Обявиха конкурс за Гражданската и Наказателната колегии на ВКС
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет обяви конкурс за повишаване за три места в Гражданската колегия и за две в Наказателната колегия на Върховния касационен съд.
Става дума за местата на съдиите Бойка Стоилова, Борислав Белазелков и Капка Юстинянова от ГК на ВКС. Първите двама скоро ще се пенсионират, а мястото на Капка Юстинянова е свободно от септември 2017 година.
През 2021 г. поради пенсиониране ще се освободят местата на съдиите Евелина Стоянова и Татяна Кънчева от НК на ВКС.
Колегията днес спори дали може да се обявят нови конкурси при все още неизтекла процедура по чл. 193, ал. 6 от Закона за съдебната власт, който дава възможност за повишаване по вече приключен конкурс на класираните под чертата.
Красимир Шекерджиев напомни, че повишаването на трима съдии в ГК на ВКС от последния конкурс чака разрешение във Върховния административен съд (ВАС) и е добре колегията да отложи обявяването на нови конкурси до изхода на съдебния спор.
Атанаска Дишева обаче заяви, че посоченият в цитираната разпоредба 9-месечен срок вече е изтекъл и това няма как да повлияе на обявяването на нов конкурс. „Не е вярно, че трябва да чакаме ВАС. Процедурата по обжалване няма значение за заемането на местата като бройки, а за заемането на местата от определени съдии. Съдебното оспорване няма значение за щатовете, а за лицата. Имаме класиране и класирани. Сроковете по чл. 193, ал. 6 ЗСВ по вече обявените конкурси, са изтекли. В рамките на тази процедура може да бъдат заети само местата, които са били освободени от датата на обявяване на конкурса до изтичането на деветте месеца от датата, на която сме взели първото решение за назначаване“, каза Дишева.
Боряна Димитрова попита как обявяването на конкурса за ВКС ще се отрази на останалите съдилища. Шекерджиев обясни, че на този етап няма нито един приключен конкурс на апелативно и на окръжно ниво. По първия има множество жалби във Върховния административен съд срещу повишени съдии, а по втория все още не е обявено класирането, защото атестациите не са готови.
По време на дискусията стана ясно, че първоначално е било предложено и мястото на заместник-председателя на ВКС и ръководител на Гражданската колегия Светла Димитрова да бъде обявено за заемане чрез конкурс. Но всички в Съдийската колегия се обявиха около становището, че това е невъзможно, защото процедурата за заемане на заместник-председателското място не върви по общия ред.
24
Коментирайте
Не е точно така. Оказва се, че по техните сметки – по старите конкурси за ГК и НК за ВКС вече не можело да се назначават хора под черта по реда на чл. 193, ал. 6 ЗСВ, защото били изтекли сроковете за това. Поради тази причина не са назначили под черта от предния конкурс, а са обявили нови конкурси. Дали са им верни сметките вече – това не знам….
Не става въпрос за това, а за съвсем друго. Прав е Унуфрий, че съгласно чл. 189, ал. 1 ЗСВ може да се обявява конкурс само за реално свободни места към датата на вземане на решението на ВСС. А местата на Белазелков и Стоилова не са такива – те ще се освободят през 2021 г. Следователно, те не могат да са приложното поле на чл. 189, ал. 1 ЗСВ, а единствено на чл. 193, ал. 6 ЗСВ – бъркаме двата щата май…
Сега разбррах. Е хубаво де, но доколкото знам обявяването на конкурс за повишаване не е сред подлежащите на обжалване актове на СК на ВСС пред ВАС, а и какъв би бил правния интерес на оспорващия? Така, че този довод е следвало да се изтъкне днес на заседанието от някой кадровик, а не по форумите.
Всяко решение на ВСС е обжалваемо при общата предпоставка за заинтересованост на обжалжаващия – чл. 36, ал. 1 ЗСВ. В случая интересът произтича от изискването за 3-годишна уседналост /само по себе си идиотско, но факт/, тъй като някой днес може да няма такава, но през 2021 вече да има. По тази причина с днешното решение той се лишава от правото да кандидатства за места, които ако бяха обявени, когато се освободят през 2021 г. /тъй както изисква чл. 189/, би имал тази уседналост. Просто е. А иначе си прав, че това днес трябваше да го каже някой умник от ВСС,… Покажи целия коментар »
Според мен е идиотизъм конкурс за Окръжен съд и за ВКС да вървят по една и съща процедура . По тая логика ако КОВИД тръшне половината ВКС трябва да се назначи куцо и сакато от някакъв конкурс , дори тези на най-долните места . Пък после да четем поредните глупости . Доназначаване във ВКС въобще не трябва да има !
Жалко за Евелина Стоянова.
Да е жива и здрава и да си гледа кефа ! Цял живот между папките живот ли е ? На 55 мисля да се махна и да отида да ловя риба !
Съвсем добре идва. Подмяната с модерни и нови хора никога не е лоша
Да, във ВКС определено има доста възрастни магистрати.
Е, какво говориш? Това е въззивна инстанция.
Нима?
Ако махнеш тези около 60 години, то от ВКС нищо не остава. След 3-4 години ще се види ясно. Най-големите връзкари и мижитурки във ВКС са вкарани в последните 7-8 години. На повечето от тях даже имената им нищо не говорят.
Според мен трябва да се изпозлва това, че хора се пенсионират за да може да се заменят с млади кадри
Успех на кандидатите
Кой знае какъв наплив ще е.
А какви са кандидатите или да чакаме?
Еее всеки да го добута до пенсия да ви кажа
А, дано всекиму.
Надявам се, че ще изберат подходящи кандидати
Приятна пенсия пожелаваме на жените
Ами да се надяваме, че ще протече безпристрастен конкурс
Вече много ме съмнява. Обикновено са с връзки.
Успех
Стана вече традиция този ВСС да редовно да нарушава закона – за него той е „врата у поле“. Как иначе да си обясним крещящото противоречие с чл. 189, 1 ЗСВ, който дава право за обявяване на конкурс само за РЕАЛНО СВОБОДНИ към момента на вземане на решението щатни бройки, а не за бъдещи освободени. На бъдещите освободени е посветена друга разпоредба – чл. 193, ал. 6 ЗСВ, но този ВСС така и не го разбра за 3 години, но такива сме си ги избрали. Трябва най-сетне някой да обжалва пред ВАС абсолютно незаконното решение за обявяване на конкурс за „несвободни“… Покажи целия коментар »