Окончателно
Висшият адвокатски съвет прие увеличението на минималните хонорари
Висшият адвокатски съвет (ВАдС) прие окончателно новите по-високи минимални адвокатски възнаграждения. Измененията са гласувани на продължило до късно в четвъртък заседание и засега от съвета не съобщават какви са новите размери на различните хонорари (какви бяха първоначалните предложения, изготвени от зам.-председателя на ВАдС Валя Гигова можете да си припомните тук).
Известно е, че увеличението беше мотивирано с високата инфлация и ръста на цените, но се предлагаше да бъде съпроводено от възможност адвокатите да падат под тях, когато оказват правна помощ на материално затруднени хора.
Друго принципно положение, залегнало в проекта за изменение на Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, беше, когато процесуалното представителство, защитата и съдействието са свързани с особена фактическа и правна сложност, минималното възнаграждение да е в двукратен размер.
Освен това се предлагаше изрично да се уреди заплащането на необходимите пътни разходи и престой.
На практика в проекта беше заложен ръст на почти всички възнаграждения. Трябва да бъде отбелязано, че се предвиждаше изравняване на хонорарите за процесуално представителство и защита по граждански и административни дела с определен материален интерес. Беше предложено и значително увеличение на минималното заплащане за една от най-често извършваните от адвокатите работа – изготвяне на договори, споразумения и съставяне на нотариални актове и на актове по обстоятелствена проверка.
В продължение на един месец адвокатите от цялата страна изпращаха предложенията и коментарите си по проекта за изменения в наредбата. В много от тях се изразява принципна подкрепа за предложеното увеличение, като се дават и идеи за редакции и допълване на различни норми. Дали някои от тях са били възприети от ВАдС, предстои да разберем.
Предстои промените в Наредба №1 да бъдат обнародвани в Държавен вестник и да влязат в сила.
42
Коментирайте
В едно дело Нищо не зависи от адвокатите, в съда не ги слушат буквално не ги чуват всичко решава съдия или прокурор. Не работеща съдебна система всеки магистрат прави каквото си поиска никой не носи персонална отговорност. За кокошка няма прошка за милиони няма закони
Не можем да повлияем на пазара с Наредби. Излишно е да фантазираме, адвокатите в повечето случаи не стоят на някакъв гарантиран поток от клиенти. Топлофикация ли сме – може и без нас.
Хората ни ценят все пак, печели се доверие, работата върви.
Бих заложил на хепънинг-мероприятия – нещо като просвещаване на хората относно идейните ползи от професионално допитване към адвокат.
Хората имат нужда от съвет, има Етажни собствености, всякакви варианти на главоблъсканици, които могат да се решават от адвокатите.
А нещо за таксите на нотариусите и ЧСИ?
А за държавните такси?
Крайно време е да бъде върнат държавния нотариат, и няколкостотин милиона лева от нотариални такси-вместо в бездънния джоб на частника да отидат в държавния бюджет. И друго-нотариуст отговорност НЕ носи-при нищожност пари не връща, а страните се съдят помежду си. Или ако в нарушение на чл 33 ЗС е сключена продажба от съсобственик, без да е предложена веща на длугия съсобственик-другата страна се съди с другия съсобственик, а нотариусът-пари не връща, нито носи отговорност-това е извод от личен казус-съсобствена вещ-продажбата е извършена от нотариус-без да бъде спазена процедурата по чл 33 ЗС, и сега влизам във филма да се съдя… Покажи целия коментар »
Нали нормативно признатите разходи за адвокатите бяха драстично увеличени, като тази прочоция не се отнася за другите свободни професии-странен двоен аршин. Значи, адвокат ще плаща мижав данък, това значи,че трябва хонорарите да бъдат драстично намалени-нали това бяха мотивите за намаляване на данъка-да бъде усетено от клиента-спестения данък да доведе и до ниски цени, което не се случи. Къде го има това-и увеличени цени, и намален данък? Освен това нормативно признатите разходи не подлежат на доказване-което е допълнито администратимно улеснение. Да не коментираме,че ако регистрираш адвокатско дружество данъкът може да е още по-нисък, ако докажеш разходите с документи… Да не коментираме,че… Покажи целия коментар »
Всъщност „драстичното“ увеличение на нормативно признатите разходи (НПР) води до по-малко от лев спестяване на самия подоходен данък – от 25 % НПР става на 40 % и това значи, че на всеки 100 лв. бруто ви признават още 15 лв. Ама това даже не е 1,50 лв., щото върху тия 15 лв. биха се дължали и осигуровки – нека да е 4 лв. на 100 цялата „далавера“ – е, какво намаляване на хонорар, с тия 4 на сто ли? А иначе личното ми мнение съвпада с Вашето дотолкова, че прекомерно надуване на хонорарите е безполезно – те така и… Покажи целия коментар »
4 лева във Видин са огромна сума, особено за пенсионер. Там ако имаш не 4, а 2 лева в джоба те смятат за егати богаташа
Предлагам: На Общото събрание на делегатите през 2023 г. да бъде взето решение съсловната ,монополна, казионна адвокатска организация, организирана по съветски тертип на йерархия, власт, страх,, единоначалие(в адвокатурата има по-тежка йерархия, повече страх от началниците, и повече началници и от прокуратурата, дори и в прокуратурата има повече свобода от адвокатурата) да се самозакрие и саморазпусне, като излишна , ненужна номенклатурна, паразитна структура, а средствата по банковите сметки на ВАдвС и на Адвокатските колегии да бъдат върнати на адвокатите, до размера на наличностите, недвижимото имущество да бъде разпродадено на пазарни цени, и средствата раздадени на адвокатите. А да-ама на това Общо… Покажи целия коментар »
Голяма омраза, голямо нещо….
Това е приятно за ухото ми – макар, че съм адвокат от над 20 години, аз хаир и полза от съсловието не съм видял, освен от време на време да се опитат това-онова. Изобщо не претендирам да направят нещо лошо на служителите, които приемат таксите в Адвокатския съвет, но – дотам. Имахме софиянците прекрасна почивна станция, но се оказа, че не била необходима и нещо се случи, беше приятно като идея – съсипаха я. Основната идея е – аз какъв съм уникат – един вид, всеки адвокат иска да се върти светът около него – как да стане. Особено в… Покажи целия коментар »
Докога ще си гласуват едно и също, а после то ще им се отменя?
И този опит ще се провали … той дори вече е предопределен с отправеното преюдициално запитване до СЕС. Но по върховете на властта, включително и съсловни организации, са се барикадирали посредствени … Толкова ли е трудно, хонорарите за процесуално представителство да бъдат обвързани в пропорционалност със съдийската заплата. Ако съдия в РС има 100 дела месечно, като 50% са за изпълнителен лист, остават 50. Един адвокат трудно може да поеме повече от 5 до 10 нови дела месечно. Много повече труд се полага, за да се подготви дело, отколкото да се реши. Е, колко е трудно да се раздели съдийската… Покажи целия коментар »
Пак се уредиха.
Нормално. При този скок на цените.
E, сега ще спя спокойно.
Нормално. При тази инфлация и ръста на цените.
Моят ужас от студентските години- проф. Ангел Калайджиев виждам на снимката! Пак ще кажа – скъса ми студентската книжка на изпита по търговско – 1 част. За една тройка! Проф. Средкова после ня изпита по трудово ми вика – колега, какво се е случило с книжката ви?! Ам, казвам, питайте проф. Калайджиев.
Той е ненормален. Отдавна плаче за пенсия Калая
За снимки си слагат тогите, ама зала нещо ги забравят…
Големи сладури на тая снимка.
Това увеличение бе дългоочаквано и изключително необходимо, но не толкова заради инфлацията, колкото заради самата гилдия.
Първата дума на всеки адвокат влязъл в съда е че насрещното адвокатско възнаграждение е прекомерно и следва да бъде намалено, а съдът с огромно удоволствие се съгласява и го намаля. В този смисъл, взимайки колкото заслужаваш ощетяваш клиента си. Минималния хонорар следва да съответства на минимална правна и фактическа сложност, а не наобичайната такава. Това увеличение не би било необходимо, ако не си вредяхме сами взаимно, но уви това е единствения начин и стъпка в правилната посока.
Както искат да си ги вдигат. Нищо не им пречи като нормалните българи да „вземат пари под масата“, т.е. под минимума. Проблемът е вече с товаренето на страните с разноски по делата и будещите съмнения за злоупотреба основания за безплатна правна помощ по чл. 38 ЗАдв.
ВАдС няма законодателни функции! Не може да твори законов акт. тези тарифи са си ориентир на браншово ниво и нищо повече. Няма начин незаконов акт да се иска да се прилага от правораздавателен орган. И в духа на увеличението – СЪДЕБНИТЕ ТАКСИ КОГА?
Страшни глупости си написал.
Няма да ги мислим вече. Супер. Криза е. Инфлация е. Трябва да им се учеличат. Питам аз защо обаче, когато и аз съм учил, дал съм си от времето да се обучавам и да стане и от мен нещо, аз мизерствам на 1000 лв ?
защото си избрал изклишна специалност и безперспективно поприще.
Дюнерджийте и чистачките взимат повече от теб и колегите ти.
Ако направите справка-всички дела за оспорване на Наредба номер 1 във ВАдмС са губени от адвокатурата, като по едно от делата дори спориха,че Наредбата не билае подзаконов НА-което е потресаващо да не знаят правната природа на творението си. Няма нито един случай при съдебно оспорване адвокатурата да е успяла да защити законността на тази наредба, то адвокатурата има трудност със съсловната си наредба с ниско ниво на сложност, какво да се коментира още? Удивително е,че с комсомолски успрем неистовите опити да се защити незащитимото продължават. Наредба номер едно противоречи на правото но Съюза(ама не СъвеЦкия…) за защита на конкуренцията-изяснено в… Покажи целия коментар »
Честито. Какво още ще се увеличи
Разходите през зимата.
Засега не съобщават текста на промените? Типичен ВАдС
Трябва някакво технологично време предполагам, но и се надявам да не чакаме ДВ. Н
Ако приетите са като предложените преди месец, прекалено е. В някои случаи ще доведе до липса на достъп до правосъдие, доколкото адекватната защита е част от него.
И независимо от опцията адвокатите да падат под минимума, се съмнявам да има много такива. Т.е. Може да не се получи качествена адвокатска помощ
Мен ме е страх вече да наема адвокат за нещо. Ще ми одере кожата
Има и сега много адвокати, които „не дерат кожата“.Не взимат нищо на клиента и се казва – чл.38 от ЗАдв.!
Не е точно така. Има и съвестни колеги.
Да видим какво са приели, но увеличението беше крайна необходимост. Крайна. Гигова заслужава уважение за труда в полза на адвокатурата дори само като двигател на този процес, ако наистина предложенията са нейни. Ще ги отправя обаче като видя ДВ
То и в други сектори увеличението е крайно необходимо, но тук си дъвчете само ваще се глупости
И правилно! Вече трета година се боря за един клиент срещу НАП. Някакъв ужас е! Тия от НАП не се отказват! Искат си своето! Но и аз няма да се откажа! Така че…по-високи хонорари, за да имаме и ние стимул.
Прието е незнам какво… Хайде да видим разпоредби и суми!
Притесняваш ли се? Не си сигурен, че ще ти стигнат паричките ли? Аааххх тииии, уяден….
А какво е решението да Висшия адвокатски съмет, по подадената жалба срещу таксата за вписване на адвокат , приета от САС, предишен състав? Оспорването е на база,че подобна такса НЕ е записана в закона за адвокатурата, и ако проверите в закона-сами ще разберете има или няма законова уредба на подобна такса.
ВАдвС произнесе ли се-и ако се е произнесъл по жалбата какво е решението им? Ако може и текста на решението,без значение какво е . Ако не се е произнесъл по жалбата-поради что?