И тази година ще се влиза „Право“ с оценките от матурите
За трета поредна година се дава право на университетите да приемат студенти по „Право“ само с резултатите от матурите без да провеждат кандидатстудентски изпити.
Министрите на правосъдието и на образованието Надежда Йорданова и акад. Николай Денков огласиха промени в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на виеше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“, без които това няма как да се случи (проекта на постановление виж тук).
Предложението им е в наредбата да се предвиди, че „за учебната 2022/2023 година студентите се приемат при условията и по реда на чл. 68 от Закона за висшето образование, без да се провеждат писмени конкурсни изпити“.
Денков и Йорданова обясняват, че по инициатива на Министерството на правосъдието с деканите на юридическите факултети в страната е обсъден въпросът за начина за прием в специалност „Право“ през предстоящата учебна година. „В получените становища надделява позицията, че е целесъобразно и през учебната 2022 – 2023 г. да се запази редът за провеждане на приема, възприет през последните две години – при условията и по реда на чл. 68 от Закона за висшето образование, без да се провеждат писмени конкурсни изпити по чл. 4 от Наредбата“, сочат двамата министри.
Освен това изтъкват, че в интерес на бъдещите кандидат-студенти е начинът на прием в юридическите факултети да бъде изяснен и уреден възможно най-рано.
Мотивите на Йорданова и Денков са сходни с тези за първите две обявявания на прием с резултатите от матурите – пандемията от COVID-19 и избягване на струпването на много хора.
„Следва да се има предвид, че подготовката на кандидат-студентите изисква сериозен финансов ресурс и отнема значително време. По този начин кандидат-студентите ще са своевременно информирани за предстоящата кандидатстудентска кампания по специалност „Право“ и ще съобразят своето време и ресурси, както и ще имат възможност да се концентрират в подготовката си за държавните зрелостни изпити“, заявяват още те.
Когато преди две години за първи път Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обяви, че няма да провежда изпити по български език и литература и по история на желаещите да учат право, а ще зачете оценките им от зрелостните изпити, това предизвика недоволство с правната общност.
Преди дни в остра позиция Съюзът на юристите постави проблема с качеството на юридическото образование и припомни идеите си как да се подобри то. Една от тях е „да се въведе централизиран тестов приемен изпит. С оглед нивото на средното ни образование някои кандидати не трябва да бъдат заблуждавани, че могат да завършват специалност право, а от друга страна субсидията на съответния ВУЗ не трябва да е обвързана от броя на студентите“ (повече виж тук).
30
Коментирайте
Ммм, започнах следването си през 2004 г. в ЮФ на СУ. Бях приет на от първо класиране с 5.65 по Литература и 5.85 по История, не си давах много зор в първи курс, по ИБДП бях при Токушев, по ОТП при Димитрина Милкова, не беше толкова сериозно, но във втори курс се прецаках жестоко, когато три пъти ме къса Павлова по ГП. И така бях стигнал до пети курс, завърших с общ успех от следването – 4.88, а от държавните изпити – 5.00. Станах юрисконсулт и като такъв май ще си умрЪ…
За сметка това МОН съкращава всяка година местата – приемаха по 380 човека в „Право“, после до 333 ги свиха, миналата година до 300, тази година казват, че до 200. Целта им е да ги свият до 100 – 50 момичета и 50 момчета, както беше по наше време, е айде, ние бяхме 150 човека.
Нашият асистент по облигационно право, като видя, че само по 5 човека всеки път се тътрим на упражненията от общо 20 човека група, ни каза – абе, колеги, погледнете останалите колеги, защо идвате и аз не знам, недейте да сте толкова стриктни, всички ще завършите, никой няма да остане без диплома от ЮФ, пък дай боже след време да се видим като колеги във факултета.
Понеже Деканът на ЮФ на СУ – проф. Вълчев беше казал, че ще започне реформа в юридическото право, с цел – ТЯСНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ. И в момента се разписва план-графикът като до следващата година ще е готов. Обучението пак ще е 5-годишно, но промяната е в петата година да е изцяло със специализирана насоченост. Всички правни отрасли да се изучават до 4-ти клас с по-малко часове за лекции и повече за упражнения, включително и трите процеса, а вече в 5-ти курс студентите да се разпределят в съответния специализиращ отрасъл, който каквото го интересува – едни към гражданскоправна специализация, други към наказателноправна,… Покажи целия коментар »
На мен пък винаги ми е било чудно защо се кандидатства с български и история, при положение, че за правото се иска логика. Ако изобщо има изпити, според мен би трябвало да са вид тестове за интелигентност. Също не разбирам защо е този рев срещу приемането с матури. Сами не признаваме средното си образование ли? Като не признаваме средното, защо си мислим, че висшето е по-добро? Ей такива въпроси ме налягат.
Абе така като е тръгнало, ще е по-трудно да влезеш в 280 в час пик, отколкото в СУ , специалност „Право“.
Следващата година с оценките от училище да се влиза, предлагам.
Айде голяма работа…. Вие като влизахте с приемен изпит, какво от това? Масово преписване и слушалки в ушите!
когато ние влизахме , нямаше слушалки …
За Вас може да е нямало, но други ваши колеги са имали!
Направо и изискването за матурите да отменят. Да ги приемат само със снимки–цветни в профил и анфас. 🙂
Пълна глупост! И тези ще ми стават юристи.
Въпросът е какво ще научат за тези пет години.
Надявам се да се вдига нивото, нали това обещаха ПъПъ
Пълна мизерия. Мизерия. Хахаха
Много младежи се лъжат, че могат да завършат право, а са тъпи и нямат шанс
То и нивото вече така падна. Чудни йористи се бълват всяка година.
Нивото на обучение в училище е ниско, какво да говорим за после и да стане непосилно за влизане в университет ли?
Тук е зор да се запишат всички нещо. После всички завършват, а нивото е плачевно.
Нивото ниско е
Предлагам догодина да се влиза „Право“ с оценки от детската градиа
А не може ли вече просто да се записват по ред на заявленията хората?
Ужас! И знаете ли какви „специалисти“ излизат накрая? Клонящ към 100 процента незнаещи не само правото, но и българския правопис. Да не говорим, че не могат да построят правилно едно сложно изречение. Как ще си пишат мотивите? Но пък самочувствието клони към безкрайност. Гротеска!
Трагикомедия..
Искаме реформа в юридическото образование?
Деветте юридически факултети са прекалено. Отделно от това тези, които завършват “Магнаурската школа” преминават през квази-обучение за 1-2 години през частните университети и “стават ПРАВИСТИ”.
Въведете единен приемен изпит – по подобие на LSAT в САЩ.
Въведете единнен държавен изпит. След новите промени относно придобиване на юридическата правоспособност частично разрешава тези проблеми.
Отменете задочното обучение.
Отменете магистратурата и задължитетелния 6-месечен стаж, защото не функционират и/или променете по начин, по който да се считат впоследствие като юридически стаж, след придобиване на юридическа правоспособност, и изобщо обмислите смисъла на съществуването на този изпит.
Пагубно. Жалко за това решение. Същото се явява изцяло необосновано, незакрепено с никакви агрументи.
То с оценките от матурата се влиза откакто има матури, но имаше начетени деца да кандидатстват и с изпит. За да се реши проблемът трябва да се забрани обучението в частни университети, а в държавните да има най-много един поток със 100 човека.
Докато няма единен държавен изпит всичко е бошлаф. Като го въведат, ще може да се кандидатства с матурите, както е по цял свят. Но ще се знае, че се държи ниво на финала на обучението
При тези условия, всеки родител е длъжен да се отрече от детето си, ако не го приемат в който и да е от деветте ЮФ.
Ми той уйде коня у ряката, както се казва в нашия край. Няма контрол на входа, няма текущ и няма на изхода. Жална ни майка след 10-ина години
Някой, са, влезли, но после 30 години не са излезли от там в съзнанието си.. И се чудя сега, когато виждам как мислят, какво са правили там… Да не говорим, че претенциите в момента са на хора, които са, завършили само един ЮФ, и доведоха до унизителен колапс съдебната система на, страната… Така, че по – малко викове, повече ум