Колко заслужава адвокатът? Съдии: 100-150 лв. Или каква стана тя след решението на СЕС
Съюзът на съдиите апелира за справедлива, достойна и мотивирана оценка на адвокатския труд и бързо решение на проблема
Позицията на ССБ
Призоваваме съдиите в България (без да предлагаме задължителен подход за решение на всеки случай или да оценяваме като правилни или неправилни мотивите на съдебните състави по същество) при формулиране на решенията си за адвокатските хонорари да обсъждат задълбочено въпроса за положения труд и да излагат аргументирано решенията си. Апелираме към справедлива оценка на присъдените разноски, която да води до достойно заплащане на адвокатския труд, съответстващо на положените усилия и поетите от адвокатите отговорности, вкл. и имуществена такава. Готови сме и да участваме в професионални и аргументирани дискусии по темата.
Същевременно, за да се избегнат взаимни обвинения между юридическите гилдии и правна несигурност, призоваваме представителите на изпълнителната и законодателната власт и органите на адвокатурата да предприемат бързи мерки за изработване на съобразена с правото на Европейския съюз уредба, която да отчита всички интереси при определяне на начина на оценяване на адвокатския труд. Очакваме да се проведе дискусия с достъп на обществеността и сме готови да дадем становище по изготвен проект на нормативен акт, за да се постигне справедливо, балансирано и достойно заплащане на адвокатския труд.
Вярваме, че без безкомпромисен, почтен, професионален, достоен и оценен адвокатски труд не може да има справедливо развитие на правосъдието.
По-малко от месец след като Съдът на Европейския съюз (СЕС) „развърза“ присъждането на разноски по делата от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения и остави преценката изцяло в ръцете на съда (виж тук), Върховният касационен съд (ВКС) присъди хонорари, които са драстично под минимумите. Същият подход възприе и състав на Софийския градски съд и определи възнаграждение от 100 лв. за особен представител.
Адвокати нарекоха тези суми унизителни и заявиха, че нарушават изискването на закона за обосновано и справедливо заплащане на труда им, а столичната колегия демонстративно публикува покана до желаещите да са особени представители срещу 100 лв.
Случващото се поставя особено остро въпроса за справедливото определяне на разноските за адвокат и критериите, от които следва да се ръководи съдът, след като не е обвързан с Наредба №1 за минималните хонорари. Със специална позиция (пълния ѝ текст виж в карето) излезе Съюзът на съдиите, който призова за достойно заплащане на адвокатския труд и аргументирано определяне на разноските.
Двете определения на ВКС заслужават специално внимание, тъй като именно от практиката на върховните съдии се ръководят останалите съдилища.
Едното (пълния му текст виж тук) е постановено от състав с председател Костадинка Недкова (докладчик) и членове Николай Марков и Красимир Машев. С него се определя възнаграждение от 100 лв. на особен представител за изготвяне на отговор на касационна жалба. От публичната информация не стават известни детайли по спора, освен че насрещна страна е Агенцията по заетостта, а особеният представител е назначен на ООД.
Второто определение (пълния му текст виж тук) е на състав с председател Тотка Калчева (докладчик) и членове Вероника Николова и Мадлена Желева. По него ВКС трябва да определи колко да плати загубилата делото страна на адвокат, който е защитавал безплатно материално затруднен клиент за отговор на касационна жалба по застрахователно дело. Обжалваемият интерес по делото е 9000 лв. Адвокатът претендира възнаграждение от 1200 лв., а ВКС му присъжда 150 лв.
Определението „Недкова“
Преди да определи възнаграждение от 100 лв. за особен представител, изготвил отговор на касационна жалба, съставът на ВКС с председател Костадинка Недкова, прави свой прочит на аргументите, въз основа на които СЕС постанови, че съдиите трябва да оставят Наредба №1 неприложена, дори и когато размерите в нея съответстват на пазарните. Подробно с тях можете да се запознаете от пълния текст на определението (виж линка по-горе), но следва да се открои, че според този състав на ВКС е налице „абсолютна нищожност“ на Наредба №1, извод, който СЕС не прави в диспозитива на решението си.
По отношение на размера на възнаграждението на особения представител съществени са критериите, които може да се направи опит да бъдат извлечени от определението.
Първият е фактическата и правна сложност на делото. ВКС пише, че в този случай тя „се определя от предмета на делото – иск по чл. 29, ал. 3 ЗТРРЮЛНЦ за установяване вписване на несъществуващо обстоятелство (заличаване на търговско дружество от ТР)“.
Вторият критерий изглежда е качеството на защитата, предоставена от адвоката в отговора на касационната жалба. „…изложените в касационната жалба оплаквания и наведените в изложението към нея основания за допускане на касационния контрол, както и осъществената защита от особения представител единствено във връзка с основанията за допускане на касационен контрол без отговорът да обхваща сочените от касатора в жалбата основанията по чл.281 ГПК, въпреки наличието на преклузивен срок за отговор на същите“, пише ВКС. Без да го заявява изрично, той критикува свършеното от адвоката, т.е. преценява, че качеството на защитата не е добро.
Така, след като не трябва да прилага Наредба №1 и е преценил, че делото не е сложно, а защитата не е била с необходимото според него качество, ВКС търси репери, от които да се ръководи, за да определи възнаграждението на адвоката.
В определението се цитира минималната часова ставка от 4,72 лева за страната за 2023 г. към момента на депозиране на отговора на касационната жалба. Съдът не сочи защо приема, че тя е относима към адвокатите, които упражняват свободна професия и никога не са били обвързани с минималната заплата на работещите по трудово правоотношение.
ВКС сочи минималната почасова ставка, но заявява, че извършва „съобразяване, че се касае до заплащане на правни услуги“. И определя възнаграждение на особения представител за изготвяне на отговор на касационната жалба от 100 лева.
След като е стигнал до извода, че справедливото заплащане за адвоката е 100 лв., ВКС посочва още един репер, от който явно се е ръководил. Съдът заявява, че сумата от 100 лв. е „в границите по чл.25а, ал. 3 от Наредбата за заплащането на правната помощ, която не е издадена от съсловна организация, а въз основа на Постановление на Министерския съвет № 4/2006 г. (т.44 от решение от 25.01.2024г. по дело С-438/22 на СЕС)“. Въпросната разпоредба не се отнася до особените представители, а до т. нар. служебни защитници, чието възнаграждение се плаща от държавата и предвижда: „За предоставена правна помощ за получаване на документи и книжа по дела, за изготвяне на жалби, възражения, писмени отговори, без явяване в съдебно заседание, възнаграждението е от 50 до 150 лв.“.
Както посочва и СЕС в решението си, един от проблемите с Наредба №1 е, че е приета единствено от Висшия адвокатски съвет, а тази за правната помощ действително се приема от правителството по предложение на Националното бюро за правна помощ. Това обаче не означава, че определените в нея размери предвиждат справедливо заплащане на труда на адвокатите, напротив, ноторен факт е, че от години (дори и след последното увеличение от 2021 г.) те изтъкват, че предвидените в нея суми са неадекватни и не гарантират качествена правна помощ на най-уязвимите.
Определението „Калчева“
Определението на състава с председател Тотка Калчева се отнася до друга хипотеза, при която съдът определя възнаграждението на адвоката – на т. нар. безплатно предоставяне на адвокатската услуга на материално затруднен клиент. Става дума за хипотезата, при която адвокатът на свой риск решава, че няма да получи авансово заплащане от клиента си, но не работи безплатно, тъй като ако спечели делото, съдът му определя възнаграждение, което трябва да плати загубилата страна.
Делото е за спор със застраховател с обжалваем интерес от 9000 лв. и адвокатът е поискал 1200 лв. за изготвянето на отговор на касационна жалба.
За да прецени колко трябва да получи, съдия Калчева прави сравнителен анализ между предоставянето на адвокатска услуга по реда на чл. 38 от Закона за адвокатурата и по Закона за правната помощ.
„По реда на Закона за правната помощ се осъществява социално подпомагане с цел да се гарантира равен достъп до правосъдие на лица, чийто икономически статус не им позволява свободен пазарен достъп до юридически услуги – чл.3 във връзка с чл.22 и чл.23 ЗПП. Правната помощ по този закон се предоставя от адвокати (чл.2 ЗПП) и трябва да отговаря на същите високи изисквания за ефективност, качество и стандарт, каквито са предвидени и за предоставената адвокатска защита по договор, сключен по ЗА“, пише тя. И посочва, че размерите на възнаграждението са определени в НЗПП и се прилагат и за защитата от юрисконсулт.
Съдия Калчева подчертава, че едните възнаграждения се определят от ВАдС, а другите от Министерския съвет по предложение на НБПП.
„Правната помощ, включително процесуално представителство по граждански дела, се предоставя на социално слаби лица след акт на съда за преценка на икономическото, семейното или друго особено положение, а представителството по чл.38, ал.1, т.2 ЗА се осъществява само по силата на изявление, че лицата са материално затруднени“, подчертава тя, като посочва, че по ЗПП се представя отчет за свършеното от адвоката, а по ЗА – не.
В определението се констатира, че възнагражденията в наредбата по ЗПП, са значително по-ниски от тези в Наредба №1 „за един и същи вид работа“. „Конкретно: по НЗПП за защита по дела с определен материален интерес възнаграждението е от 100 лв. до 360 лв. и може да бъде увеличено с 50% при интерес над 10 000 лв., а за приподписване на касационна жалба – от 50 лв. до 120 лв., съответно по Наредба № 1/2004 г. – минималното възнаграждение при интерес до 10 000 лв. е 1300 лв., а за изготвяне на касационна жалба или отговор – в размер не по-малко от 1200 лв.“, пише ВКС.
И стига до извода, че е налице непропорционалност при заплащането на адвокатска помощ на материално затруднени лица – създадени са два режима, които постигат различни крайни резултати в разрез с принципите на конкурентност.
„Несъответствието се изразява в това, че са създадени облекчени условия за осъществяване на безплатно процесуално представителство за материално затруднени лица по ЗА (без преценка от съда на икономическото им състояние), като въпреки това насрещната страна е задължена да възмезди правната защита в по-висок размер от този по НЗПП и то такъв, който е приет от съсловната организация на адвокатите и е обвързващ за съда. В този смисъл социалната помощ се прехвърля изцяло в тежест на насрещната страна, а адвокатска услуга, независимо че е била поета за изпълнение с тази цел, престава да се счита за предоставена в обществен интерес, след като възнаграждението на адвоката се определя в размер, под който той не би могъл да договаря дори и в общия случай“, се посочва в определението.
В него се прави коментар и по въпроса за различния размер на разноските за адвокат и юрисконсулт, които понася загубилата делото страна (бел. ред. – един от аргументите на законодателя за разликата беше, че юрисконсултите са на трудов договор и не поддържат са собствена сметка кантора и персонал, за разлика от адвокатите).
„Въведеното с чл.38, ал.2 ЗА правило, че съдът присъжда възнаграждение в определения от Висшия адвокатски съвет размер, който е значително по-висок от приложимите размери в аналогични случаи, без възможност на съда да прецени вида, количеството и сложността на извършената работа, създава изкуствени икономически бариери при защитата на правата и интересите на участниците в гражданския процес и представлява нарушение на конкуренцията по смисъла на член 101, параграф 1 ДФЕС, в какъвто смисъл е даденото тълкуване в решението по дело C-438/22 на СЕС“, заключава ВКС.
В определението се обяснява, че посочените в Наредба №1 размери на адвокатските възнаграждения могат да служат единствено като ориентир при определяне служебно на възнаграждения, но без да са обвързващи за съда. „Тези размери, както и приетите за подобни случаи възнаграждения в НЗПП, подлежат на преценка от съда с оглед цената на предоставените услуги, като от значение следва да са: видът на спора, интересът, видът и количеството на извършената работа и преди всичко фактическата и правна сложност на делото“, заявяват върховните съдии.
И за конкретния случай постановяват адвокатът да получи 150 лв., като заявяват, че съобразяват, „че правната помощ е само за депозиране на отговор на касационна жалба на насрещната страна при обжалваем интерес от 9000 лв. по тази жалба“, а делото не се отличава с фактическа или правна сложност.
Търси се особен представител за 100 лв., не е виц
Оказва се, че 100 лв. е възнаграждението, което е преценил за справедливо за особен представител и Софийският градски съд. Сумата е за цялото производство пред първата инстанция по дело по чл. 155, ал. 3 от Търговския закон – за прекратяване на дейността на търговско дружество по иск на прокурора, когато в продължение на повече от три месеца няма вписан управител. Тя е определена от съдия Светослав Василев.
Софийският адвокатски съвет е отказал да определи особен представител с подобно възнаграждение, което намира, че е несправедливо и необосновано.
Въпреки това съдът повторно е поискал определяне на особен представител със следните съображения: „разпоредбата на чл. 36, ал. 3 ЗАдв е неприложима, тъй като особеният представител е такъв по разпореждане на съда, а не по силата на договорни отношения с представлявания и по аргумент от чл. 47, ал. 6 ГПК възнаграждението се определя от съда, като последният не е обвързан от минималните размери в Наредбата, а само от фактическата и правна сложност на делото;… Исковете на Прокуратурата по чл. 155, т. 3 ТЗ за прекратяване на дейността на търговско дружество не разкриват никаква фактическа и правна сложност, поради което възнаграждение в по-висок размер от определения е неоправдано с оглед целите на производството.“
Стига се и до заплаха с глоби, при неизпълнение на задължението на съвета да определи особен представител.
Софийският адвокатски съвет обаче е категоричен, че възнаграждение от 100 лв. за цялото производство по търговско дело не е отговаря на изискването на чл. 36, ал. 3 от Закона за адвокатурата.
„Въпреки това на Софийски адвокатски съвет е възложено правомощието във всички случаи на постъпило искане от съдебен орган да определя защитник, повереник или особен представител, за да се осигури възможност за развитие на производството и правото на защита на съответната страна. За тази цел, обаче, адвокатският съвет е задължен да осигурява качествена правна помощ, като при постъпило искане за определяне на особен представител и посочване на адвокат да съобразява професионалния опит и квалификацията на адвоката с вида, фактическата и правната сложност на случая“, обясняват от САК.
И публикуваха публична покана (виж тук) до всички адвокати, които искат, да станат особени представители по това дело срещу 100 лв., каквато обичайно пускат за дела с огромен материален интерес, по които възнаграждението надхвърля 10 000 лв.
Срокът за заявления изтече и без изненада – кандидати нямаше.
Реакцията на адвокатите: Унизително и несправедливо!
Очаквано след тези случаи не закъсня реакцията на адвокатите, които по различни форуми започнаха да пресмятат възнаграждението на съдиите, за чиито осигуровки и професионален бит и служители плаща държавата, а не поддържат кантора и персонал, и да ги съпоставят с присъдените на колегите им суми.
Възнагражденията от 100 лв. и 150 лв. бяха определени като унизителни от Софийската адвокатска колегия, чието ръководство призова членовете ѝ да сигнализират за подобни съдебни актове. И заяви, че ще предприема действия по всеки сигнал, а освен това ще се срещне с председателите на столичните съдилища, за да обсъдят как да бъде разрешен въпросът за отговорността за разноски след решението на СЕС така, че да не се компрометира качеството на правосъдието.
„Как следва да бъде определен размерът на адвокатското възнаграждение не е само икономически въпрос за доходите на адвокатите. Определянето/присъждането на адвокатски възнаграждения, които по своя размер са несправедливо ниски и необосновани, а в някои случаи – унизителни за професията, неминуемо ще рефлектира върху качеството на адвокатската защита, а от там ще постави под въпрос качеството на правосъдната дейност на съда“, заявиха от САК.
Дали най-голямата колегия ще предприеме по-драстични стъпки, като откаже въобще да определя особени представители по делата, не е ясно. Както е известно, това не е прецедент. От Бургаската колегия например още преди време обявиха, че ако съдиите определят хонорари под тези в Наредба №1, ще отказват да „изпращат“ особени представители и както „Лекс“ писа, това предизвика дело в съда в Люксембург, запиването по което обаче беше оттеглено от съда (виж тук).
Предстои да стане известен резултатът от срещите на столичната колегия с ръководствата на съдилищата в София в търсене на разрешение на въпроса за справедливото определяне на заплащане на адвокатите след решението на СЕС, а ползата от своевременното му намиране ще е за правосъдието.
151
Коментирайте
Сега ще пада яко изнудване на страните по делото, както е и в цяла Европа. Да му мислят българите, които се съдят с чужденец.
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Да не забравяме, че съдът се занимава с редукция на възнаграждението основно при възражение за прекомерност, което възражение се прави от АДВОКАТА на насрещната страна. Ами не си правете възражения, колеги
Добре бе колеги, кой е председател на ВКС- Галина Захарова , а кой зам. Председател на ВКС с ресор ТК – Евгени Стайков. Как той стана върховен съдия като беше напуснал системата като апелативен ? Със специален конкурс и Лозан, каза, че той заслужава такъв конкурс за ВКС е чест Стайков да е съдия там .
Е ВСИЧКО Е ЯСНО !!!!!! КОЙ КАК КЪДЕ И ЗАЩО ….КОЙ КУМ КОЙ СВАТ ИИИИ НА БУЛКАТААААА… БРАТТТ
При толкова високо морални и компетентни магистрати с пространствени мотиви, какво ли би било впечатлението на обществото, ако посочите в конкретност срущу каква заплата престирате вашия труд. Но действително получаваното.
Има отговор на това и то достоен. През адвокатското лоби в парламента, променете ГПК и премахнете допуска до касация, като касационните жалби да бъдат задължително разглеждани по същество в открито с.з. Така върховниците да си заслужат заплатицата от недосегаемата си трибуна, в която режат масово касации, защото не им се товари с дела. Допускът до касация и задължителното приподписване бяха направени като реверанс само към тях, да им се облекчи работата и по-качествени дела /респ. жалби/ да стигат до същество. И в крайна сметка какво стана, те и много други от съдилища знайни и незнайни се самозабравиха. Аз не знам… Покажи целия коментар »
Пълни глупости. Ако това стане готови ли сте да чакате за решене не една година, а 3-4. А и да плащате не мизерните 30 лв. за касационна жалба, а пълната държавна такса
На който не му изнася да е съдия – ДА НАПУСКА!
И на трудовата борса.
Мдааа, ВКС постановява, че качеството на защитата не е добро и намалява до 150 лв. През това време адвокат в Западна Европа взема по 150 евро на час и 1000 евро за иск с цена 600 евро за защита на ответника. Прекрасно, аз смятам да отговоря на това така: ще си вдигна хонорарите с 30 процента над минимумите в Наредбата /реално там никога не е имало минимуми, а максимуми, тъй като подхвъркачи адвокатчета из съдебните зали в цялата страна правят поголовно възражения за прекомерност и така хонорар даже с 20 процента над т.нар. минимуми е рядкост да бъде присъден при… Покажи целия коментар »
Колега, какви 30%?!
Критерият Ви е часовата ставка! Ако искате, запознайте се с такива в държави от ЕС, приемете, че тук номинала ще е в лева и ето Ви що годе обективна оценка.
Ако работите на дъмпинг, да знаете, че от една страна подвеждате клиентите, а от друга, ще дойде време, когато ще осъзнаете грешката си, но ще бъде късно да наваксате пропуснатото и под някаква форма ще споделите съдбата на „уморените коне“! В смисъл, ще Ви просветне, но ще сте вече ненужен!
Дано с Вас се случат хубави неща, но в професионален план, надали!
Просто ще се увеличат делата “Бухалки” и изключителните ни магистрати отново ще ревнат, че са натоварени. Няма да имат възможност да носят зелки под ръка през обедната почивка, но време за някой по-така клуб ще има!
Във висящо производство по чл.155, ал.3 ГПК Нейно Величество Прокуратурата въвежда възражение за липса на представителна власт на назначен особен представител на ответника.
Защото той (особеният представител) нямал пълномощия да предявява иск с преюдициално значение относно главния иск с претенция АВп да заличи първоначалната регистрация на дружеството.
Съдът покорно възприема защитната теза на ищеца и оставя без уважение искането, но не прекратява производството по този иск, а напротив, уведомява ответника че ще разгледа възражението в производството по главния иск.
Ето на туй му се казва „Мила родна картинка“…
без страх
Що за лицемерие от страна на Съюза на съдиите?! Има си решение на СЕС, има си и прозинасяне на съдии от ВКС. Точка по въпроса. А и точно пък oт Съюза на съдиите да се обаждат, при положение че техен член на управителния съвет – небезисветният пенкилер Андрей Георгиев залива СЕС с безсмислени запитвания, които после пораждат десетки проблеми, е меко казано пародия.
Плюс фактът, че СЕС многократно се е произнасял по идентични въпроси и има пребогата практика.
Впрочем, интересно е и как така нареченият БГ СЪД толкова бързо „влезе в крачка“ с практиката на СЕС по въпроса за разноските. Не че такава практика на СЕС не е имало и преди по други запитвания, просто сега се вдигна шум.
В други случаи, например относно служебното следене за неравноправни клаузи и до ден днешен е със затворени очи.
Свърши лапането на лесни пари от застрахователите! Личи си, че адвокатите са изпаднали в паника и трудно го осъзнават, защото привикнаха към тези лесни пари като към наркотик, но това е положението. СЕС ви разтури рахата.
Ако съм на мястото на застраховвателите сега ще ви жаля разноските до второ пришествие. За тези еднотипни дела и 300 лв. са достатъчни.
Ако застрахователите си плащат разумни обезщетения, няма да има дела срещу тях и лесни, както казвате, пари.
Води си ги, тогава, сам!
От мен да запомниш, лесни пари в адвокатската професия няма!
Смятам ти часовете, умножавам ги по 200 и каквото аритметиката покаже. Тук в лева, на запад в евро!
Може да платиш и по-малко, но и този дето ще ти вземе парите, също ще знае каква е действителната цена и няма да си дава зор, само защото те чака затвор или съдебен изпълнител.
Ганчо много обича да го лъжат!
Затова е Ганчо! Говорят му на „ТИ“, лъжат го навсякъде, източват го без да се усети! Ганчо!
Това наистина са някакви крайности и то от страна на върховни съдии…..не им отива ! От едната крайност отиваме в другата , типично като за Южна Европа и Балканите .Но до голяма степен за това са виновни злоупотребите на някои адвокати , както и от ВАдвС с техните необмислени минимално-максимални хонорари . Трябваше действително да има минимални хонорари , които да почват от 100 – 300 лева за елементарните услуги и да стигат до 1000-2000 лева за по-сложните . Нататък , който каквото договори и му се плати – няма лошо. Не е сериозно да се слага 100 лева за… Покажи целия коментар »
А не е ли срамно за 2-3 страници копи-пейст исковова молба, някаква жалба или отговор, които често даже нямат връзка с делото а са някакви бланки на едро от интернет или от други дела на адвоката, да се претентират хиляди и даже десетки хиляди лева възнаграждение? Ето в такива случаи и 100 лв. стигат.
Хайде да не говорим за копи пейст, защото точно в ТК на ВКС с сравнява 90 процента от повечето актове. За такова „правораздаване“ 10 000 лв. на месец си е истински грабеж.
Копират си решенията даже с правописните грешки.
Дайте пример. Иначе са празни приказки.
Който е практикувал поне малко право го е видял. За да искате примери или сте много далеч от правото или сте свързани със съда/съдиите.
И все пак. Влезте в която и да било правно-информационна система и не трудно ще го забележите. 😉 Стига да искате.
Точно и аз това казвам – от едната крайност в другата . От десетки хиляди…..на 100 лева . Утре ще станат и 10 лева , не бих се учудил . Излагаме се като професия , а смятам , че сме в обща ЮРИДИЧЕСКА професия . Да , определени адвокати са омръзнали на определени съдии, твърде често са в съда , досаждат , нахални са и пр., но все пак ……
Да си го кажем направо и без залъгалки – проблемът дойде от отвратителната практика на адвокатите по застрахователни дела. Масово се лъже, че предоставят безплатна правна помощ, а всъщност най-нагло си договарят между 30 и 50 % (понякога и повече) от присъжданите от съда обезщетения. На това отгоре после претендират и адвокатско възнаграждение, платимо от насрещната страна. С тази практика двадесетина адвокати (в гилдията се знае кои са, знаят ги отлично и застрахователите) станаха милионери на гърба на човешката болка и страдание от смърт и увреждания при ПТП.
Добре е да се помисли как това да спре.
Трябва да се изготви списък с изменниците които (въз)произвеждат такива малоумщини в съдебните си актове. Бъде ли разпределено дело на такъв – многократно и безконечно повтаряне на обстоятелства и доказателства, до световъртеж.
При изготвяне на касационна жалба няма как предварително да знам на кой ще се падне, иначе ще им се наложи да преценят допустимостта на 1001 въпроса!
Другият път се наименовай с три „VVV“ – ще бъдеш по-убедителен. И в каква връзка се говори за „изменници“?
О, повярвай, щом видят, че повдигаш 1001 въпроса, на една страница ще ти откажат инстанцията с някакви техни си „мотиви“, които няма да имат връзка с това, което си учил!
Тук има един трол – дори сам си задава въпроси и сам си отговаря. Създава си дискусия, сам си коментира. Сигурно е „автор“ на 2/3 от коментарите. Така е по други статии. Спам. Досада!
Колко ли? Три букви. Толко!
Тотка e искала да блесне, затова е писала толква много по такъв незначителен въпрос. Както се казва, всеки с дефицитите си.
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Съдия е една от многото юридически професии.
Никога, никъде и при никакви обстоятелства исторически не се „учи“ да си съдия, А СЕ УЧИ „ПРАВО“.
Съдия никога, никъде и при никакви обстоятелства не значи да си за цял живот. Несменяемостта не е абсолютна категория и за да я придобиеш примерно в Германия, трябва да имаш поне 5 години адвокатски стаж.
За съдия се искат много професионални и лични качества, каквито у нас може и да нямаш, но за това си има Пепита, Мартинчовци!
За съдия трябва и зрялост, мъдрост, опит. И точно, за да не се стига до там да ставаш смешен и жалък с актовете си, хората по уважаващите правата на човека държави искат стаж, преди да станеш магистрат. И най-добре е този стаж да е на повече места, но задължително и като адвокат. Сигурен съм, че тогава няма да са ни проблем постановеното от съда по- повод плисъждане на разноски!
Докога само пари и хонорари ще са ви в главите, нещастници ??? Ние водим битка с MAFIQTA, за да я има KLETA MAIKA BALGARIQ по евроатлантически с 2 млн население по плана Ран-Ът! Вие само наредби, СЕС и пари са ви в главите?? Не заслужавате нищо
Съвсем скоро „нуждаещите се“ няма да имат нужда от адвокати.
(от ПосолствоТо)
Практиката е безпощадна.
Само едно не знаят умниците и красавиците от ВКС – който е тръгнал срещу две професии (лекари и адвокати) не е прокопсал.
Не е кафяво и не мирише … за Шиши.
Най-доБре е да се въведат квоти за адвокати, както е било през социализма – например по един на 10 000 души, както е при нотариусите. И да се въведе задължително отчитане на процент към „ръководно-решаващия орган“. Съвсем се разпищолихте с тези огромни хонорари, преядохте, препихте и се разгащихте! То как да ви се съобщи по друг начин, освен с подобни определения :)))))
А още по-добре е да се отвори Белене за лица с нетрудови доходи (от ПосолствоТо). Без право на адвокатска защита.
От другия съд. Който няма да е строг и справедлив към тях.
Адвокатите работят на пазарен и конкурентен принцип. Адвокатите, които се борят да бъдат особен представител, очевидно не са конкурентноспособни и пазарът ги е отхвърлил. Да се явиш на заседание от 20 мин. и да изкараш 100 лв. ми се вижда като твърде високо възнаграждение за тези адвокати. Защо същите тези адвокати обвиняват добре платените такива, претендират, че работят за незнайно какви идеали (в тази правна система само имбецили могат да се заблуждават за идеали), и същевременно мрънкат нон-стоп, че съдър трябва да им присъжда по-високи възнаграждения. Ако бяха по-добри адвокати, щяха да видят колко неиздържана е позицията им…
Не е само явяването в съдебната зала. Нали трябва да се запознаеш с делото преди да отидеш в съда?
Изгонете търговците от Храма на Темида!!!
По дяволите!!!
Кефът е изцяло за онзи по чл. 1 от Настоящата! Който от 9 млн. се стопи на 6 млн. по време на прехода. А адвокатите ще ядат Манна небесна. Според решаващият орган от последно върховно ниво – Съдът (на Америка за България).
Такив тип гаври не са от сега. Просто напоследък стават все по-масови. Нормален „отговор“ на тази ситуация е адвокатите да спрат да практикуват, да оставят гражданите сами да се оправят. Нека „изличим“ професията. Ще бъде интересен експеримент. Никой не е длъжен да продава труда си на безценица и да търпи подобно отношение. За съжаление адвокатски протест в истинския смисъл на думата не може да се осъществи. Потърпевши от въпросните гаври с хонорарите са единствено адвокати, които реално се занимават с адвокатска работа, в т.ч. процесуално представителство. Брокерите на влияние /шефчета в големи кантори от определен тип/, и работещите там служители… Покажи целия коментар »
В десетката!
„От публичната информация не стават известни детайли по спора, освен че насрещна страна е Агенцията по заетостта, а особеният представител е назначен на ООД.“
Фактическата и правна сложност на делото в конкретния случай се определя от предмета на делото – иск по чл. 29, ал. 3 ЗТРРЮЛНЦ за установяване вписване на несъществуващо обстоятелство (заличаване на търговско дружество от ТР)“
Е, и?
Мнимите вещи лица по съдебно-психологични експертизи броят по 400лв на експертиза, те в месеца имат поне 10 такива. От къде на къде основна съставка на процеса, без която не може, ще взема трохи, а вещи лица, които реално не си мърдат пръста ще вземат в пъти повече?! Ай сиктир! За 100лв може да ти сканирам исковата молба, но дело няма да водя.
Недей, никой не те кара.
Следващата Комисия за изясняване на фактите и обстоятелствата…… и т.н. спокойно може да се заеме с проучване на дейността на Търг. колегия на ВКС. Да започне с начина на командироване, да изясни колко години преди обявяване на резултатите от поредния конкурс са определени поименно „спечелилите“. Как се допуска касационно обжалване за „наши адвокати“ и за останалите. Как се отменят решения на съдии „не от нашия кръг“.
Сега е моментът Вие да дадете пример, като отговорите на всички зададени от Вас въпроси?
Милите калинки от ВКС. Разбирам, че ги е яд на адвокатите – по-интересна работа, по-високи доходи. Очеивдно обаче не разбират, че с тези актчета не цакат адвокатите, а клиентите им. С подобни разбирания просто адвокатите ще спрат да водят „про боно“ дела и гражданите, които реално имат нужда от безплатна помощ ще пият една студена вода. По застрахователните дела за неимуществени вреди (в които материалният интерес обичайно е значителен), просто адвокатите ще започнат да си уговарят процент от присъдената сума, а тъй като е ноторно известно, че те и без това го правят – просто процентът ще стане по- голям.… Покажи целия коментар »
„И заяви, че ще предприема действия по всеки сигнал, а освен това ще се срещне с председателите на столичните съдилища, за да обсъдят как да бъде разрешен въпросът за отговорността за разноски след решението на СЕС така, че да не се компрометира качеството на правосъдието.“ Момент, момент, това ли е начинът да се решават делата в България, с рамково „джентълменско споразумение“ или „меморандум“ между ръководителите на адвокатското съсловие и това (само) на столичните съдилища?! Какво ще следва от тази среща – на маса/под маса или където е там, набиване на канчетата на „подчинените“ магистрати?! Да ходят при дупетатите или министъра… Покажи целия коментар »
Този хаос между другото ще отсее още веднъж качествените адвокати от недобрите.
Аз няма да си намаля хонорара, защото съдът ящл да присъди 100 или 150 лева.
Ако клиента иска адекватна защита … да заповяда.
И още нещо … крайно време е всички колги адвокати да престанат да пишат в договорите з аправна защита за платени суми на ръка.
Аз работя с плащания само по банка.
Не може съдът да ме гледа с едното око … защото парите са преведени, осигуровки и данъци платени.
Тук не става въпрос за делата, по които и двете страни упълномощават адвокати. Ако единият възрази, че хонорарът му е прекомерен, ще го направи и другият. Ако никой не възрази, съдът няма да се занимава с тези въпроси. Наистина най-болезнен е въпросът по приложението на чл. 38 от ЗА и с особените представители. При безплатна адвокатска защита, ако другата страна има адвокат и е заплатила според размера в наредбата, на другата страна трябва да се присъди същото. Така е справедливо. Ако пък този адвокат е работил повече, може и да му се увеличи хонорарът. Но наистина има случаи, в които… Покажи целия коментар »
Двете определения на ВКС са СРАМНИ!!! След като државатва бъде осъдена много пъти за бавно правосъдие, поради липса на особе представител, на ВКС ще му дойде друга „песен“ Съдебни състави, присъждащи хонорари от по 100 лева на инстанция трябва да бъдат оставени на заплата от по 5 лева на час, т.е. 160*5 = 800 лева месечна заплата. И тогава да ги питам пак! Няма младши съдия със заплата под 3500 и по 4500 за съдия от районен съд без БОНУСИ и 13 заплата. Хората забравят, че в съдебната система се изплащат като в Гърция 13, че и 14 заплата За… Покажи целия коментар »
Те не са „срамни“! Те са ПОЗОРНИ, каквато е в цялост цялата т.нар. съдебна система – ПОЗОРИЩЕ! Това е старобългарската лексема за „пазарище“ намираща се и до днес в сърбохърватски.
Цариградска вчера добре ги презентира … в огледалото. Искала зам-главен да е на посочен от нея Главен. От любоff към юридическата професия „съдия“ която е много древна според Хр. Бойкикев.
Колко заслужава съдията? В хипотезата на явна корупция!
От 10 години нагоре…
Възлагането на разноските върху изгубилата делото страна е САНКЦИЯ за неправомерното й поведение. В случая с определенията си, съдът отказва практически да наложи тази санкция и поощрява неизправното поведение на участниците в обществения живот. Дори в някои случаи може и да ги обогатява, особено, ако са застрахователи. Това допълнително ще ги мотивира да отказват претенции.
Добре обяснено, като за средностатистически глупав съдия от ВКС-ТК.
Колеги адвокати, Проблема е в това, че не някой друг, а точно някои колеги го създадоха този проблем. Как е подлъгван клиента да заведе дело ? Казват му – делото го печелим на 100 процента, но ти сега само държавната такса плати, а пък аз хонорара ще си го взема после по изпълнителното дело, ама ми разпиши ДПП на хвърчащ лист извън кочана. Или – Я ще те пиша че си мат. затруднено лице и няма да ми плащаш хонорар. А това да се гледа в канчето на адвокатите е стара традиция, още от приемането на стария ЗА от 1991г.… Покажи целия коментар »
Днес е петък последния работен ден от седмицата и на Козяк дават хонорари.
За съжаление се цака българският гражданин, а не адвоката! Адвоката ще си вземе от клиента, така или иначе!
За пореден път през тази седмица в Лекс се появява анонимна статия, съдържаща не само очерк на постановени актове, но и провокативно заглавие, вметнати коментари на съставителя и познатите ни от една друга категория електронни медии позовавания на анонимни източници като „коментираха адвокати“. Моля редакцията или да публикува авторите на тези коментарни статии (както правеше преди), или да ги обозначи съответно със заглавия като „ШОК! БОМБА В ЛЕКС!“
Много правилно сте го казал/а. Адвокатите по двете дела, по които са присъдени възнаграждения в подигравателен размер, не са били от лобитита, които поддържат пазарни отношения с част от съдиите в Т.К. във ВКС.
Зависи от обема, броя заседания, сложността на делото – едни са наистина по 150.00 /изготвена жалба от 1 страница с общи приказки и в о.с.з. само „Поддържам иска/жалбата. Молим да ни присъдите разноски.“/, други заслужават хиляди – голям размер на иска, много участия в заседания, голям доказателствен материал – събран, представен и анализиран пред съда. Това да не е шев и кройка – за пола къса толкоз, за панталон мъжки – онолкуз?!
Адвокатите следва да узреят, че са прекомерно много. Не знам сега записващите „Право“ с кой акъл го правят.
Ние сме строги, но затова пък СПРАВЕДЛИВИ!!!
Като са ви пуснали от фондацията на Козяк, поне да ви бяха пратили на курортно лечение в Карлуково.
Адвокатите заслужавате една пръчка, освен когато …..не ни носите „кошници с ябълки“ по Ченаловски!
С Уважение:
ТК на ВКС
Подпис:
Не се чете
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Да сте очаквали нещо друго колеги – адвокати? Честно!
„ТК на ВКС“ АД.
Сещам се за едно знаменито дело „Опицвет“ от началото на века.
Скромно и от сърце за адвокатите! На тях не им се полага. Те трябва да носят във ВКС!!!
Най-накрая справедливостта възтържествувала от Тотка, Недка и незнам си коя търговка от ВКС, пазарувала в най-близкия „Плод и зеленчук“.
Заплатите на постановилите двата акта от ТК съдии са по около 9000 лв. Отделно- корупционните „комплименти“.
Така ли ЙОРИСТЕ? Много си умен и красив. Да не си от ВКС?
Юнак, просто парче си! Научи малко граматиката и тогава пиши и изказвай мнение, с такива чехли като теб е пълно! За какви книги говориш, нито за пълен член, нито за запетая си чувал!
Тук „шета“ – по всевъзможни теми, един трол, който ни се представя като „агент на чуждо влияние“. Това е правен форум, а не арена на путинстка пропаганда. Всъщност, дали това е правен форум – спамът и пропагандата не са „свобода на словото“ и „друга гледна точка“, а налагане на „определена гледна точка“ по всевъзможни теми, които нямат нищо общо с политиката.
Д-р Гълъбова току що нареди да те издирят сестрите, защото сутринта не си си изпил розовите хапчета от розовото Пони.
В ИМЕТО НА НАРОДА, нали?
В името на РУШВЕТА. Друго в тази колегия не се зачита.
ВИМЕТО на народа – трябва да давате мляко, че да има за масло, кашкавал, сирене, акции, къщи, вили, 10 бона на месец, коли и т.н.
Още около 5-6 годинки останаха. Прояви разбиране да му се не види:)))
Да сте очаквали нещо друго колеги адвокати от „независимия български съд“?
ЦРУ плаща!
Всекиму според заслугите.
Като автора е толкова ербап, защо не излезе с името си?!
Съдия е само една юридическа професия. Нищо повече.
Ти си мислиш така! Адвокатите сте процентаджии и шанаджии, но ЛЯБА И НОЖА у Вас ли са бе ?!?
За Тех Конституция и закони НЯМА. Има търговска практика като ЕДИНСТВЕН ИЗТОЧНИК НА ПРАВОТО!
Изгонете търговците от Храма на Темида!!! По дяволите!
Съдиите постановили решението просто си посипаха главите с пепел заради минали техни нелепи решения по темата. Как пък няма да водя 3 години дело за 100лв. Да си търси гражданина защита за 100лв. 100лв могат да купят 1 час време да ти изслушам проблема, но със сигурност няма да купят правна защита.
Тъй верно Шефе!
Следователите въобще съществуват ли, освен с това че са НАЙ-СКЪПО ЗАПЛАТЕНИТЕ измислени магистрати, а може и магистралки?
В момента това е най-излишната паразитна структура – дела почти нямат, а заплатите им – като на магистрати, които са заринати с камари и си доработват и вкъщи в почивните дни.
Това е най-правдивия прочит на двете определения на ВКС, които колегите дъвчат от няколко дни. Че и на решението на СЕС, за което съдията КН решила, че е прогласило „абсолютна нищожност“, да се чудиш коя ли е неабсолютната?!
За „Америка за България“ разбрахме, а как е при „Путин за България“?
За поздравите от Навални!
Така е при Путин, така и трябва да бъде.
Е нема такива – то не е модерно, а и пари не дават.
За сметка на това има безплатен СТАРИЧОК.
От Бай Дън.
От утре е на промоция.
В ЕС, както разбрахме от СеСа.
Никак. Защото не съществува. Сега сме колония на САЩ.
Това наистина са крайно унизителни суми.
Те искат да са и едноцифрено число в лева, ама нали съвсем ще свалят булото на „девствеността си“.
Има един трол, който винаги е недоволен – от кого ли не, но никога не изказва мнение как да се подобри това, което отрича. Мили троле, има дела, по които се предявяват от назначените от съда въззивни и касационни жалби, само заради възнаграждението. По този начин се „товарят“ с разноски самите страни, на които, особеният представител трябва да помага. А помощта е свързана с обективна преценка на казуса и дали обжалваното решение е правилно. Ако прецени, че е такова и не обжалва, този адвокат качествено е извършил своята работа (мандат). До сега не съм виждал искове от страни, които са… Покажи целия коментар »
Много си умен и красив ТРОЛЕ.
Без кавички по „товарене“то ти. Кой си ти та да упражняваш чужди права и „защитаваш“ чужди интереси, а? Безплатно е нали или … фондацията плаща?
ТРОЛЧО плюе срещу свободата на словото, съвестта и плурализма!
С криминален оттенък на сметката на Америка за България.
Имаме проницател – „умен и красив съм“, трол не! Приканих троловете да намалим тона и патоса, но не би! Само за „фондации“ им е мисълта. Нито членувам във „фондации“, нито получавам възнаграждение от тях? Опитвам се да разсъждавам трезво – и това ли е забранено в държавите, които обявиха „фондациите“ за чуждестранни агенти. Демокрация!!!
Цариградска – ти ли си?
Калчева Акционерката?
Точно.
къде е акционерка,я това е интересно?
Според „Бърд“- в чужбина.
Край! Вече никой няма да се явява по делата и самодостатъчния, самовъзпроизвеждащ се и самоизяждащ се „независим български съд“ да си търси защитници! И прикриватурата.
Актове на некакъв си измислен СЕС явно вече суспендират Конституцията и законите на страната, а адвокатите са роби и длъжни да работят без пари!
Ами не се явявайте.
Без друго в доста случаи страните се оправят и сами, както и се случва адвокатът да ги ощети, вместо да им помогне. Да не упоменавам пък, че в административното производство най-често съдът служебно си събира доказателствата, издирва си релевантната практика и приложими норми и адвокатите често само губят време. Същото е и пред върховните инстанции.
Не се явявайте. Гарантирам ви, че ще се намери кой да го направи.
Професията се нуждае от очистване, без друго. Много са адвокатите. Особено завършили по хижи и паланки.
Умен и красив анонимник.
Да пише толкова дълго и напоително върховен съдия защо дава 100 лева възнаграждение на адвокат /все едно ги вадят от собствените си джобове, които не са плитки/ и то с изключително спорни аргументи, показва много точно две неща – проблеми със светоусещането, реалността и психиката, и второ, че ТК на ВКС отдавна се е превърнала в абсолютен разбойнически вертеп, вкл. по отношение на това кого, как и по какъв начин бива повишаван там или бива командирован.
ТОЧНО В ЦЕЛТА.
Наистина е унизително. Унизително е да сключваш договор с пострадалия за резултативен хонорар от 30-50% по застрахователни дела, а след това да представяш такъв по чл. 38, ал. 2 ЗАдв. пред съда и да претендираш още. Изключително грозно и недостойно е, мили адвокати, да не посочвам конкретни имена, защото много добре се знаете кои сте. И сто лева са ви много.
Имаш писмо от Навални. С много поздрави от вчера за утре!
Мили ми неадвоктЮ! На вас адвокати не си трябват. Имате си такива в лицето на ПРБ. И тържището „независима съдебна власт“.
Прав сте колега, злоупотребяването с чл.38 , ал 1 , т. 2 и т. 3 от Закона за адвокатурата, особено по застрахователни дела е отвратителна е масова практика. Те си знаят кои са , че и ДДС върху адвокатското възнаграждение си искат, пълно нахалство , каква точно услуга е безплатното представителство, че върху несъсществуващата цена по сделката ще начисляват ДДС. Но принципно не съм съгласен да се слагат всички адвокати под общ знаменател, има такива , които съвестно си вършат работота и възнагражденията им са напълно разумни, все пак това е договор между адвоката и клиента му, границата беше прекрачена… Покажи целия коментар »
Ти юрист ли си или не?! Такъв е Законът! Оплакванията към вашите кумири Христо Иванов и компания.
Или нормата на чл. 38 от ЗАдв следва да се измени, или поне това да стане по отношение на изключително вредната нелогична и правно неоправдана съдебна практика, наложена от ВКС, че обстоятелствата по нея не се доказват и така се дава широко поле за заобикаляне на забрана за договаряне на хонорари в зависимост от резултата на делата.
Имената на тези по застрахователните дела и аз искам да ги знам. Но пък тези 100 лв. са гавра.
Дано ни признаят за равноправни като важни за живота на хората – не е толкова сложна и нашата работа – но все пак.
Обидата е – не е в парите – а – че те третират като някаква вещ.
Тона е мое мнение, с което не ангажирам никой друг и то е: Отдавна съм приел, че нещо става с тоя народ и държава. Не са адекватни. Незнам колко години ще се минат, накрая да се разбере, че понятието „адвокатски услуги“ е нонсенс. Адвокатите оказват правна помощ, защита и съдействие, не работят в сферата на услугите. А по въпроса за българските съдии и техните актове считам, че на огромна част от тях им липсват професионални и личностни качества и ащтовете им са неадекватни на живота и правото, което познават повърхностно! В частност за адвокатските хонорари: Преди четвърт век часовата ставка… Покажи целия коментар »