Становище на Висшия адвокатски съвет
При връщане на дадено без основание, обезщетение за забава се дължи от поканата
При връщане на дадено при начална липса на основание, началният момент на обезщетението за забава е поканата на кредитора. Това становище застъпва Висшият адвокатски съвет (ВАдС) по тълкувателно дело № 5/2017 г. на Общото събрание на Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд.
Именно въпросът от кой момент се дължи обезщетението за забава при връщане на дадено при начална липса на основание е предмет на тълкувателното дело. До него се стигна, тъй като съдиите застъпват различни виждания по въпроса.
Една група от тях са на мнение, че тъй като, според Постановление № 1/1979 г. на Пленума на Върховния съд, давността за връщане на даденото по нищожен договор започва да тече от деня на престацията, то от този момент длъжникът изпада в забава, следователно от този момент възниква и задължението за заплащане на обезщетение за забава.
ВАдС обаче споделя другата позиция – за да изпадне в забава, до длъжника трябва да е отправена покана.
Според адвокатурата първото становище не държи сметка за разликата между понятията „падеж“ и „забава“. В становището се обяснява, че падежът е моментът, в който задължението става изискуемо, но безрезултатното му настъпване не е равнозначно на начално на забавата. „Така, в случай че длъжникът не изпълни на установения падеж поради причина, за която не носи отговорност, например – поради обективна невъзможност, то забава не е налице, съответно – не е налице и основание на претенция за обезщетение за забавата“, посочва ВАдС.
В становището се изтъква, че в т.7 от Постановление № 1/1979 г. на Пленума на ВС, на което се позовават застъпниците на първата теза, е разискван единствено въпросът за началото на давностния срок за връщане на даденото, когато престацията е извършена при начална липса на основание. В постановлението е прието: „В случаите на първия фактически състав на чл. 55, ал. 1 и чл. 59, ал. 1 ЗЗД погасителната давност започва да тече от деня на получаването на престацията.“
„Върховните съдии, обаче изобщо не са разисквали въпроса за началния момент на забавата в посочените случаи, т.е. в дори да бъде прието, че съгласно тези указания падежът за изпълнение е моментът на извършване на престацията, то от това не следва извод, че именно това е началният момент на забавата на длъжника, а съответно и началният момент, от които длъжникът дължи обезщетение за тази забава“, обясняват от адвокатурата.
ВАдС посочва, че за да се определи началният момент на забавата в случаите на вземане за връщане на даденото при начална липса на основание, трябва да бъдат изследвани общите правила на Закона за задълженията и договорите. Опирайки се на чл. 84, ал. 2 ЗЗД (Когато няма определен ден за изпълнение, длъжникът изпада в забава, след като бъде поканен от кредитора), адвокатурата заявява, че за да бъде поставен в забава, до длъжника трябва да е изпратена покана. В становището се казва, че при задължението за връщане на даденото поради начална липса на основание няма определен ден, в който длъжникът да следва да изпълни, така че да бъде прието, че изтичането му да води автоматично до забава на длъжника.
Затова от адвокатурата заключават: „Предвид направения извод за началния момент на забавата в случаите на неоснователно обогатяване в хипотезата на начална липса на основание, то следва и извод, че началният момент, от който се дължи обезщетение за забава в изследвания случай е именно моментът на поканата до длъжника“.
4
Коментирайте
Този път споделям становището на адвокатите.
takava e logikata
Докато не си го поиска, няма забава
аз чакам тълкувателното за особените залози