Бизнесменът Огнян Донев е окончателно оправдан
Бизнесменът Огнян Донев е оправдан окончателно от Върховния касационен съд (ВКС). Това става ясно от справка в сайта на съда (виж тук), който оставя в сила решението на втората инстанция.
Шефът на „Софарма“ и съдружникът му Борис Борисов бяха подсъдими през последните 7 години за укриване на данъци. Прокуратурата ги прати на съд през 2015 г., като Донев беше обвинен укриване на над 62 млн. лева данъци, а Борисов – за укриване на 7,5 млн. лева данъци.
Обвинението твърдеше, че престъпленията са извършени чрез 7 блокови сделки с акции на „Софарма“ през 2007 г. Акциите били продавани за по 1 лев и данъци са плащани върху печалбата. Прокуратурата обаче смята, че цената е била занижена, а пазарната цена е била над 9 лева на акция. Защита пък беше категорична, че няма как да се изчислява пазарна цена на непазарни сделки.
Делото се проточи 4 години на първа инстанция, а градският съд оправда подсъдимите. Тогава от прокуратурата изразиха съмнение в безпристрастността на съдебния състав с председател Даниела Борисова, която отказа да си направи отвод в началото на делото. След това обаче и втората инстанция оправда Донев и Борисов, въпреки че решението беше подписано с особено мнение от докладчика по делото Карамфила Тодорова.
Мнозинството от състава на апелативния съд (Снежана Душкова-председател и Иван Стойчев) оправдава подсъдимите, като в решението си каза, че спорът между прокуратурата и защитата дали блоковите сделки са пазарни и могат ли страните да определят свободно цените по тях, е без значение.
„Очевидно и безспорно е по делото, че при тези сделки няма правен регламент, който да ограничава свободата на договаряне между страните по тях, специално по отношение на цената. Очевидно е също така, че те не се сключват „на пода“ на борсата, а извън нея, при пряко договаряне и избор на точно определен купувач, а не чрез типичното за борсата предложение до всички участници в борсовата търговия. Това ги определя като сделки, сключени извън регулирания пазар и оттам, но не само произтичат релевантните според настоящия състав различия с типичните борсови сделки“, се казваше в решението.
В него мнозинството обясни също, че няма как да бъде определена пазарна цена на акциите, като не приема за относими текстовете от Закона за корпоративното подоходно облагане и две наредби на финансовия министър, в които се говори за пазарни цени при сделки със стоки или услуги. САС изтъкна, че стоките и услугите имат относително устойчиви във времето характеристики, а цената на акциите е специфична и свързана с конкретното дружество.
Прокуратурата протестира решението и така делото стигна до ВКС, който го остави в сила. Държавното обвинение поддържа и пред върховния съд тезата, че блоковите продажби на акции имат пазарна цена и тя е различна от продажната, като се определя съобразно наредби на финансовия министър от 1999 г. и от 2006 г. Съдът обаче отбелязва, че в обвинителния акт не са изложени никакви обстоятелства за определяне на пазарна цена на акциите по наредбите.
Върховните съдии припомнят, че в мотивите на САС изрично е посочено, че блоковите сделки представляват предварително уговорени извън борсово сделки за големи количества акции (с обем минимум от 5 % от общия брой акции в капитала на емитента), а цените на блоковите сделки не се отразяват в индексите на борсата и не участват в представителната борсова цена. В решението му е посочено, че блоковата сделка се сключва на основание писмен договор между купувача и продавача, няма ограничения към нейната цена и при договарянето ѝ членовете на „Българска фондова борса – София” АД се водят от принципа за постигане на справедлива цена.
„Съобразявайки тези изисквания, Софийският апелативен съд законосъобразно е достигнал до заключението, че при съществуващия правен регламент блоковата сделка по продажба на акции няма пазарния характер, какъвто имат сделките на фондовата борса в страната. Блоковата продажба на акции, чиито условия се договарят пряко от страните, е непазарна сделка. Нейната цена е непазарна, тъй като не се формира на пазарен принцип (на принципа на търсенето и предлагането). Тя не влияе при определянето на пазарната цена на акциите на регулирания борсов пазар“, се казва и в окончателното решение на състав на ВКС с председател и докладчик Жанина Начева.
25
Коментирайте
Заради такива боклуци като този обвиняват напълно почтени бизнесмени и политици като Делян Пеевски и Бойко Борисов, че обръчите от фирми въртели източени милиарди в офшорките, а с кюлчетата от чекмеджето се купували къщи в Барселона.
Милинките ми те. Къса ми се сърцето за тях. Делянчо не е ли закупил някоя и друга жълта медия на скоро.
Делата на Огнян Донев са от времето на Борис Велчев като главпрок. В същото време Велчев и Донев са съакционери в Статус инвест. Наследник на Статус Инвест пък е Владислав Панев, който преименува Статус на СКАЙ. Панев е сегашния съпредседател на ДБ, а баща му, Панчо е агент „Роза“ на ДС.
„От пари за пенсии – към нова партия“ – trud.bg/от-пари-за-пенсии-към-нова-партия/
Толкоз от „борците с корупцията“…
„По времето на Борис Велчев като главен прокурор, срещу Огнян Донев и Любомир Павлов бяха образувани производства и повдигнати обвинения във връзка с преразпределението на дяловете в „Медийна Група България Холдинг“, като дори им бяха наложени сериозни имуществени запори. Въпреки това, след множество правни еквилибристики, тези запори бяха вдигнати, а обвиненията бяха снети от самата прокуратура, която ги бе повдигнала. Донев и Павлов дори излязоха “на плюс” от сделките за “24 часа” и “Труд”, които, по думите на самия Донев, са били недообмислена финансова инвестиция. Излиза, че Борис Велчев, в качеството си на главен прокурор, е разследвал – и в… Покажи целия коментар »
Ако трябва да сме честни, то той и не е съден, че да е оправдан. Ако те дават в Съдебен спор, не значи че е истина …
Извън темата-ето статия, от която ще се потресете: https://www.bta.bg/bg/news/economy/331455-desette-nay-golemi-predpriyatiya-v-stranata-plashtat-edva-2-6-na-sto-ot-korporat ГОЛЕМИТЕ ФИРМИ В БЪЛГАРИЯ ПЛАЩАТ МИЖАВИ ДАНЪК печалба, изключенията потвърждават правилото. Средния данък печалба,според статията е 0,34 процента върху приходите!!! Дори и нефтената рафинерия в миналото е плащала нулеви данъци печалба, а в момента са мижави постъпленията от данък печалба. Приходите от ДОД за бюджета са драстично по-високи от данък печалба-тоест хазната се пълни с парите на бедните, на наемния труд. А и да не коментираме и филмът, която богатите правят, съвсем законно-за тях стоките са с 20 процента по-ниска цена, от данъка, който плащат бедните. В обобщение-държавата се държи като… Покажи целия коментар »
После да не се чудите защо събираме капачки и кенчета за бебешко оборудване в болниците и за линейки. Защо нямаме адекватни болници, училища и други. Зщото тия паразити укриват данъци, а после политиците крадат много от малкото останало в хазната.
Навсякъде по света богатите укриват данъци, но като ги хванат обаче няма измъкване и плащат в троен размер укритито или отиват на съд- пример Борис Бекер, Меси, Неймар и мн.други известни личности. При нас обаче или повдигат изначално още несъставомерни обвинения, които и сл.защитник ще докара до оправдателна или не могат/не искат
да им разплитат схемите качествено.
Тия „бизнесмени“ са като Уилсън Фиск или Кинг Пин от комиксите с Марвел. Владеят цялата страна и целия престъпен свят. Имат нвограничен ресурс от пари. И няма как съд и присъда да ги хване. Може само някой облечен в гащеризон със супер сили.
Предполагам ще научим скоро и имената на съдии от ВКС !!!
Никой не му завижда на човека. Имал ум и топки, направил милионите. Вероятно с помощ от партиино куфарче преди 30 години, ама ней се… Проблема е, пе и сега държавата покровителства такива. Като си скрил 70 милиона, дали нямаш по 1 милион да дадеш на всеки съдия по делото ти?
Естествено! И вълкът сит и агнето цяло.
Истинска излагация за съдебната ни система. Тя пуска престъпниците и укриващите данъжци.
Еха, ще пие скъпо уиски и ще пуши пури с приятели на яхта и ще се фука, че е успял човек. Как не… Тарикат.
Той ще се фука и че е ндцакал държавата и не е платил на „тия балъци“ едни 70 милиона за данъци.
Поредния тарикат намерил начин да не плати на държавата нищо
🤬🤬🤬😡😡😡😠😠😠☹️☹️☹️🙁🙁🙁😐😐😐🙂🙂🙂😀😀😀😅😅😅😥😥😥😢😢😢😭😭😭
Аз като знам едни хора в страната как си крият данъци чрез счетоводителите, по 10 – 20 хил. лв., то не виждам защо тоя да не играе на едро.
Да, направо би било срамно да не се възползва от нормативната уредба, за да се скатае от плащане на данъци, щото „колегите“ му ще му се подиграват и ще го вземат на подбив. Toя, ако едни налози не може да избегне, какъв бизнес ще правят с него.
Идеята е, че съда разглежда конкретния случай. Решава, че проблем няма и пича няма да плаща 60 милиона за данъци. Супер. А ако като него утре постъпят още 10 бизнесмена? Защото явно има утъпкан път за справяне с проблема? Какво правим? Държавата бива ощетена с 1 милиард, защото съда не вижда проблем и не вижда как да го съди и за какво.
огнян
Ако имаш добри адвокати и връзки в България, нищо няма да ти се случи.
И някой друг лев…
Бели пари за черни дни. Класика в жанра.
Пълен фарс!