Прокуратурата продължава мониторинга на изказванията на представители на управляващата коалиция, в който отделя твърдения, които според нея за неверни. Държавното обвинение вече представи 15 такива изказвания преди две седмици, а днес актуализира обзора си с още шест твърдения, сред които на премиера Кирил Петков, на вътрешния министър Бойко Рашков, на правосъдния министър Надежда Йорданова и на началника на кабинета на премиера Лена Бориславова. Според прокуратурата те представляват политически атаки срещу съдебната власт.

Първото изказване от новия списък е на Бойко Рашков от 31 март: „Докато няма сериозни промени, ще имаме точно такава прокуратура, каквато имаме сега. Тя да поставя спирачки на разследването на МВР, тя да не смята за необходимо, че трябва да уведомява обществото по значими случаи, по които са изтекли милиарди средства…“

Коментарът на прокуратурата: Изказването показва непознаване и/или превратно тълкуване на нормативната уредба. Конституционните и законови правомощия на Прокуратурата на Република България са уредени в чл. 127 от Конституцията на РБ, чл. 146 от ЗСВ и чл. 6 от НПК. Законодателят е предвидил прокурорът да упражнява контрол за законосъобразното протичане на разследването, така също и неговото ръководство с цел привличане към наказателна отговорност на лица, за които в хода на разследването са събрани достатъчно данни за извършено престъпление. В хода на водена проверка или образувано досъдебно производство прокурорът дава указания на разследващите органи, които имат задължителен характер. В изпълнение на своите правомощия прокурорът взема решение за образуване на наказателно производство на база вътрешно убеждение и преценка с оглед събраните доказателства за извършено престъпно деяние. Информация по конкретни наказателни производства може да бъде предоставяна на българската общественост едва след получаване на разрешение от съответните наблюдаващи прокурори по реда на чл. 198 от НПК.

Второто е на премиера Кирил Петков от 2 април: „Те (прокуратурата) искат да видят всеки, който се среща с министър-председателя. Нещо, което мен много ме тревожи, знаейки, че Министерският съвет вече е точка за сигнали към Европрокуратурата, те реално може би се опитват да видят кои са хората, които дават тези сигнали…“

Коментарът на прокуратурата: Изказването показва непознаване на нормативната уредба. Съгласно ЗСВ и НПК прокурорът, при изпълнение на своите функции, има право да изисква различни материали, имащи значение по конкретни досъдебни производства, каквито се явяват и коментираните видеозаписи. Съгласно закона, НСО е длъжна да ги предостави на съответния наблюдаващ прокурор.

Министерският съвет е „контактна точка“ на Европейската прокуратура едва от 16 март 2021 г., а от разпространеното в медиите писмо на прокурор от СГП до НСО е видно, че са изискани записи от камери за видеонаблюдение на входовете на МС в периода 23 февруари 2022 г. – 23 март 2022 г. В този смисъл за периода от една седмица, в който МС е „контактна точка“, вероятно дори не е постъпил и един сигнал. Подаването на сигнали до съответните „контактни точки“ не е задължително да става лично, като за целта може да се осъществява и на електронен адрес, както е указано и на самата интернет страница на МС.

Наред с това, няма пречка всеки гражданин, желаещ да сезира Европейската прокуратура, да го осъществи чрез други институции, които също се явяват „контактни точки“, вкл. и чрез лично подаване до европейските делегирани прокурори, находящи се на територията на страната.

Остава неясна каква е особената важност, с която политически лица се опитват да представят ролята на МС като „контактна точка“ на Европейската прокуратура.

Третото е информация на пресцентъра на МВР и се отнася до “справка, съдържаща данни за приключени в ГДНП и ГДБОП преписки и проверки, предадени на прокуратурата и за които към момента няма никаква информация за произнасяне по тях“.

Коментарът на прокуратурата: Съгласно чл. 15 от Закона за МВР, дейността по разследване на престъпления се осъществява от полицейски органи съгласно установения ред в НПК и без намесата на политическото ръководство на Министерството на вътрешните работи, каквато практика се забелязва в последните месеци. Никъде в българското законодателство не е предвидено наблюдаващите прокурори да уведомяват органите на МВР за предприетите действия, още по-малко вътрешния министър, който няма компетентност по извършването на процесуални действия по разследване.

Следва да бъде подчертано за пореден път и, че информация по конкретни наказателни производства може да бъде предоставяна на българската общественост едва след получаване на разрешение от съответните наблюдаващи прокурори по реда на чл. 198 от НПК. ПРБ съблюдава стриктно посочената правна норма при публичното предоставяне на информация.

Четвъртото твърдение е на правосъдния министър Надежда Йорданова от 6 април: „Нямам илюзии и не мога да кажа, че очаквам този състав на ВСС да вземе решение да освободи главния прокурор. Необходими са 17 гласа, а голяма част от гласовете във ВСС са на лица, които само след няколко месеца се връщат отново в прокуратурата или дължат своята кариера на Иван Гешев…“

Коментарът на прокуратурата: Това е изцяло политическо изказване, съдържащо неверни твърдения и внушения. Не отговаря на действителността, както от фактическа, така и от правна страна. Настоящият състав на ВСС е сформиран през 2017 г., когато г-н Иван Гешев не е заемал поста на главен прокурор. Биографичните справки на действащите членове на ВСС ясно показват, че нито един от тях по никакъв начин не дължи кариерното си израстване в съдебната система на главния прокурор, още по-малко на Иван Гешев като главен прокурор. А къде ще са професионално след няколко месеца членовете на прокурорската колегия на ВСС, зависи само от уредбата в ЗСВ, като същото се отнася и за членовете на съдийската колегия на Съвета.

Петото е на началника на кабинета на премиера Лена Бориславова от 6 април и също е свързано с предаването на записите от камерите на МС:„…предаването на видеоматериали от служебните и официалните входове на Министерския съвет, което предаване се извършва при нарушаване на основните гаранции за сигурност на лицата на територията на Министерски съвет. Както знаете, в сградата на Министерски съвет се намира контактна точка, чрез която могат да се подават сигнали за престъпления директно до Европейската прокуратура. Съответно тук има защитени свидетели, които се намират на територията на Министерски съвет…“

Коментарът на прокуратурата: Изказването показва непознаване и на нормативната уредба. Твърдението, че „защитен свидетел“ се е намирал на територия на Министерския съвет или е изцяло невярно, или следва да се разглежда като нарушение. Законодателят не е предвидил сред правомощията на членове на правителството и/или правителствената администрация да се съдържат и такива, за  служебна ангажираност с лица, ползващи се със статут на „защитени свидетели“. Следва да се има предвид, че не политически лица, а прокурорът или съдът, по искане на свидетеля или с неговото съгласие, вземат мерки за незабавна защита на свидетели (чл.123 от НПК). Процедурата е изрична и прокурорът може да я инициира, именно за да осигури защита на свидетел.

Не ясно дали и как, в какво качество и на какво основание началникът на кабинета на министър-председателя би следвало да разполага с твърдяната информация за присъствие на „защитени свидетели“ на територията на МС. Най-малкото, защото в нито една от възможните хипотези по Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство и съгласно Наказателно-процесуалния кодекс не е предвидено „защитено лице“ да осъществява комуникация с член на правителството.

Прокуратурата посочва на последно място в обзора си одобрения План за възстановяване и устойчивост

Коментарът на прокуратурата: Официалното одобряване на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България от Европейската комисия фактически напълно потвърждава Позицията на ръководството на ПРБ, изразена на 20 декември 2021 г., в която още тогава категорично бяха отхвърлени насажданите от представители на изпълнителната власт манипулативни и неверни твърдения, че българската прокуратура и в частност фигурата на главния прокурор, представляват пречка за отпускането на европейско финансиране. От съществено значение за изясняване на обективната истина е и, че след окончателното одобряване на Плана за възстановяване и устойчивост официален представител на Европейската комисия в Република България изказа категоричната позиция, че т.нар. „реформа, свързана с главния прокурор“, нито е, нито някога е била условие за освобождаването на финансов ресурс и инвестиции за страната.

24
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Тодоров
Тодоров
15 април 2022 10:34
Гост

Тая прогнила прокуратура, здраво изплиска легена…

Проскубания бухал
Проскубания бухал
14 април 2022 18:00
Гост

Прокуратурата ме кефи с този си подход. Публично изобличава несъстоятелността и невежеството на политиците.

Гуглена
Гуглена
14 април 2022 12:29
Гост

Стига само изявления на Киро Простото и Лена ББР-то! Трябва да се чуе и позицията на ПРБ! Чудесно е, че разобличават политическото словоблудство! Който може да чете и да разбере е наясно каква паплач са ПП ПП и партньори!

Хайде няма нужда
Хайде няма нужда
14 април 2022 12:55
Гост

Позицията на Каскетното ведомство я знаем много добре. Всеки неудобен на мафията, на който са му повдигнали измислени обвинения, не е надежден свидетел и не коментират думите му, а всеки опит за търсене на отговори и отговорност за престъпленията на ОПГ ПРБ е политическа атака срещу независимостта на прокуратурата.

Никос
Никос
14 април 2022 12:26
Гост

Чудя се какви юристи списват тук. Тя и Лена била юрист ама освен ББР явно друго не я вълнува. Отличничката на СУ показва тотално непознаване на наказ.процес. Все едно Рашков й е преподавал!

Отчаян
Отчаян
14 април 2022 12:17
Гост

Исти ският проблем е, че списъка с верните изявления и твърдения на прикватурата е празен.
Абсолютно празен.

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 10:30
Гост

Брей, много писане се отворило тези дни

Чичо Сам
Чичо Сам
14 април 2022 10:26
Гост

Много забавни са полуистинните обяснения. Не сме искали записите заради сигналите, но няма да кажем защо сме ги поискали (да не би пък да е заради прокурор, който е ходил там?); Не сме смачкали разследвания, ами просто не сме длъжни да кажем какво е станало с тях; Не съм набил Пешо, бях с гуменки и анцунг него ден.

Tina
Tina
17 април 2022 23:21
Гост

Истината е, че всяка вечер киролена си поръчват храна в МС, носят им я младежи с неясна сексуална принадлежност и остават с тях до полунощ.

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 10:22
Гост

Що за съветска пропаганда: Говори прокуратурата, слушайте само нас, ние казваме истината…

Веселин
Веселин
14 април 2022 10:55
Гост

Поредната им лъжа.

Никос
Никос
14 април 2022 12:23
Гост

Е Киро Истината и Гуглена ли да се слуша само. Аман от пропаганда

Поредна каскетна излагация
Поредна каскетна излагация
14 април 2022 10:03
Гост

След селския туризъм, най-новият тренд в громенето на организираната престъпност явно е преглед на печата на публични пресконференции.

Чочо
Чочо
14 април 2022 10:56
Гост

Толкова са им възможностите явно.

паралелната реалност на Рашков и Гешев
паралелната реалност на Рашков и Гешев
14 април 2022 10:01
Гост

Гешев и Рашков се опитват да вкарат цялата държава в собствения си свят. Доста сбъркан при това. От сутрин до вечер се плюят един друг. И са казали доста неверни неща и двамата.
Просто вече се чудя кой им обръща внимание.

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 10:06
Гост

Последн 2 години лъгаха като дърти каскети как било недопустимо да разпитат Божков от Дубай… не че преди това някой вярваше на Гешев, дори троловете му, които ни заливат с абсурдните му опорни точки не защото им вярват, а защото им плащат за това.

Жокера
Жокера
14 април 2022 12:09
Гост

Не е недопустимо, но колкото екстрадираха Цветан Василев, когото всички изведнъж забравиха, толкова ще разпитат и Божков, ако въобще дубайските шейхове си направят труда да отговорят на молбата за правна помощ. Затова практически има малка вероятност опитите за разпит на установилия се в Дубай пореден народен герой със съмнителен бекграунд да дадат някакъв резултат.

Тити
Тити
14 април 2022 10:57
Гост

Дори не им вярвам вече.

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 9:40
Гост

А бе тия прокурори не разбират ли, че всичко, което им се стоварва е заради упорития отказ на Гешев да си ходи. Толкова ли го харесват, че са готови на всичко заради него. Просто не разбирам.

Мики
Мики
14 април 2022 10:59
Гост

И ВСС не помагат особено.

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 9:39
Гост

Прокуратурата да вземе да свърши малко работа по същество, вместо да прави преглед на печата

Симо
Симо
14 април 2022 11:00
Гост

Тя и работа! Абсурд

търси се горски
търси се горски
14 април 2022 9:34
Гост

Ох, това е чисто предозиране. Ама и от двете страни. Всичко ми напомня на стария виц за белите и червените, които непрекъснато се биели за един хълм и ту едните го завземали, ту другите и накрая дошъл горският и ги изгонил. Хайде един горски да ги подкара сите, че да се свърши!

Анонимен
Анонимен
14 април 2022 9:36
Гост

По Конституция горският е народът, колега, но той може да измете само едните, а за другите за съжаление за момента няма работещ механизъм