Съдът на Европейския съюз (СЕС) установи сериозни проблеми в някои изисквания на чл. 423 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), който урежда производството за възобновяване на наказателни дела по искане на задочно осъдените (пълния текст на решението виж тук).

СЕС не се произнася с диспозитив, че правната уредба в България противоречи на правото на съюза, но дава недвусмислено тълкуване на Директива 2016/343 (относно укрепването на някои аспекти на презумпцията за невиновност и на правото на лицата да присъстват на съдебния процес в наказателното производство), в което проблемите са категорично изведени, както и указания на съдиите как да действат.

Задължителното явяване пред ВКС

Основният от тях е с правилото на чл. 423, ал. 3 НПК, че „производството за възобновяване на наказателното дело се прекратява, ако задочно осъденият не се яви в съдебно заседание без уважителни причини“ нарушава принципа за ефективност на производството.

Съдът напомня, че задочно осъден може да научи за присъдата срещу него и без да е бил задържан. „При тези обстоятелства, както е постановил Европейският съд по правата на човека, чиято практика трябва да се вземе предвид с оглед на съображения 47 и 48 от Директива 2016/343, задължението на засегнатото лице да се яви лично пред съда, пред който е подало искане за нов съдебен процес, означава да се принуди лице, което все още е на свобода, да стане затворник, за да може да се ползва от правото си на нов съдебен процес, което би било несъвместимо с основното право на справедлив съдебен процес“, пише съдът в Люксембург.

От чл. 423, ал. 3 НПК обаче следва, че при неявяване на засегнатото лице лично пред Върховния касационен съд, производството по направеното от него искане за възобновяване на наказателното производство се прекратява, освен ако е налице „уважителна причина“, обосноваваща неявяването му. „Следва да се приеме, че такова задължение за лично явяване може да направи прекомерно трудно упражняването на „правото на нов съдебен процес или на друго средство за правна защита, в съответствие с член 9 от Директива 2016/343, посочено в член 8, параграф 4 от нея“, заявява СЕС.

Преди да установи този проблем съдът принципно „одобрява“ производството по възобновяване както средство за гарантиране на правата на задочно осъдените, но подчертава изрично, че за да не противоречи то на правото на ЕС, трябва да е в съответствие с принципите на равностойност и ефективност.

И ако за този на равностойност заключава, че е изпълнен от НПК, тъй като производството за възобновяване е достъпно при едни и същи условния за всички задочно осъдени, то за принципа на ефективност констатира проблема с изискването за задължителното им явяване пред ВКС.

В решението си от днес той указва на българските съдии как сами да установят дали чл. 423 НПК спазва принципа на ефективност и им дава подробни инструкции и критерии (какви са те виж в публикувания по-горе линк към пълния текст на решението), които да следват, за да установят тази съвместимост.  И заявява следното: „…в случай че в това отношение се потвърди наличието на недостатъци в националното законодателство, трябва да прецени дали все пак е възможно това законодателство, и по-специално член 423 от НПК, да се тълкува в смисъл, който позволява да се спазят тези изисквания“.

Освен това казва на българските съдилища да проверят дали предвиденото в чл. 423, ал. 3 НПК изключение – „уважителна причина“, „може да се тълкува в смисъл, който позволява да се гарантира, че исканията за възобновяване на наказателното производство ще бъдат разгледани, когато подалото искането лице не се явява лично, а се защитава чрез адвокат“.

Но ако установят, че българското законодателство не може да се тълкува в съответствие с изискванията на правото на ЕС, трябва да „да оставят без приложение всяка национална разпоредба, която противоречи на член 8, параграф 4, второ изречение и на член 9 от Директива 2016/343, които имат директен ефект, без да е необходимо да искат или да изчакват премахването на несъвместимата с тази директива законова разпоредба“.

Осъденият да получи присъдата и информация за правото на възобновяване

„…член 8, параграф 4, второ изречение във връзка с член 9 изисква задочно осъденото лице да получи в момента, в който е уведомено за съществуването на тази присъда или скоро след това, препис от цялото задочно постановено решение, както и лесно разбираема информация, от една страна, относно факта, че има право на нов съдебен процес, ако не са били изпълнени условията, предвидени в член 8, параграф 2 от същата директива, и от друга страна, относно производството, което му позволява да поиска провеждането на такъв съдебен процес“, прие днес СЕС.

И освен това изтъкна, че съдът, който постановява задочната присъда, не е длъжен, но е напълно допустимо сам да посочи в нея, че осъденият ще има право на нов процес.

„…наложените с тази директива изисквания са спазени, когато самият съд, който провежда задочно съдебен процес, преценява, след като е изслушал в това отношение както обвинението, така и защитата, дали са изпълнени условията, предвидени в член 8, параграф 2 от посочената директива, и при отрицателен отговор на този въпрос посочва в задочно постановеното решение, от което трябва се връчи пълен препис на засегнатото лице в момента, в който то е уведомено за съществуването на това решение или скоро след това, че има право на нов съдебен процес“, гласи диспозитивът на решението по този въпрос.

Тези произнасяния на СЕС са своеобразни продължения и разяснения след две предходни негови решения, свързани със задочното осъждане, които „Лекс“ е представял подробно (можете да си ги припомните тук и тук).

В днешното си решение СЕС задължава българските съдилища да проверят дали разпоредбите на българското процесуално право, като чл. 15 от НПК, могат да се тълкуват в смисъл, който позволява да се направи изводът, че от него задължително следва, че към момента, в който задочно осъдените са уведомени за присъдата, или скоро след това, те трябва да бъдат уведомени за процесуалните си права, и по-специално за възможността да подадат искане за възобновяване на наказателното производство.

Следва да се отбележи, че в преюдициалното запитване, с което е сезиран СЕС, Софийският градски съд изрично посочва, че българското право не предвижда, че задочно осъденият трябва да бъде уведомен за възможността да поиска възобновяване.

В днешното си решение СЕС постанови също, че изискванията на Директива 2016/343 се прилагат не само в случай на задочна осъдителна, но и при задочна оправдателна присъда.

17
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 17:32
Гост

Какво съюзно право? Това е извращение, а не съд. Не ни е необходим СЕС и ЕСПЧ, те не работят за хората и за Народа. Дано ЕС се разпадне.

Sylus Reed
Sylus Reed
16 януари 2025 17:25
Гост

Значи не стига, че за бандитите, които се укриват добре възобновяването е безусловно, ами сега ще им се и молим да блоговолят да се явят. Супер!

Рики
Рики
16 януари 2025 17:00
Гост

Взе да ми омръзва от тези да търсят постоянно под вола теле.

Фини
Фини
16 януари 2025 17:02
Гост

Вършат си работата хората. Е, в случая са се престарали наистина.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
16 януари 2025 16:22
Гост

Тия от СЕС пак са пресолили манджата с извода, че видите ли задочно осъденият трябва да стане „отново“ затворник, явявайки се лично пред съда, разглеждащ делото за възобновяване, нищо че спрямо него вече има влязло в сила произнасяне и официално той си се води престъпник, а как се постига принципа за „равностойност“ при условие, че в алтернативната хипотеза на вече осъществено задържане, „колегите му от криминалния контингент“, не се ползват от тази привилегия да си избират да си избират дали да присъстват физически или не.

Можеше да е и по-зле….

Автор
Автор
16 януари 2025 16:02
Гост

Във всеки отрасъл на живота има неграмотни хора и – с течение на времето се изграждат навици. Ако наречеш неграмотника – неграмотник и той се обиди – значи е неграмотник. Но не е важно всеки да е супер, важното е да върви работата някак си там. Но когато е на главата ти една неграмотност и невнятност – това е прекалено.

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:07
Гост

Работата в съдебната система е „тра ла ла“

Чочо
Чочо
16 януари 2025 17:05
Гост

Лошото е, че няма изгледи за промяна.

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:07
Гост

Нищо ново както се казва.

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:07
Гост

Ема така ще е. И още такива решения ще има

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:05
Гост

Но иначе ЕС лидери ни поздравяват за правителството. Но то идва дани загроби и да замръснем без реaлни подобрения

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:04
Гост

Пълна простотия отново

Анонимен
Анонимен
16 януари 2025 15:59
Гост

Е от СЕС какво друго да се очаква. Още като проетох СЕС в заглавието и теглих една….

Мавродиев
Мавродиев
16 януари 2025 15:03
Гост

Трагедия. Страната ни затъва, а пак дадохте власт на популисти, герберасти и кумунисти

Харалмпи
Харалмпи
16 януари 2025 15:03
Гост

Малка простотийка ми се струва

Dimitrovka
Dimitrovka
16 януари 2025 15:02
Гост

Ма вземете едно интервю от Георги Гошо нов министър. Да чуем нелепите му възгледи за съдебната система

Чучулигата
Чучулигата
16 януари 2025 15:02
Гост

Те няма да дейстеат. Нали заплатите им вървят. Министъра Гошо е затова – да баламосва обществото, че няма проблеми