Съдийските организации ще имат 14 дни да кажат дали ще участват в Съвета за партньорство
Съдийските организации ще имат още един шанс да заявяват желанието си за участие в Съвета за партньорство. Това стана възможно, след като днес Висшият съдебен съвет гласува промени в наредбата, в която изрично написа, че в 14-дневен срок от обнародването на промените в „Държавен вестник“ организациите трябва изрично да потвърдят желанието си за участие.
На 11 юли ВСС утвърди състава на Съвета за партньорство без нито една съдийска организация в него. В него влязоха представители на Асоциацията на прокурорите и на Камарата на следователите, както и шестима магистрати, които не членуват в съсловни организации.
Това са Ангелина Лазарова от АС-Варна (получила подкрепата на 213 свои колеги), Илиана Димитрова-Васева от ОС-Пазарджик (107), Анелия Янева от СГС (114), Ангелина Митова-Мончовска от Върховната касационна прокуратура (234), шефът на СРП Радослав Димов (146) и следователката Елена Динева (105).
Оказа се, че в указания срок – 11 юни, нито една от трите съдийски организации – Съюзът на съдиите в България, Асоциацията на българските административни съдии и Българската съдийска организация, са подали документи за участие.
По неофициална информация проблемът е възникнал от разбирането на тези организации, че след като при първата процедура в началото на година са подали заявления, няма нужда от повторно деклариране на желанието. Тогава обаче процедурата беше прекратена и започна наново.
За да им даде шанс да участват в Съвета за партньорство, ВСС пристъпи към промяна на наредбата, която днес бе и приета. В преходните разпоредби на акта те записаха следното: „Заявленията, подадени от организациите по чл. 5, ал. 1 в предходната процедура, се считат подадени и в срока по § 2 (нов – ДВ, бр. 37 от 2019 г.), ако в 14-дневен срок от влизане в сила на тази наредба бъдат изрично потвърдени. В едномесечен срок от изтичане на 14-дневния срок по ал. 1, Пленумът на Висшия съдебен съвет включва в състава на Съвета за партньорство организациите по чл. 5, ал. 1 ако отговарят и на изискванията по чл. 3, ал. 1, т. 2 и чл. 5, ал. 2 и ал. 3“.
Това означава, че след обнародването на измененията в „Държавен вестник“, съдийските организации ще имат 14-дневен срок да потвърдят желанието си за участие в съвета.
10
Коментирайте
Докога ще се разхищава публичен ресурс за неща, които нямат никакво значение за гилдията?
Дали след като нямаше никакъв интерес първият път, сега организациите ще се задействат?
Според мен това е безсмислено упражнение от страна на ВСС. Ясно е, че към тази идея няма никакъв интерес.
Щом чак ВСС пристъпи към промяна на наредбата, явно наистина са закъсали.
Чак пък да не са разбрали, че няма нужда от повторно заявление! Явно са се отказали.
Няма много желаещи от съдийската гилдия. Защо така?
Те се включват само когато имат изгода.
Не сте прав! Просто са професионалисти и са прозряли, че в това наичнание няма никакъв смисъл.
Защо? Съветите за партньорство винаги дават шанс за обмяна на полезни практики.
Съветът за партньорство ще се окаже поредната излишна законодателна инициатива. Ако и този път резултат е същият – т.е. почти нулев, най-добре да го махнат от нормативната уредба!