Съдия Веселин Пенгезов е окончателно оправдан
Съдията от Софийския апелативен съд (САС) и бивш председател на Военно-апелативния съд (ВоАпС) Веселин Пенгезов е окончателно оправдан по делото за проекта по ОПАК, научи „Лекс“.
Пенгезов беше подсъдим с още 7 души и обвинен за военно длъжностно престъпление, присвояване на пари и представени неверни сведения за проект по ОПАК на ВоАпС от 2008 г. Делото беше внесено в Софийския градски съд (СГС) през 2015 г., а през 2019 г. СГС осъди Пенгезов условно на една година затвор само по обвинението за военно длъжностно престъпление, защото не е провел обществена поръчка по проекта.
Подсъдим с Пенгезов беше и друг бивш шеф на ВоАПС – Петър Петков. Двамата заедно с бившия зам.-шеф на ВоАпС Владимир Димитров, изпълнителния директор на фирма „Атлас Консултинг“ Атина Мавридис, изпълнителя по проекта Людмил Симеонов и пресаташето на ВоАпС бяха обвинени и за това, че са предоставяли неверни сведения, за да получат пари от проекта. На първа инстанция СГС ги призна за виновни, но давността за наказателна отговорност за това престъпление беше изтекла и затова не бяха наказани. Единственият напълно оправдан още на първа инстанция беше другият изпълнител по проекта Крум Симеонов, а Пенгезов беше единственият наказан от подсъдимите от първата инстанция.
Състав на САС с председател и докладчик Стефан Илиев е отменил присъдата в осъдителната ѝ част и е оправдал всички подсъдими, показа проверка на „Лекс“. В решението му пише, че „доказателствената оценъчна дейност на решаващия съд страда от непоследователност и тенденциозност“, която е довела и до неправилното осъждане на Пенгезов за военно длъжностно престъпление.
Как се стигна до делото
През 2008 г. тогавашното Министерство на държавната администрация и административната реформа (МДААР) и Военно-апелативният съд сключват договор, с който съдът започва изпълнение на проект по ОПАК на стойност 733 456,56 лева. Проектът е „Информационна система за прозрачност във военните съдилища”, а парите трябвало да бъдат отпуснати на ВоАпС. В договора било записано, че е предвидено авансово плащане от 20%, междинни плащания за разходи по проекта и окончателно плащане. По сметка на съда е била преведена само сумата, предвидена за авансово плащане, но повече пари съдът не получил, като първо обясненията за това били за допуснати нарушения, а след това и със започналото разследване.
Впоследствие прокуратурата обяви, че с осем експерти били сключени граждански договори за изпълнение на дейности по проекта, без да са проведени каквито и да е процедури за избора им, а Пенгезов внесъл в МДААР документ, с който искал междинно плащане за направените разноски.
Проверка показала, че разноските за възнаграждения на IT-специалистите за изпълнението на две дейности не трябва да се одобряват, защото бюджетът за изпълнението е общо 402 560 лева. Налагало се задължително да се проведе процедура по Закона за обществените поръчки. Пенгезов изпратил писмо за съдействие до Мария Дивизиева, която тогава е била шеф на дирекция ОПАК във финансовото министерство. Тя също беше обвиняема по делото, но давността по нейното обвинение изтече още в началото на процеса.
Прокуратурата твърдеше, че е била изготвена документация със задна дата, която да доказва, че са били проведени обществени поръчки и че IT-специалистите са наети след проведени процедури. Двете дейности били разбити на поддейности, за да не се налага провеждане на процедура по ЗОП. Това обаче също било трудно, защото една от тях била за 220 000 лева и нямало как да се разбие така, че да е за под 50 000 лв. Затова в изпълнителите бил включен още един експерт, който според прокуратурата нямал никакво отношение към вече изграждащата се информационна система.
След това от ВоАпС започнали подготовката на документи със задна дата, които да докажат провеждането на девет процедури по реда на НВМОП, а междувременно Веселин Пенгезов беше избран за председател на САС и проектът беше продължен от Петър Петков.
Вече след образуването на досъдебното производство и заради установени нередности, Мария Дивизиева разпоредила да се наложи финансова корекция в размер на 100% от заложения бюджет по проекта (733 456.56 лв.).
Както „Лекс“ писа Военно-апелативният съд осъди окончателно правителството да му изплати над 400 000 лева заради това, че проектът е бил прекратен и още СГС прие, че вредите за съда са били възстановени.
Съдът: В договора не са предвидени обществени поръчки
Апелативният съд посочва в решението си, че още в договора по проекта е записано, че в бюджета му са предвидени пари за възнаграждения на физически лица, които ще са изпълнители, а не за определени дейности.
„В него не са предвидени процедури за изпълнение на дейностите 6 и 7, т.е. няма договорено изискване за прилагане процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) за избор на физическите лица-изпълнители, за които са предвидени конкретни средства по договора“, се казва в решението.
Според апелативните съдии градският съд неправилно е приел, че Пенгезов е бил длъжен да проведе процедури по ЗОП. Длъжностното престъпление по чл. 387, ал. 1 от НК може да бъде осъществено и с неизпълнение на задължения по служба и в конкретния случай прокуратурата твърдеше, че се изразяват в неприлагането на ЗОП.
Апелативният съд се позовава на изменението (в чл. 13, ал, 1, т.2) в закона от 2016 г., според което той не се прилага за поръчки по проекти, които са възложени и изцяло финансирани от международна организация. Според САС още в началото на проекта е имало поставено условие от МДААР на Военно-апелативния съд, произтичащо от международното финансиране и то е било да се платят възнагражденията на физически лица, а не за определени дейности, които прокуратурата е инкриминирала.
Съдът признава, че тази промяна в ЗОП е била въведена след инкриминирания период (2008 г. – 2009 г.), но е в сила и към момента на постановяване на присъдата, поради което е налице по-благоприятен за дееца закон, който следва да се приложи (чл. 2, ал. 2 от НК).
„Поради изключване на приложното поле на ЗОП, не би могло да се извърши нарушение чрез неприлагането му, поради което в случая няма осъществяване на вменената форма на изпълнително деяние. Това води до липса на състав на престъпление, което обуславя оневиняване и оправдаване“, пише в заключение съдът.
За да приеме, че не са настъпили тежки вредни последици за ВоАпС, апелативният съд напомня, че на ВоАпС са възстановени изцяло всички пари с лихвите.
„Отделно от изложеното, няма доказателства по делото установяващи наличието на умисъл у подсъдимия Пенгезов за извършване на това деяние. Недоказуемо е, че към инкриминирания период на неприлагане на ЗОП, той е съзнавал настъпването на тежки вредни последици за управлявания от него съд, които освен това, да е искал или с които да се е съгласявал. Субективното отношение към тези последици е различно от субективното отношение към извършваното изпълнително деяние, а решаващият съд по недопустим начин ги е смесил. Няма никакви данни Пенгезов да е целял да увреди управлявания от него съд или да е осъзнавал такова увреждане и да се е съгласявал с него“, пише САС.
Мистерията с IT експертите
Пенгезов беше оправдан още от СГС за това, че е помогнал на Петков да присвои 42 000 лева от Военно-апелативния съд. Според градския съд не са били събрани доказателства, че Петков е знаел за включването на допълнителен IT експерт в проекта, поради което е заключил, че той не се е разпоредил умишлено с парите, за да е налице длъжностно присвояване.
Според САС обаче изначално обвинението е за несъставомерно деяние.
„Както е известно от правната теория и съдебната практика, длъжностното присвояване по чл.201 и следващите от НК е налице, когато длъжностно лице се разпореди с повереното му имущество като със свое, в своя или на другиго полза. Когато обаче сумата е изплатена за извършена необходима за организацията работа, не е налице присвояване“, заявява съдът.
От доказателствата по делото е станало ясно, че допълнителният експерт е свършил работата си. По делото е наличен и финален отчет от него, а освен това информационната система е била изградена и функционира от 2009 г.
„Тези доказателства са достатъчни да се приеме, че св. Т. е извършил работата, която му е била възложена по проекта и за което е получил съответното възнаграждение. На какъв етап е бил ангажиран в проекта Г. Т. и по какъв начин, е без значение, важното е, че възложената му работа, за която е получил възнаграждение, е извършена“, категоричен е САС. Според съда е безспорно, че информационната система на ВоАпС е изградена напълно, внедрена е в съда и функционира, а платените пари са само за извършена работа. Затова според САС няма и причинена щета на ВоАпС.
За обвиненията за представени неверни сведения, че са проведени обществени поръчки за избор на четирима IT експерти, за което давността изтече, градският съд беше приел, че подсъдимите са виновни, защото документацията за тези поръчки би трябвало да е налична във ВоАпС, ако такива са били проведени.
Според САС обаче и тези изводи на градския съд са били непоследователни, избирателни и противоречиви. Апелативните съдии заявяват, че в нито едно от писмата, които ВоАпС е изпращал до ОПАК, не е представяна документация за избор на такива експерти, макар че такава информация все пак е попаднала в окончателния технически доклад пред ОПАК. Според съда обаче не може да се направи категоричен извод кога, от кого и по какъв начин е била изпратена.
Присъдата на САС не е протестирана от прокуратурата, влязла е в сила и така делото приключи за 5 години.
В началото на разследването Пенгезов се оплака, че е бил обречен на гражданска смърт, защото две години беше отстранен от длъжност и оставен без доходи. Едва в края на 2016 г. Върховният административен съд го възстанови на работа в САС.
58
Коментирайте
Съдия Пенгезов го мачкаха от завист и поради непокорство. Последните 10 г. много други бяха поръчани за “ граждански“ тормоз и мачкане, но Пенгезов се оказа корав и със здрави нерви и солидна правна подготовка. Да е здрав и да си реализира всички права.
Ето истината по случая – https://www.24chasa.bg/novini/article/4058890
Има едно основно нещо – обществената поръчк, за която е бил “подбудител” е направена за по-малко пари от предвидените и е изпълнена. Затова ли трябва да бъде съден някой, вместо да бъде похвален? Е, хейтъри в България много, но това са фактите.
И как точно я направи тази общ. поръчка – като сключи със задна дата договори с изпълнителите ФЛ и като състави със задна дата документи, че уж е обявил поръчката, без това да е отразено в регистъра към Агенцията по общ поръчки. А спестяването на пари по подобни проекти е принцип – винаги се предвиждат повече с цел да е сигурно, че ще стигнат. Така е по 99 % от проектите , тъй че тук нищо изключително не е направено
Направено е, на възложителя е излязло по-евтино и не е спечелила герберастка фирма, там е проблема.
Аз бих поразсъждавал за това: Министерският съвет е осъден даплати на Военно-апелативния съд 383 817 лева по проект по ОПАК, който беше прекратен преди години, а заради него в момента са подсъдими бившият шеф на Софийския апелативен съд (САС) Веселин Пенгезов и експредседателят на ВоАпС Петър Петков. Затова, че проектът е бил прекратен, а голяма част от парите не са му били изплатени, преди две години Военно-апелативният съд е завел гражданско дело в Софийския градски съд (СГС) срещу Министерския съвет. В края на миналата година СГС е уважил изцяло исковете на ВоАпС, а отделно от това правителството е осъдено да… Покажи целия коментар »
И за награда два месеца след решението в САС по бързата писта беше командирован съдията, който го постанови – Асенчо Воденичаров, която вече правораздава в оглавания от зам. председателя Иво Дачев състав. Дончева знае как да се отблагодарява за добрините, направени на нейните приятели.
Впрочем, решението не обелва и дума за антидатираните документи за уж проведена процедура по ЗОП, което всъщност в решението на САС се признава, но пък с „уникални“ мотиви се отрича приложимостта на ЗОП въобще, за да се стигне до феноменалното тълкуване на чл. 2, ал. 2 НК, на което и най-големия факир би завидял.
Когато му спретнаха номера, Пенгезов каза, че за всяко прасе идва Коледа. Все още се надявам да е познал
Абе, щом и прокуратурата я е досрамяло да протестира, ясна е работата.
Прокуратурата не протестира, тъй като шефът на САП и Пенгеза са биз бизе. Плаче си за вътрешна проверка как беше отсвирен прокурорът, който от самото начало се занимаваше със случая.
Цацаров искаше да спре Пенгезича за втори мандат и му спретна това измислено дело. Целта беше да се овладее САС и го постигнаха
Егати овладяването – като сложи Дончева, която за всичко се съветва с Пенгеза, та на практика той пак си е на власт.
До големите коментатори да ви питам какво точно е военното длъжностно престъпление, дето са го извършили. Щото имаше и административни дела и там всичко е доказано. Само знаем да си чешем езиците по форумите, май
Може да остане в историята като делото за присвояване на пари за целите на военните съдилища и информационните им системи 🙂
да, присвоени пари в полза на съд, нали се сещаш…
Там е работа, че не са в полза на съд, а в полза на частните лица, с които са сключени договорите, в чиито джобове са влезли кинтите от бюджета на съда. Те ако бяха в полза на съда, то съдът нямаше да е граждански ищец по същото дело.
Истината е, че системата си беше направена и работи и е ясно, че това беше едно от поръчковите дела от ония години.
По проекта са спестени маса пари, делото беше поръчково и всички го знаят, а не само Пенгезов, а и всички замесени най-сетне си изчистиха имената след толкова години мотане по съдилищата. Не знам какво ядете човека. Не е случайно и че прокуратурата не е протестирала!
А за какъв чеп въобще беше нужен тоз проект /инф. система на военните съдилища/, след като сега с ЕИСС всичко отива в историята – на системата се слага кръст.
Пак грешни пари в дълбоки джобове потънаха за нищо. Пенгеза да не се прави на невинна девица, знаем как уреждаше приятелите си авджии
90% от българите не вярват в съда. И с основание! В този емблематичен казус прокуратурата седи доста по-добре от „независимия български съд“. И ми се издигнаха в очите с необжалването! Защо да го жалят, като така или инак резултатът ще е онзи … Цв.Цв. Сега разбирате ли защо е належаща нова конституция?! Всички съдии и прокурори – изборни, мандатни, отчетни и отзоваеми! И не доживот! И не несменяеми. По шуробаджанашка и не само линия.
Ако се направи искане за възобновяване, ВКС ще е в състав Топузова, Иванчев, Петров.
А Мина Топузова е състудент на Пенгезов. Завършили семестриално през 1986 г.
Генерало е обещал след като гушне обезщетението по ЗОДОВ, което отново САС ще му присъди в другото отделение – гражданското, да събере наказателния и гражданския състави по неговите дела на една обща софра. Основен деликатес ще бъде лично отстреляна от него млада сърничка, а за предястие ще има охлюви по френски и супа от пъдпъдъци.
Колективът вече премижа в несвяс.
И ще сервират Пеевски и Цацаров, нали
Истината е, че оправдателната присъда не е постановена от независим и безпристрастен съд, а от съдии, които са в тесни приятелски отношения с подсъдимия. Да те оправдае съседа по кабинет си е жива шуробаджанащина
Хаха, чл. 2, ал. 2 НК се прилага с оглед на изменение не в НК, а в закон, към който бланкетната норма препраща. Ще се скъсам от смях. Едно време за такава глупост късаха в трети курс на семестриалния по НП. Иначе жив и здрав да е Пенгеза, то е ясно, че го сготвиха. Ама решението на САС е позорно
РЕШЕНИЕ № 758 ОТ 27.12.1990 Г. ПО Н. Д. № 713/1990 Г. НА ВС и много, много други.
И кои по-точно са тези много други? Ако говорим за значими решения на ВС, то цялата съдебна практика по въпроса е формирана въз основа на реш. 1190/1974 по н. д. 1100/1974, където съвсем ясно е установено цитираното от колегата (и, доколкото ми е известно, универсално прието и в теорията) положение. И в обратното няма никаква логика.
Спорът е излишен, тъй като липсва основната предпоставка – никаква „по-благоприятна“ промяна на ЗОП не е извършена. И по стария ЗОП-2004 и по новия ЗОП-2016 никой никога не е освобождавал от задължението за провеждане на общ поръчки за усвояване на средства по еврофондовете на ЕС. Напротив – самите условия за усвояване на подобни средства от държавни учреждения И СЕГА изискват задължително провеждане на ЗОП и това го знаят и малките деца. ОЛАФ се е хванал за главата от това решение.
Напълно сте прав, колега. И все пак, очевидната безпредметност на спора не променя абсурдността на мотивите в тази им част (даже може да се каже, че допринася за нея)
Прав е колегата ЧСИ Дачев, писал по-долу относно това кой спретна делото срещу Пенгезов и защо. Това беше санкция за него, че не изпълнява командите на шиши и на тогавашния главен, който сега си добрува в КПКОНПИ. Затова, решението на САС си е правилно като краен резултат, както и да са тълкували НК и ЗОП.
Това дали е изпълнявал или не нечии команди е едно, това дали е нарушил ЗОП, а от там и НК, е съвсем друго. Умишленото непровеждане на процедури по ЗОП и нагласяването на документи със задна дата си е ачик ачик погазване на закона. А когато досъдебното е било образувано и то за случки от 2008 – 2009 г. главен прокурор е бил Велчев, не Цаци.
На Пенгеза все някой му е виновен. Така беше и с имота в Приморско.
Кой ми ….. в гащите
Кълна се, никога да не
забравям теб,
с когото пет години всичко съм делил. Кълна се, попадне ли
в беда един от нас
да му подам ръка и в лош за мене час. Кълна се, попадна ли
в беда да не предавам,
приятелските грешки да прощавам. Кълна се във Дявола и в Бога
да сторя аз за теб каквото мога!
Заклех се!
Делото и цялата репресия срещу Пенгезов бе инициирана от Пеевски, ако има някой, на който не му е ясно – да му стане. Още преди да стане председател на САС генералът си беше милионер и ди пиеше кафе с деуги такива, дали би си сложил главата в торбата за пари, които взема по уредено дело без никой да разбере?! Идеята, породена от противоборство на БСП, в т.ч. и Гоце, беше да се свали Пенгезов, което Цацаров и направи, и да се замени с Гроздев, което обаче Бойко не позволи. Хайде събудете се малко. Сега ЗОДОВ-ката да я плащат лично прокурорите,… Покажи целия коментар »
Това се казва пенгезлъци в действие
Пенгезов е родом от русенско, а сегашният шеф на САП Радослав Димов е от Горна Оряховица. Майката на последния е бивш шеф на търновската Апелативна прокуратура и по-случайност – състудентка на Пенгезов. Сега познайте защо САП не протестира оправдателната присъда и защо делото бе възложено на прокурор, който не поддържа протеста пред САС.
Оляхте се! Майка му е пенсионерка от години – как ще е състудевтка на Пенгеза?
Ново 20 – по европроекти не било задължително провеждането на ЗОП. Тук всички разбиращи от материята се хващат за корема от смях, след като това е основно изискване по всички еврорегламенти. Още по-смехотворно е тълкуването на чл. 13, ал. 1, т. 2 ЗОП и приравняването на ЕС на международна организация. Няма кой да чете десетките статии на Семов на този сайт, в която обяснява точно обратното. О, свещена простота!
Ще влезе в историята на правото подобно тълкуване на САС за по-благоприятния закон по чл. 2, ал. 2 НК – промяна не на наказателния закон, а на другия закон, чието нарушение е въздигнато в престъпление в бланкетната норма на НК. Тук Стефчо леко се е объркал. Да не говорим, че той се позовава не на изменение на ЗОП-2004, а на изцяло новия ЗОП от 2016 г., който въобще не е съществувал през инкриминирания период 2008 – 2009. Но силата на Стефчо никога не е била в правото. Виж по организациите на банкетите е № 1.
Добре звучи новината – съдия от САС оправдан от колегите си от САС, с които всеки ден си пият кафето. Явно в САС прилагат собствен НПК, доколкото в действащия има забрана делото да се гледа от същия съд, в който работи подсъдимия като съдия – чл. 43, т. 2 НПК. Делото въобще не е следвало да бъде образувано в САС, а да се изпрати на ВКС за изпращане на друг апелативен съд. Но така е когато между подсъдимия и председателката Дончева отдавна цари мир и любов – тя дори му беше заместничка по негово време, та е уредила нещата. И… Покажи целия коментар »
Напълно си прав. Самият докладчик Стефан Илиев и Пенгезов са и бивши колеги още от военния съд. Свързва ги десетилетна крепка бойна дружба. По служебни банкети неведнъж заедно са пирували и вдигали наздравица. Стефчо е и един от официално осветените от Косията по досиетата магистрати, които са били бивши агенти на ДС, а се говори че досието на Пенгезов просто е било покрито. Та това е БГ правосъдието – не е важно да познаваш закона, а да познаваш съдията.
ама чл. 43 НПК ти казва ВКС МОЖЕ да изпрати делото в друг съд, а може и да не го изпрати и… така се ражда правдата 😉
Въпросът е обаче, че за да се изкаже ВКС трябва някой да го сезира по чл. 43 НПК, а в случая – умишлено от САС не са го сезирали и са стискали делото с цел да услужат на другарчето. А иначе ако беше сезиран ВКС бъдете сигурни, че делото нямаше да се гледа в САС. ВКС има желязна практика в аналогични случаи. Друг е въпросът защо конкретния съдебен състав, състоящ се от бойни другари на подсъдимия, не се е отвел, а се се спотайвали като мишки в трици с надеждата, че никой няма да разбере заверата.
Сега ще му платим и обезщетение. Въпрос на време е. Браво на замесените.
Да. Изненадан съм
И сега дело срещу прокурастурата да се заведе малко мисля аС!
Бе бегай бе. Може книга да напише направо пича за това, което му се е случило
Пак протакане, пак мъки. Дело почнало 2015 се точи до 2019 за едно решение
Нищо изненадващо.
Не ме изненадва. Той си е опекъл нещата овреме.
Човек с връзки
На генерала – честито! Лошото е, че бая време мина и бая лоши приказки се изговориха и изписаха. Но Господ вижда всичко.
Точно защото вижда, не прощава на греховните, особено на корумпираните копелета.
И сега какво, ще има ли дела срещу прокуратурата
Не само, ами бих се обзаложил, че уважените искове на оправданите съдиите ще са за повече пари, отколкото е бил този бюджет по проекта на ОПАК.
Проекта на ОПАК е за доста пари
Ти пък
Рано или късно ще имаме нова Конституция! Е, не онази на Дани де Киро. По-добре рано, отколкото късно! Понеже има голяма степен на вероятност да я няма България. Но, това са подробности … важното е да има прасенце на Коледата. И винце, ама истината, истината … пенгезовци, цацаровци, калинки и цветарки … я знаем всички … за проекта … ОПА … ПАК.