Оправдана бегълка от правосъдието осъди прокуратурата за 50 000 лева
ВКС увеличи с 40 000 лева обезщетението за Димитринка Атанасова, която беше подсъдима за убийството на ямболската адвокатка
Прокуратурата е осъдена да плати 50 000 лева обезщетение на Димитринка Атанасова, която беше задочно обвиняема 15 години и оправдана за емблематичното убийство на ямболската адвокатка Надежда Георгиева.
Това постанови окончателно Върховният касационен съд (ВКС), като увеличи с 40 000 лева обезщетението за претърпените от Атанасова морални вреди от процеса, показа проверка на „Лекс“. Тя заведе иск от 480 000 лева срещу прокуратурата, но първите две инстанции ѝ присъдиха едва 10 000 лева.
Делото за убийството на Георгиева се проточи 15 години и стана един от най-показателните примери за бавното правосъдие в България, а истината около зверското престъпление така и не беше разкрита. Адвокатката беше убита на 28 февруари 2000 г., а съдебната сага започна след още 5 години заради проточилото се разследване. Подсъдими за убийството бяха Димитринка Атанасова, тогавашният ѝ съпруг Пламен Калайджиев и Орлин Аврамов. Според обвинението Атанасова нанесла девет удара в главата на Надежда Георгиева с домакински сатър, докато Аврамов и Калайджиев притискали адвокатката на фотьойл.
Атанасова не беше арестувана, защото напусна България още през 2000 г. и заживя във Великобритания, като не се върна до края на делото, а тамошните власти отказаха да я екстрадират. На 9 октомври 2012 г. делото приключи на първа инстанция, като съдия Владимир Астарджиев от СГС записа в мотивите си, че изходът от делото е бил предизвестен заради „пълно бездействие на разследващите, крещящ непрофесионализъм, прикриване на оневиняващи доказателства за подсъдимите и нито едно пряко доказателство, което да подкрепя обвинението“. След това тримата подсъдими бяха оправдани и от следващите две инстанции, като делото приключи окончателно през 2015 г.
В исковата си молба срещу прокуратурата Атанасова писа, че след като се установила в Лондон през 2000 г., била задържана и поставена под домашен арест до 2008 г. През годините, в които делото било висящо, тя живяла в стрес и ужас, разпаднало се семейството ѝ, не могла да присъства на погребението на баща си, а след оправдаването се разболяла тежко. Бившият ѝ съпруг Пламен Калайджиев, който вече осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 30 000 лева заради обвинението в убийство, също е дал показания. Той обаче не е виждал Атанасова от 2000 г. и говорели само по телефона, тъй като тя имала проблеми с документите и затова не можела да се върне в България. Калайджиев казва, че бившата му съпруга заболяла тежко още в началото на делото и в момента е в инвалидна количка.
Първите две инстанции бяха категорични, че не прокуратурата е виновна, че Атанасова е заминала за Англия и е отказала да се върне, макар и под предлог, че се страхувала за живота си.
По делото е прието и заключение на съдебно-психиатрична експертиза, според която Атанасова е отключила посттравматично разстройство в отговор на силен психически стрес, като оплакванията ѝ са продължили много дълго и вероятността за пълно възстановяване е минимална. Отключено било и друго тежко заболяване, което допълнително усложнило състоянието ѝ.
Според ВКС обаче Софийският апелативен съд не е отчел точното значение на всички обстоятелства, обуславящи размера на справедливото обезщетение. Върховните съдии Борислав Белазелков (председател), Димитър Димитров (докладчик) и Борис Илиев напомнят, че Атанасова е била обвинена за убийство, за което се предвижда и доживотен затвор без замяна, делото е продължило 14 години, като е получило широка медийна разгласа и се е отразило значително на личния ѝ живот.
„Обстоятелството, че по време на наказателното производство Атанасова се е намирала извън страната, като не се е завърнала при повдигането на обвинението не е основание да се приеме, че обезщетението трябва да се определи в по-нисък размер. В този случай тя не е била задължена да се завърне в страната, а обстоятелството, че искането за екстрадицията ѝ е било оставено без уважение не може да бъде вменено в нейна вина. В производството по екстрадиция Атанасова е упражнила правото си на защита, а актът, с който екстрадицията е отказана установява неоснователността на искането за такава“, пише в решението си ВКС и стига до извод, че справедливото обезщетение за Атанасова е 50 000 лева.
В началото на разследването на убийството на ямболската адвокатка, обвиняем като помагач на тримата заподозрени беше и прокурорът Николай Колев, защото ги бил съветвал как да го извършат. По онова време обаче обвиненията срещу Колев валят едно след друго и отпадат едва след като заповедта за уволнението му е отменена, тъй като се ползва с имунитет за наказателно преследване. През декември 2002 г. обаче той беше разстрелян пред дома си с 8 куршума, а извършителите така и не бяха открити. Наскоро семейството на Николай Колев също осъди прокуратурата заради понесени от тях неимуществени вреди от това, че е бил обвиняем по делото за убийството на Надежда Георгиева.
16
Коментирайте
Прокуратурата са лайнари.Заслужавст си осъждането.
Вие сериозно ли? Замислете се, всъщност кой е осъденият и кой ще плати сметката. Защото прокуратурата е елемент на обществения договор, по който Вие сте страна, лично.
В делото по екстрадицията английския съд изрично подчерта съпричастността на тогавашния главен прокурор Никола Филчев към убийството.
Имаше един човек, който почина пред кабинета на Борис Велчев… Той можеше и да обърне делото, но…
За всички е ясно, че тази жена не е физическата убийца, съвсем друга е историята.
Каква история? Тук е плод и зеленчук
Може пък да дойде сега да си прибере печалбата.
пълно бездействие на разследващите, крещящ непрофесионализъм, прикриване на оневиняващи доказателства за подсъдимите и нито едно пряко доказателство, което да подкрепя обвинението – това говори повече от всеки коментар
Аман, бе, от тези брадати дела и случаи, докога ще се влачат!?
А кака Цецка Меджидиева защо спи, може яко да одруса кого ли не, все още.
Чудя се дали тази жена може да бъде наречена бегълка от ПРАВОСЪДИЕТО. За какво правосъдие става дума щом по делото го няма НФ
Ехее, усмивки от старите ленти. Това дело е нещо като Козият рог в киното.
Поредният гръмък провал. И никой за нищо не отговаря.
Напротив, един от заподозрените влезе съвсем наскоро в един много важен съвет.
Хаха 🙂
А селянина с каскета назначава Филчев за съветник… краставите магарета през 9 планини се надушват