Обявяването на действителните собственици на фирмите ще започне от 1 февруари 2019 г. Такава промяна в Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) е приело Народното събрание на 31 октомври, но това не е станало известно до днес. Измененията все още не са и обнародвани в Държавен вестник.

По време на обсъждането на Закона за киберсигурност по предложение на вътрешната комисия са направени и промени в разпоредбата от ЗМИП, в която е уредено до кога се обявяват реалните собственици.

В §9 от ЗМИП срокът за деклариране на действителните собственици е обвързан със задължението на Агенцията по вписванията до 1 октомври 2018 г. да осигури възможност за отбелязване на тези данни. В закона е записано, че бизнесът има 4 месеца след тази дата, за да подаде заявления кои физически лица реално притежават дадена фирма, т.е. това трябва да се случи до 1 февруари 2019 г. Това задължение важи и за юридическите лица с нестопанска цел, но ако се пререгистрират след 1 октомври, срокът да заявят действителните си собственици в Търговския регистър ще тече от датата на пререгистрацията им.

С промените, приети на 31 октомври чрез Закона за киберсигурност, датата 1 октомври 2018 г. навсякъде е заменена с 31 януари 2019 г. (новите разпоредби виж в карето). Освен това е предвидено, че до 31 декември 2018 г. Министерският съвет трябва да приеме правилника за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари, т.е. обявяването на действителните собственици ще започне от 1 февруари 2019 г.

Именно в този правилник са образците на декларациите, с които ще се обявяват действителните собственици на фирмите. Както „Лекс“ писа, на 19 октомври от името на премиера Бойко Борисов за обществено обсъждане беше огласен проекът на правилник (можете да се запознаете с проекта тук). Това стана с месец и половина закъснение. Така той нямаше как да влезе в сила навреме, за да започне подаването на декларациите на 1 октомври 2018 г.

Министерството на правосъдието вече огласи промени в Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. С тях се създаде образец на заявлението за вписване на действителните собственици в Търговския регистър. Агенцията по вписванията има техническа готовност за тези нови данни.

Само преди часове от Асоциацията на организациите на българските работодатели, която обединява Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), поискаха отлагане на срока. От бизнеса очевидно също не са били информирани, че това вече се е случило.

Какво ще трябва да декларира бизнесът можете да научите тук.

6
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Някой си
Някой си
09 ноември 2018 17:35
Гост

Цялата тази процедура е безумна и се прави само заради големите риби мошеници.

Иван
Иван
09 ноември 2018 17:37
Гост

Ще им накривят шапката 🙂 Само намират работа за адвокати, защото съм сигурен, че декларациите така ще са направени, че човек да не може да се справи сам.

Anonimen
Anonimen
09 ноември 2018 22:32
Гост

Всичко е измислено.

Anonimen
Anonimen
09 ноември 2018 22:31
Гост

Абсолютно!

Петко
Петко
09 ноември 2018 17:34
Гост

Браво за бързата реакция на администрацията, не че имаха друг избор…

Човек
Човек
09 ноември 2018 16:54
Гост

Правилно искане, не е редно бизнесът да страда заради неразбориите на чиновниците.