Иван Гешев: Създаването на Закон за лобизма не търпи отлагане
Главният прокурор Иван Гешев обяви, че в България трябва да се приеме Закон за лобизма и този въпрос не търпи отлагане.
Повод за позицията на обвинител №1 е решението на временната комисия в предишния парламент, която изследваше случаите на полицейско насилие при антиправителствените протести. Преди закриването на последния парламент комисията препоръча да бъдат предприети действия за отстраняването на европейския делегиран прокурор Вероника Трифонова, на директора на Националната служба за охрана (НСО) ген. Емил Тонев и на полицаи. Искането за Трифонова дойде след изказвания на бившия вече депутат от ИБГНИ Николай Хаджигенов, че като районен прокурор в София тя е отказала да образува досъдебно производство поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление спрямо двама от протестиращите (виж повече тук). Впоследствие стана ясно, че на тези двама души адвокат е бил Николай Хаджигенов, който ги посъветвал да не дават обяснения, независимо че те имат интерес разследването да продължи.
„Не кореспондира с европейските ценности, върховенството на правото и спазването на българските закони и Конституцията да предложиш на Народното събрание да се иска оставката на действащ магистрат, още повече магистрат по наблюдавана преписка на който, ти си бил адвокат. Възникват морални въпроси“, каза днес главният прокурор. По думите му, има поне 7-8 опита за приемане на Закон за лобизма в България, който да урегулира тези въпроси.
„Това, което описах е законно – да си адвокат на определени лица, след това да станеш депутат и съответно да промениш законите, евентуално в интерес на лицата, които защитаваш. Да, това е законно в България, а дали е морално, могат да си отговорят българските граждани. Но е въпрос, който не търпи отлагане, поне от гледна точка на прокуратурата“, добави Гешев.
Според него сегашното положение създава възможности за нерегламентирана дейност и затова всички държави имат такива закони, а правилата в САЩ, например, са много стриктни. Той даде пример и с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която при посещението си в България е попитала за стойността на протоколните подаръци, които е получила.
„На всички ни е известно, че такава дейност се развива – дали е срещу заплащане, или поради други неща, но е съвсем логично това да бъде регламентирано, за да е ясно кой чии интереси защитава“, добави Гешев.
31
Коментирайте
След като Боко може да си назначи главен прокурор без реална конкурсна процедура. Това етично ли е? И да имаше закон, въпроса е кой ще го прилага..
Политическата каста в България от всички цветове и разцветки от 1990 г. насам не дава дума да се издума за Закон за лобизма- защото чрез него ще се регламентира правната рамка на законният лобизъм и всичко останало може да се квалифицира като престъплението корупция и/или да е част от престъпните деяния на престъплението корупция. Много е прав главпрока, но… не е изгоден на никоя политическа партия, защото при действащ закон за лобизма се прекъсва връзката между изпирането на парите от черните партийни каси на всички политически партии.
“…част от престъпните деяния…“ да се чете “ част от изпълнителните деяния“- лапсус лингве
главпрока да припомним коя партия го назначи, без дори да допусне конкурентни кандидати?
До “Orwell 30 септември 2021 21:43“ НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА коя партия го е назначила- факт е, че неговото волеизявление съдържа ВЯРНО твърдение. Която и партия да го е назначила, е явно, че той се е манципирал спрямо нейното давление и се е освободил от него.
Тук е прав. Не може да се отрече.
За кое точно? Че трябва вечно да следваме американския стандарт ли?
Гешев да стане американски прокурор, след като в САЩ е така.
С дипломата от ВСШ. Демек от Магнаурската школа.
Има и план Б. Хвърля оставка. Става депутат и законодателства.
Чичо Ваньо, винаги си казвал, че не признаваш разделението на властите. Последователен си и сега искаш да изземеш функции от законодателната власт.
Значи някой добър професионалист – адвокат, който всеки пък навира Гешев и оглавяваното от него ведомство в на кучето г*за, във или извън съдебна зала, да не може да стане депутат, за да измени напр. законови положения и структури от времето на Сталин и СССР? И то не да измени, а само да предложи изменения, защото той ще е само 1 от 240/400 депутати! Направо кухата каскетна кратуна да предложи проект на Закон за защита на калинките на ГЕРБ и ДПС в съдебната система!
Не е само Гешев. Да бе само Гешев с мед да го намажеш.
90% са така. Съдии, прокурори, следователи.
90% от редовите магистрати са нормални професионалисти. Върхушката на прокуратурата обаче, както и на някои съдилища, обслужва няКОЙ.
90% за нищо не стават. Ама точно си нацелил цифрата, ама е с минус отпред.
Най-сландалния галвен прокурор, който сме имали. Опитва се да натрупа точки през масите. Няма да стане.
Вече изгубихме доверие в него.
Не искам да слушам мислите на Гешев. Тия неща си ги знаем и без той да ги казва и с това да се прави на интересен и полезен за обществото.
Гешев подай си оставката, другото не го мисли, ще се оправим и без теб.
Няма да го направи. А и обслужва много интереси за съжаление.
Не виждам защо трябва да продължавате да показвате мнението на Гешев.
Гешев пак реши да дава акъли. Айде моля ви.
Да дава, ако има, ама той горкия…
Това ли е пробелма на лобизма у нас? Аз мисля, че проблем е това, че масово искат депутати и политици да вардят интересите на частни компании и бизнесмени, а не да се борят с неправдата в името на народа.
Че нали зора на депутата е да лобира за даден закон или за дадена фирма или човек. Нали те самите искат това.
Лобитата движат парламента бе. Как ще се приеме нещо такова от същитя тия, които са замесени пряко да изкарват пари под масата чрез лобизъм.
Явно са го оставили на работа делегатите от САЩ
Така е, но и оставката ти не търпи отлагане.
И кой си ти, г-н Никой Агов, че да се произнасяш като последна инстанция какво трябва и какво не трябва
Последно общественото одобрение на кухата каскетна лейка и ръководеното от него ведомство-бухалка беше 8%, сега може вече и под 5% да е. Така че може да се приеме, че Агов говори от името на цялото общество.
Излага се тотално.
Демокрацията не се движи от общественото мнение, а от закони, правила и процедури. Общественото мнение има значение само при избори, ако хората преценят да гласуват. ТОЧКА!
Не се справят тези адвокати лобисти добре. Ама хич… От десетки години осъдителните присъди са 96-97% от обвиняемите.