До 13 юли няма да се налагат запори на банкови сметки на физически лица, върху заплати и пенсии, няма да се извършват описи на вещи и недвижими имоти, собственост на граждани, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения. Това предвиждат промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, приети от правителството, с които той става и закон за преодоляване на последиците. Те се правят чрез изменения в Закона за здравето.

Законопроектът беше внесен във вторник в Народното събрание и то ще започне разглеждането му още в четвъртък в правна комисия (с пълния текст на законопроекта можете да се запознаете тук), а първото му четене в пленарната зала ще е в петък.

„Обединихме се около това, че извънредното положение няма нужда да бъде удължавано след 13 май“, каза министърът на финансите Владислав Горанов, който обяви, че Министерският съвет е приел измененията. „Идеята е да запазим всички мерки, които имат съществено отношение върху икономическия живот, програмите на социалното министерство и да осигурим по-плавно преминаване през епидемиологичната обстановка“, каза още Горанов.

С измененията в редица случаи с два месеца след отмяната на извънредното положение се удължава действието на въведени заради него правила. Така за още два месеца остава възможността съдилищата да провеждат заседания от разстояние, държавата и общините да освобождават от наем, а за някои дейности да не се обявяват обществени поръчки.

Не по-малко важно е обаче какво не се променя в закона – т.е. кои дейности и сфери от обществения живот се завръщат към нормалното си съществуване отпреди извънредното положение.

В тази връзка, една от най-съществените промени, които ще настъпят след отпадането му е, че от 14 май спрените срокове по делата ще започнат да текат. Месец по-късно – на 14 юни, ще изтекат пък различните законови срокове и такива по административни актове, които бяха удължени с един месец, тъй като изтичаха по време на извънредното положение (по силата чл. 4 от закона).

„Правосъдната система възобновява работата си в пълния ѝ обем. Това означава да се разглеждат не само спешни наказателни дела, но и всички други“, каза министърът на правосъдието Данаил Кирилов.

След края на извънредното положение нормалната си работа ще възобновят нотариусите, съдиите по вписванията и длъжностните лица по регистрацията в Агенцията по вписванията.

От 14 май 2020 г. ще започне и насрочването на публични продани и въводи във владение, което беше спряно с обявяването на извънредното положение. Кирилов подчерта, че по отношение на запорите по настояване на премиера Бойко Борисов остава да действа съществуващото правило в чл. 5 от закона за извънредното положение. А то е гласи: „Не се налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения“.

От 14 май отпада специалната закрила, която получиха длъжниците по договори за кредит по време на извънредното положение, т.е. вече ще се начисляват лихви за забава и неустойки, задълженията ще може да бъдат обявени за предсрочно изискуеми, а договорите да бъдат разваляни заради неизпълнение.

Противоепидемичните заповеди на здравния министър – общи административни актове

Заповедите на министъра на здравеопазването, с които той определя мерките при извънредна епидемиологична обстановка се обявяват изрично за общи административни актове (ОАА).

Тази важна промяна предлага правителството в Закона за здравето. Тя цели да преодолее един проблем, за който в статия за „Лекс“ алармира един от водещите специалисти по административно право и процес у нас проф. Иван Тодоров – че немалка част от вече издадените заради епидемията от коронавирус заповеди на министъра всъщност са нормативни административни актове, но на практика не са влезли в сила, защото най-малкото не са публикувани в Държавен вестник (повече можете да прочетете в статията на проф. Тодоров тук).

Сега с промени в Закона за здравето се предвижда, че заповедите на министъра, с които се определят мерките при извънредна епидемична обстановка, се издават по реда на чл. 73 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Разпоредбата дава право, когато неотложно трябва да се издаде общ административен акт за предотвратяване или преустановяване на нарушения, свързани с националната сигурност и обществения ред, за осигуряване на живота, здравето и имуществото на гражданите, да не се спазят някои от изискванията за уведомяване и участие на заинтересованите лица в производството по издаването му. Като регламентира, че в тези случаи в хода на изпълнението на акта се оповестяват съображенията за издаването му.

С промените в извънредния закон в чл. 73 АПК се създава и правило, че при оспорване на тези ОАА, които са издадени неотложно, съответният административен съд разглежда делото в двумесечен срок от образуването му. Министърът на правосъдието Данаил Кирилов обясни, че делото ще се гледа на две инстанции, а не на една каквото е било предложението на административни съдии.

С изменения в АПК се дава и едно ново определение, което допълва това в чл. 65 за общите административни актове. Според разпоредбата ОАА са актове с „еднократно правно действие, с които се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на неопределен брой лица, както и отказите да се издадат такива актове“.

Сега в §1 от допълнителните разпоредби на АПК се дава определение какво има предвид чл. 65 АПК, когато говори за „еднократно правно действие“. И се казва, че то е налице, когато „в административния акт са предвидени бездействия за срок до една година или задължения за еднократно действие.“

С промените се предвижда, че конкретните противоепидемични мерки може да бъдат въведени от здравния министър и с наредба, т.е. с нормативен административен акт. За нея изрично се предвижда, че се „обнародва незабавно в следващия брой на Държавен вестник“.

Без значение дали министърът издава заповед, или наредба, в проекта се предлага това да става по предложение на главния държавен здравен инспектор, когато мерките засягат цялата страна и по предложение на местния здравен инспектор, когато са за дадена област или община.

Освен това на здравния министър се дава право да забранява влизането на чужденци в България, както и да ограничава придвижването на хора в страната и да затваря обекти, дори и без да е обявено извънредно положение. Досега той имаше това правомощие (чл. 63, ал. 6 и ал. 7 от ЗЗ) само по време на извънредно положение.

Изрично с наредба министърът ще определи условията и реда за задължителна изолация на болни от заразни болести, на заразоносители, за карантина на контактните с тях лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави.

Още два месеца с допустим принудителен платен отпуск

Два месеца след края на извънредното положение ще продължи да действа възможността за работодателите да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на служителя и без негово съгласие.

До 13 юли 2020 г. ще остане и тази за възлагане на надомна работа или работа от разстояние.

Освен това със законопроекта се предвижда всички изменения, които бяха направени в Кодекса на труда за различните хипотези, които възникват при извънредно положение, вече да могат да се прилагат и при обявена извънредна епидемична обстановка.

Изрично се записва, че през 2020 г., до 60 работни дни неплатен отпуск ще се зачитат за трудов и осигурителен стаж. Т.е. два пъти по-дълъг неплатен отпуск няма да се отразява на осигурителните и трудовите права на гражданите.

С измененията в закона изрично се регламентира, че т. нар. схема 60:40, при която Националният осигурителен институт поема 60% от заплатата и осигуровките на работниците на „закъсали“ фирми, ще продължи да действа до 30 юни 2020 г.

Освен това в продължение на два месеца след отмяната на извънредното положение ще продължат да действат и облекчените правила за даренията за МВР.

Всъщност това е последната от общо 9 разпоредби от закона за извънредното положение (чл. 22), за които в проекта изрично е записано, че ще се прилагат и два месеца след отмяната на извънредното положение. Останалите са чл. 7, 8, 9, 10, 14, 17, 18 и 19. Сред тях прави впечатление тази на чл. 10, която даде право на военнослужещи да спират хора и автомобили за проверка и да ги задържат докато не пристигне МВР. Не е огласявано досега – по време на самото извънредно положение, военните да са участвали в подобни мероприятия, но сега правомощието им се удължава с още два месеца.

С промените в закона влиза и следното задължение на държавните и местните органи – в рамките на своята компетентност те дават разяснения по прилагането на закона, които обявяват публично.

30
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Лаик
Лаик
06 май 2020 9:22
Гост

Има някои противоречия в материала по-горе.
От една страна до 13 Юли няма да се правят запори и описи на имущество. От друга страна ще се правят публични продани и въводи.
Как ще се правят продани и въводи без запори и описи?
Моля за разяснение.

Анонимен
Анонимен
06 май 2020 11:41
Гост

Да, това е противоречиво. В мой коментар тук написах, че е безумие да се начисляват лихви и такси върху кредити, при положение, че много хора са без доходи или са с драстично намалени заплати…много под минималната, защото работодателите издават заповеди, с които заплащането е на база отработени часове, а те са намалени в пъти…
Вярвате ли, че през следващите 12 месеца, нещата в България, ще са във възход и българите ще са платежоспособни със здрава психика и сигурни доходи?!

pattra
pattra
06 май 2020 7:49
Гост
колега
колега
05 май 2020 23:28
Гост

Благодарност за Лекс.- Бързи, навременни. Точни.

advokat
advokat
05 май 2020 5:16
Гост

Там е работата – че хората нямат и пари – давам квартири под наем – и единият наемател си заложи от гордост телефона – което е много неприятно, ходи да дава кръв – за две консерви русенско варено, нещо страшно се случва, а тия кърлежи – продължават. Трябва да се направи – по друг начин – който е възразил и упорства – че не дължи, въпреки, че е осъден вече – очевидно – щом има запор – явно е загубил дело, то някак не следва да се ползва от пълната привилегия. Този, който е забравил да плати – но не… Покажи целия коментар »

Веска
Веска
05 май 2020 13:44
Гост

Какъв адвокат си ??? Във всяко изречение -тирета и правописни грешки . В основното образование не са ли те учили на правопис ?

реплика
реплика
06 май 2020 9:27
Гост

Има някакъв резон в това, което казвате. Но пък изказа ви е кошмарен.
От друга страна, смисъла на изказването ви никак не се харесва на ЧСИ-тата и троловете им, които доминират форума на Лекс.

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 22:33
Гост

Милите хора с кредити, които са безработни и които са работещи, но с драстично намалени заплати… От 14 май, започват да текат лихви и такси, които ще са непоснили за тях, защото реално няма от къде да вземат средства, за да погасяват вноските, то за храня няма и сметки за ток, парно, вода… полза няма от отсрочката от 2 месеца без запор… да не би да се подобри положението.. едва ли. Трябва нещо по-добро да се измисли от въпросните мислители на закони!

Ххх
Ххх
04 май 2020 22:27
Гост

Когато тройкаджиите юристи почнат да се изявяват в публичното пространство се налага да се пише в закон кой акт какъв е. Много жалко е това. Щ

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 21:10
Гост

Този кривоглед гоблин, който се води правосъден министър, е точно толкова юрист, колкото е и красив. Дочули в Министерски съвет, че заповедите на министъра нямат правно действие, защото са НАА и не са обнародвани, и това недоразумение измисля, че ще реши проблема, като напише в закона, че всъщност не са НАА. И готово. Не знам дори какво изпитвам – срам, страх, гняв, отчаяние?

Шалимар
Шалимар
04 май 2020 21:04
Гост

От извънредното положение, се маха „извънредното“, като остава само положението.

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 21:02
Гост

Легалната дефиниция за „еднократно правно действие“ се свежда до „.. задължения за еднократно действие.“ Евалата!

нов жанр - законодателен преразказ
нов жанр - законодателен преразказ
04 май 2020 20:07
Гост

Слушах брифинга на великолепната четворка на туй правителство и добре, че отворих тук да прочета, че онези умни глави нищо не се разбра. Как разказваш законопроект с приказки пред медиите умът ми не го побира. Явно е нов жанр в ГЕРБ – законодателен преразказ

мзззззззззз
мзззззззззз
04 май 2020 20:00
Гост

Чичо Кире пак ще си праска заповедите, дано само вече да не са толкова извънредни, че да няма време един читав юрист да ги погледне

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 20:01
Гост

прав си, а като гледам как си пише заповедите, ме хваща страх какво ще представлява тази наредба за карантината

Човек
Човек
04 май 2020 19:59
Гост

Сега ще се види как си вършат работата магистратите, кой се е попипвал два месеца и кой си е написал делата и мотивите. Ще лъснат безхаберниците.

Скептик
Скептик
04 май 2020 20:01
Гост

И кво от тва? Нищо лошо няма да им се случи. Само ще побъркат хората и адвокатите.

адвокат
адвокат
04 май 2020 19:58
Гост

Възобновява работа правосъдната система, а съдиите, прокурорите, адвокатите, служителите – кучета ги яли- има ли маски, има дезинфектанти, шлемове, паравани и квот се сетиш? Няма!

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 19:58
Гост

Сега ВСС трябва спешно да измисли нови мерки. Така че да се гарантира безопасността на всички

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 20:03
Гост

А как ще се гарантира публичността на делата.

Правото
Правото
04 май 2020 20:24
Гост

В сегашната ситуация „публичността на делата“ е най-малкия проблем . Ако съм на мястото на страните или на други посетители , не бих се въртял много много из съдебните палата , в съдебните зали….и най-малко в деловодствата и адвокатските стаи . Знае се , че през годините ВСС е направил много…..за да бъдат съдебните помещения ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ОПАСНИ .

Правото
Правото
04 май 2020 19:56
Гост

Както се очакваше – от едната крайност в другата . До вчера всичко беше ковид и не можеше да се работи . Днес ковида го скриха и хайде всички адвокати и страни – на справки в съдебната палата . Мога и да предскажа какво ще стане – ще се установят случаи в СРС и в Съдебната палата в София …..а какви ще ги върши ВСС тогава , не е ясно . Не съществува нещо , което да събуди ВСС , толкова дълбоко е заспал !

123
123
04 май 2020 19:56
Гост

Днес от ЕК разправяха, че при нас положението хич не е отминало, а ние вече разпускаме седянката. Дано не ни върне в 1 клас.

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 19:56
Гост

Ех бащицата спаси населението от запри! Добър човек е той, хуманист, а не тулуп 😉

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 19:54
Гост

Треска ме тресе, че промените и мерките ще зависят от Ананиев. Очаквайте правен хаос.

Pish
Pish
04 май 2020 19:56
Гост

Очаквам и тотален бесен популизъм в следващите дни от всички партии, предизборната кампания – официално открита.

999
999
04 май 2020 19:57
Гост

Той специално нищо не решава по лична инициатива.

Анонимен
Анонимен
04 май 2020 20:58
Гост

Ние живеем в правен хаос и произвол вече почти два месеца. Очаквам гражданско неподчинение.

SIxtoR.
SIxtoR.
04 май 2020 19:54
Гост

Ей, длъжник да си в днешно време, дори доброволното връщане отхвърлиха!

Диего
Диего
04 май 2020 19:53
Гост

Хубаво, ама все ми се струва, че от ситуацията ще се възползват много недобросъвестни платци, че даже и бащи, които дължат издръжка.