От догодина
Министерството на правосъдието предлага инфлационен ръст на възнагражденията на служебните адвокати
Увеличение на възнагражденията на служебните адвокати от 2025 г. предлага Министерството на правосъдието в публикуван за обществено обсъждане проект за промени Наредбата за заплащането на правната помощ (пълния текст на проекта виж тук).
„От приемането на Наредбата през 2006 г. до настоящия момент размерът на адвокатските възнаграждения е променян само веднъж през 2021 г. Тогава максималните размери на възнагражденията бяха увеличени с различен процент, като максималният беше 40%, а минималните размери се запазиха без промени“, припомнят от ведомството.
В мотивите за увеличението на заплащането на служебните защитниците се посочва, че се наблюдава неудовлетвореност на адвокатите от размерите на възнагражденията. „Увеличават се и случаите на отказите от поемане на служебни защити, както и заличаване от Националния регистър за правна помощ на адвокати. Това затруднява нормалното функциониране на системата за правна помощ и води до недоволство и недоверие у гражданите“, изтъква МП.
Най-общо се предлага най-ниските възнаграждения за правна помощ да се увеличават двойно, а най-високите и последно актуализирани през 2021 г. – с 26%.
„За останалите ще бъде приложим процентът на инфлацията, съответно изследван към 2009 г. и 2015 г.“, обясняват от министерството.
В наредбата се предвижда следното правило: „При предоставяне на правна помощ по дела, продължаващи повече от 6 месеца, или по които са проведени повече от две съдебни заседания, адвокатът може да направи искане за авансово заплащане на част от възнаграждението в размер до 50 на сто от максимално предвиденото за извършената работа. В случай че адвокатът не е бил назначен, а делата продължават повече от 6 месеца или са проведени повече от две съдебни заседания, адвокатът може да направи искане за авансово заплащане на част от възнаграждението в размер на предвиденото в чл. 10, ал. 2. В този случай от окончателно определеното се прихваща изплатеното авансово възнаграждение“.
По дела, по които за престъплението се предвижда пробация или глоба, вече ще се плащат от 100 до 180 лв. (сега са от 50 до 140 лв.) за досъдебната фаза и от 120 до 210 лв. (сега 60 до 170 лв.) за всяка съдебна инстанция.
Когато за престъплението се предвиждат до 5 години затвор, за досъдебната фаза възнаграждението на служебния защитник ще е от 150 до 270 лв. (сега 75 до 210 лв.) и за всяка инстанция – от 200 до 350 лв. (сега 100 до 280 лв.).
При престъпление, наказуемо с до 10 години лишаване от свобода, възнаграждението за досъдебната фаза става от 200 до 350 лв. (сега от 100 до 280 лв.), а за всяка инстанция – от 310 до 530 лв. (от 150 до 420 лв.).
При риск от налагане на до 15 години затвор, заплащането за защита по време на разследването ще е от 310 лв. до 400 лв. (сега е от 150 до 320 лв.), а за всяка съдебна инстанция заплащането ще е от 250 до 700 лв. (700 лв.).
А за най-тежките престъпления, които се наказват с над 15 години лишаване от свобода заплащането на служебния адвокат по време на досъдебната фаза ще е от 410 до 710 лв. (сега е от 200 до 560 лв.), а за една инстанция от 820 до 1410 лв. (сега е от 400 до 1120 лв.). Съответно на 880 лв. скача максималното заплащане за разследване за престъпление, което се наказва с доживотен затвор, а за всяка инстанция служебният защитник ще получава от 1020 лв. до 1760 лв.
По дела за мерки за неотклонение и други мерки за процесуална принуда или разпит пред съдия възнаграждението да стане от 130 до 210 лв. за всяка съдебна инстанция (в момента е от 80 до 170 лв.).
Предлага се възнаграждението за правна помощ в производства по делегация и връчване на книжа е от 80 до 180 лв., а това за производства по привеждане в изпълнение на влезлите в сила актове на съда да стане от 130 до 210 лв.
За изготвяне на споразумение по наказателно дело и за участие и защита в съдебна фаза за произнасяне на съда по него на служебния адвокат ще се плащат от 130 до 210 лв.
За правна помощ за изготвяне на жалба срещу постановления на прокурора или определения и разпореждания на съда ще се плащат от 70 до 180 лв., ако е без явяване в заседание, съответно, ако защитникът се явил пред съда – 270 лв.
Що се отнася до възнагражденията на служебните адвокати по граждански и административни дела, МП предлага по трудови дела за отмяна на уволнение и за възстановяване на работа, когато искът е предявен самостоятелно да се плащат от 100 до 230 лв., а по трудови дела с определен материален интерес – от 150 до 450 лв.
По дела за прекратяване на брак служебният адвокат ще получава от 160 до 230 лв., ако е по взаимно съгласие, а ако разводът е по исков ред – 450 лв., като при уреждане на имуществени отношения се заплаща отделно от 150 до 440 лв.
Новите възнаграждения по дела за бащинство и оспорване на бащинство – от 200 до 230 лв., а за дела за издръжка – от 100 до 190 лв.
По административни дела за една инстанция ще се плащат от 200 до 300 лв. (сега от 100 до 240 лв.) По административни дела с материален интерес възнаграждението ще е от 130 до 450 лв. (сега от 100 до 360 лв.).
За защита по граждански дела с определен материален интерес предложението е на служебните адвокати да се плащат от 200 до 450 лв. (сега от 100 до 360 лв.).
За приподписване на касационна жалба и за отстраняване на нередовностите, когато не е изготвена от приподписващия адвокат, възнаграждението да стане от 80 до 150 лв. без явяване в съдебно заседание.
За изготвяне на частна жалба – от 80 до 150 лв. За предоставена правна помощ за получаване на документи и книжа по дела, за изготвяне на жалби, възражения, писмени отговори, без явяване в съдебно заседание, се предлага възнаграждението да е от 80 до 190 лв.
За защита по бързи производства, заповедни производства и такива за обезпечение на бъдещ иск сумата става от 80 до 230 лв.
А за издаване на изпълнителен лист и на заповед за изпълнение възнаграждението става от 60 до 150 лв. (сега е от 50 до 120 лв.).
33
Коментирайте
Като изключим около 5% от адвокатите които имат значителни доходи от несвързани с юриспруденцията източници, то останалите 95% разчитат на приходите от народонаселението!
Увеличение-може би. Но след всеобщ атестационен изпит за вписаните в НБПП, особено за безизпитно вписаните като адвокати. Не може повече пари, без насрещна проверка на знанията. Следва да има изпит за кандидатите да са служебници, и при оценка двойка да се губят адвокатски права, поради некомпетентност. Но двойки няма да има, всички служебници са знаещи! Че видно от скандала в планинския ПУЦ право може да се завърши без посещение на лекции, изпити и упражнения. Адвокат може да се впише всеки, а ако е бил юрисконсулт някъде за стаж 5 г, и без изпит. Вписване в НБПП-също е без изпит. Липсва… Покажи целия коментар »
за пенсиите и заплатите няма инфлационен ръст, а.
всеки случайник може да стане служебен адвокат без да знае за какво става дума и ще вземе кинти, че и инфлационни.
Бъдете алфа мъжки на всяка възраст! Уникално нещо, което ще ви помогне да задоволите всяко момиче, вижте какво може– https://come.ac/manx
Това бюро трябва да се ликвидира и правната помощ да мине изцяло към колегиите! ТОВА е освен противоконституционно и безумно!
Но така ще е, защото трябва да има каишка за адвокатите!
Като изключим около 5% от адвокатите които имат значителни доходи от несвързани с юриспруденцията източници, то останалите 95% разчитат на приходите от народонаселението!
Народонаселението обедня масово в резултат от дългогодишната дейност на Америка за България и с-ие. А немалка част от него традиционно счита, че правната помощ не струва нищо. И ако въобще искаме поне някак да се счита, че живеем на книга в правова държава по К, то държавата трябва да си влезе във функцията и да остойностява юриспруденцията! В Германия преди кризата 50% от адвокатските услуги се заплащат с публични средства! В България – 3 %.
Хахаха, всеки гражданин с малко в главата, трябва да бяга от адвокат регистриран в НБПП.
Ко за качествена работа се дава за 100 или 300 лева, изискваща поне 10 часа подготовка и часове заседания, които нямат чет нито продължителност.
В законът за правната помощ да се запише: 1.НБПП провежда встъпителен изпит за кандидатите за вписване. Вписват се кандидати с оценка поне 4,50 от изпита и от следването в университета. Не се допускат освобождаванки от изпита. 2. НБПП провежда ежегоден атестационен изпит. Подготвения не се страхува от изпита. 3. Извън изпитите по т.1 и т. 2 НБПП по сигнал или проверка НБПП може да провежда извънредни изпити, за проверка нивото на знания. Въпросните изпити се провеждат от изпитващи -неадвокати, с цел обективна проверка на знанията. При 200 000 юристи, и 15 000 адвокати-виждате-има си предостатъчно кой да изпитва. Този изпит… Покажи целия коментар »
След като държааваата е поела ангаажиимент да окаазва безплатнаа правна помощ на социално слаби лица,, то адвоктските възнаграаждения следва да бъда определяни в нормални размери и да се поемат от държавния бюджет. Те би следвало да бъдат определяни въз основа на едни ии същи критерии – фактическта и правна сложост на делата и критерия обем на работата. По тези критерии бе следвало да бъдат определяни адвокатскиите възнагражждения на особените представители и минимаалните размери на адвокатските възнаграждения.. Тяхното определяне би следвало да става общо в новата НМРАВ, която ще бъде приемана от МПправосъдието в изпълнение на решението на СЕС по съединенните… Покажи целия коментар »
Правната помощ по линия на НБПП в повечето случаи НЕ е безплатна за гражданите, те я плащат. По наказателните дела праната помощ на служебните защитници е ПЛАТЕНА от гражданите, безплатността е екзотично изключение. След споразумението с прокурора НБПП си вади изпълнителен лист, и си събира парите от гражданите, получили служебна защита. НА ЗАПАД СЛУЖЕБНАТА ЗИЩАТА Е ВИНАГИ БЕЗПЛАТНА, дори и получилият такава да не е социална слаб! В България-служебната защита по наказателни дела е платена от гражданите, безплатността е изключение! Накратко: по наказателните дела, след като гражданинът бъде осъден, а той е в 99 процента от случаите осъждан или се… Покажи целия коментар »
Премахнете 40-те процента нормативно признати разходи. За другите свободни професии процентът е 25. Не е допустима данъчна дискриминация към другите свободни професии.
При 40 процента и разните други данъчни отстъпки излиза,че данъкът е направо мижав.
Който иска да има 40 процента НПР има начин-регистрира адвокатско дружество, и ако ги докажеш с изрядни документи, НАП ще ги признае. Ама НАП проверява, и 40 процента НПР , ако трябва да го докажеш е трудна работа.
Няма никакъв аргумент НПР за адвокати да са 40 процента, а не 25 процента, какъвто е за другите свободни професии. Обидно е другите свободни професии да са третирани по-зле, а адвокатите като по-по-най с огромен процент нормативно признати разходи. Длугите свободни професии излиза,че са втора категория, тези 40 процента НПР бяха приети след тежко лобирано, и избирателят ПРЕДИ ИЗБОРИТЕ не беше уведомен за тази данъчна промяна, за да знае дали да я подкрепи. НПР трябва да са 25 процента и за адвокатите. Който има по-големи разходи-да си направи адвокатско дружество, и да ги докаже с документи, които НАП много детайлно… Покажи целия коментар »
Необходимо е:
-Въвеждане на изпити за кандидатите да са служебници- първоначални и ежегодни, както и непланирани-изненадващи изпити с цел атестация на знанията. Подготвения не се страхува от изпит.
-Въвеждане на формуляр за удовлетвореност на гражданите, получили служебна защита. По английски образец
-Механизъм за подаване на жалби от граждани, ако не са доволни от качеството на защита, както и за извършване на независими проверки по жалбите за качеството на защитата.
То сега няма желаещи за служебни защити, вие изпит искате да правите. Тука се подвизават едни и същи пациенти на д-р Гълъбова, вие с изпитите и един субект с мечти за президентска република😂 Остава и Данчо полицая да се появи 😀
до 04 октомври 2024 22:48 Що лъжеш,че няма? Хиляди са вписани в регистрите на НБПП-това е проверимо, и е вой кой ще получи служебна защита. Има и такива само с такива я „карат“. А аргумент ад хоминем не е аргумент. Категорично изпити за вписване в НБПП. Не може да имаш претенции за повече пари и срещу това нищо. Нито изпити, нито проверка качеството на защита, нито гражданите да посочат във формуляр как оценяват защитата. Съветът за споразумяване по наказателни дела не е никаква защита , бахти и защитата . Особено ако гражданинът се смята за невинен, да бъде съветван да… Покажи целия коментар »
Е предлагат ама дали ще стане
Жалко. Жалко
Хайде да гледаме сериозно. Сегашните суми са подигравка
ДОБРО утро!
Никой не те кара да ставаш зорлем служебник.
Глупости
А дали хората ще получат по-качествена защита
Каквото и да си говорим, за толкова години инфлацията е скочила и трябва да се увеличат парите
Те па едни пари…
Това да не е компенсация заради ЗА
Тия БОКЛ.ЦИ се гаврят с адвокатите!
Предизборно голяма ухажване на адвокатите пада.
А някакви аргументи по същество? Или просто така?
Кой, както си постели.
Двойно! Е така се мери инфлация, а не както ни обясняват – 7-8%
Цялата „система“ за така наречената правна помощ е освен ГАВРА, но и БЕЗУМИЕ с цел да се държи гилдията на каишка и в послушание към най-дебелия евроатлантик!
Увеличение-може би. Но след всеобщ атестационен изпит за вписаните в НБПП, особено за безизпитно вписаните като адвокати. Не може повече пари, без насрещна проверка на знанията. Следва да има изпит за кандидатите да са служебници, и при оценка двойка да се губят адвокатски права, поради некомпетентност. Но двойки няма да има, всички служебници са знаещи! Че видно от скандала в планинския ПУЦ право може да се завърши без посещение на лекции, изпити и упражнения. Адвокат мож. https://www.hpinstantink-hp.com