Спецсъдът остави в ареста обвинените за корупция полицаи
Шефът на сектор „Икономическа полиция“ в Четвърто районно управление в София Красимир Кръстев и подчинените му Марио Дринцолов и Радослав Томов остават в ареста.
Това определи Специализираният наказателен след, след като прие, че има достатъчно събрани доказателства, че тримата полицаи са изнудвали търговци за т.нар. такса „Спокойствие“. Според съда тримата няма да се укрият, ако са на свобода, но могат да извършат престъпление.
Те бяха задържани през седмицата, когато от МВР и прокуратурата съобщиха, че полицаите рекетирали собственици на магазини, заведения, наргиле барове и автокъщи. Те трябвало всеки месец да си плащат, за да не бъдат тормозени с постоянни проверки, а някои пък получавали предварителна информация за бъдещи проверки. Освен получаваните редовно пари, полицаите посещавали заведенията на рекетираните, където „пазарували“ или консумирали, без да плащат. До арестите се стигна, след като един от търговците занесъл белязани 2000 лева директно в Четвърто районно управление, за да ги даде на обвинения Томов.
Обвинен за участие в престъпната група е и полицаят Георги Найденов, но той е бил приет в болница в петък и му е наложена „парична гаранция“ от 12 000 лева. Първоначално задържан беше и служителят Антони Апостолов, но той се е съгласил да свидетелства срещу колегите си и затова не му е повдигнато обвинение. Именно той казал пред разследващите, че бил принуден да участва с схемата, а половината от парите били директно за Кръстев.
Пред „Нова телевизия“ двама от изнудваните търговци разказаха, че полицаите ги посещавали и затваряли заведенията, докато траят проверките, при които иначе дори не поглеждали документите. Така по няколко пъти на седмица идвали на проверка, докато не им кажат, че е време да започнат да се отчитат.
„На втората – третата проверка вече започнаха да обясняват, че нещата са сериозни и, че не мога да си позволявам такива своеволия. Както всички останали си плащат, така и аз трябва да си плащам. На идване – всеки път различно – по 200, по 300, по 400 лева на моменти, докато не дойде моментът с уговорката. Понякога като дадеш 200 лева, те ти се мусят”, разказа един от изнудваните.
Собственикът на наргиле бар Христо Павлов обясни, че се спазарил с полицаите да плаща по 600 лева на месец, но отначало му искали 1200 лева.
„Винаги, след като дойдат на проверка, спира работата на заведението. Имали сме проверки от много по-сериозни институции и никога не е имало проблем да проверяват документи и заведението да си работи. В един момент казаха, че е време вече да започнем да се отчитаме и ние“, каза Павлов. След плащането на три такси от по 600 лева той подал сигнал в полицията.
5
Коментирайте
Тези са дребни риби. Гонете корумпираните по високите етажи на властта.
Защо ни занимавате с подробности от пейзажа. Нито са първите и надали ще са последните. Искам да видя ефективна присъда за тези.
Колко полицаи са в затвора за корупция? Аз не се сещам да има такива, особено в по-шумен случай. Да видим.
Че то в цялата страна е така. Хората разчитат на таксите, за да си вържат бюджета. С едната заплата живей ли се? 🙂
И после ще ми реват, че са им ниски заплатите. Хапват и пийват на аванта, че и сухо на ръка взимат.