното съдебно следствие – през НК или през НПК ще го опраскаваме
Интересно какво са обяснили относно повишаването на магистратите по заслуги.
Възпитаниците на Професионалната гимназия по електротехника и автоматика явно имат голям интерес към съдебната система.
Току виж след 6 години от някой юридически ще излезне един следовател- електротехник.
Аз искам да попитам върховните съдии нормално ли е да чакам между 6 месеца и една година за решение по дело, след като е обявено за решаване?
Изчакайте следващият ден на отворените врати.
Сега и за Полфрийман ще обяснят, щото едни други деца питаха.
Те питат дали се влияят, а им отговарят, че не следва да се влияят. И последно, влияят ли се, въпреки че не следва, или не се влияят, а и не следва?
Много любознателни младежи, ама им отговориха „около“.
Това е напълно субективен отговор. Как тези тримата да отговарят за колегите си.
Децата хубави въпроси задават, но дали не са малки за отговорите.