Проверката на ВКС показа:
Апелативният спецсъд нарушил инцидентно НПК, за да не излезе Иванчева от ареста
Изпълнението на домашния арест било спряно преди дори да бъде подписано
Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) е нарушил Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), когато спешно спря изпълнението на определение на съдия Иво Хинов от спецсъда, с което на 16 ноември той замени постоянното задържане на Десислава Иванчева и Биляна Петрова с „домашен арест“. Това се казва в доклада на съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова, Капка Костова и Галина Тонева, които провериха всички производства за промяна на мерките на неотклонение на подсъдимите за подкуп Иванчева, Петрова и Петко Дюлгеров.
От доклада на ВКС става ясно, че апелативните съдии са спрели изпълнението на домашния арест за Иванчева и Петрова без съдебният акт да е бил още официализиран. Определението на спецсъда, което Специализираната прокуратура е протестирала, дори не е било подписано от целия състав, когато горната инстанция е спряла изпълнението му. Според НПК Иванчева и Петрова имат право на възражение в 7-дневен срок, което не е спазено. Отделно от това, апелативният спецсъд е разполагал само с „частичен“ протокол с работен вариант на мотивите и диспозитива на определението, но са останали неразбираеми отговорите на вещите лица, прочетените документи и пледоариите на страните.
„В процесуалния закон въобще не е регламентирано понятие „частичен” протокол. Към момента на произнасянето на въззивния съд по искането за спиране все още не е било подписано от съдебните заседатели и самото определение за изменение на мерките за неотклонение на подсъдимите Десислава Иванчева и Биляна Петрова от задържане под стража в домашен арест. (т. е. изобщо не е бил налице годен съдебен акт, окончателно финализиран с подписите на членовете на съдебния състав)“, се казва в доклада на ВКС.
От него става ясно, че заседанието на 16 ноември, в което съдия Хинов измени мерките на двете подсъдими, е завършило малко преди обяд. Малко повече от час след това вече е постъпил протест с особено искане за спиране на изпълнението на определението на съдия Хинов. Около 13:30 ч. председателят на АСНС Георги Ушев „посетил съдия Иво Хинов”, като го уведомил за необходимостта „особеното” искане да се администрира „възможно най-бързо” и да се изпрати на апелативния спецсъд с оглед спешността на исканото произнасяне.
След това съдия Хинов изготвил разпореждане, в което посочил, че поради краткия срок от приключване на съдебното заседание съдебният протокол все още не е изготвен. В разпореждането той написал, че липсва „прекомерен и абсолютен интензитет” на опасността от извършване на престъпление от страна на Иванчева и Петрова, обуславяща „явна и спешна необходимост от незабавното изпращане на особеното искане на втората инстанция”. Въпреки това, задължил съдебния секретар незабавно да започне да изготвя протокола, като „преимуществено изготви съдебното произнасяне (мотиви и диспозитив)”, като документът бил готов и изпратен на горната инстанция в 15 ч.
Междувременно делото в АСНС вече било образувано и разпределено на съдиите Веселина Вълева, Димчо Георгиев и Даниела Росенова. Пълният протокол от заседанието в спецсъда бил готов и изпратен малко след 18 ч., когато апелативните съдии вече са се били произнесли и спрели изпълнението на домашния арест за двете подсъдими. Тогава от АСНС се мотивираха, че причината да спрат изпълнението са именно „неизпратените доказателства по делото, въз основа на които съдът е преценил, че се налага промяна на мерките за неотклонение, аргументите, за което се съдържат в пълния протокол“, който още не е бил готов.
Миналата седмица АСНС вече окончателно остави Иванчева и Петрова в ареста, след като се запозна и с пълния протокол от спецсъда, но прецени, че има опасност двете да извършат престъпление, ако не са в ареста. Относно предходното спиране на изпълнението, в крайното си определение апелативните съдии бяха записали, че са били принудени да се произнесат спешно, защото в противен случай се обезсмисля искането и се нарушават правата на прокуратурата.
От ВКС пишат, че това е станало в нарушения на съдебната практика. В доклада си комисията подчертава, че констатираните нарушения са инцидентен случай.
„Не може да се направи обоснован извод за сериозен системен незаконосъобразен подход при образуването и администрирането по производствата, постановени по реда на чл. 270, ал. 1 от НПК по искания за промяна на изпълнявани по отношение на подсъдими лица мерки за неотклонение“, пишат от ВКС и подчертават, че са проверени ограничен брой дела, а и съдебната практика по подобни случай е крайно оскъдна.
„Ето защо на съдилищата следва да се укаже стриктно да спазват актуалното законодателство – нормите на НПК и Правилника за администрацията на съдилищата – при образуване и администриране на делата. Те не са самоцелни, а представляват гаранция за ефективно правосъдие“, казват в заключение върховните съдии. Проверката, която беше назначена от председателя на ВКС Лозан Панов, доведе до насрещно писмо на съдии от апелативния спецсъд до Висшия съдебен съвет. В него те искаха становище на съвета за законността на такава проверка по неприключило производство, която според тях е форма на институционален натиск.
Очаква се утре Съдийската колегия на съвета да обсъди писмото.
5
Коментирайте
Някой здраво дърпа конците. Чак Ушев да настоява искането да се изпрати на апелативния спецсъд с оглед спешността на произнасянето.
Иванчева засегна финансови интереси на много хора. Само дано справедливостта възтържествува накрая.
За сетен път се убеждавам, че този съд не върши никаква работа.
Сега вече лъсна фиксацията на прокуратурата и спецсъд в това дело. И всички ние ще плащаме за това.
Закрийте го тоя ,,съд’, оф чакай забравих, че КПАКИ и тия, които и дават нареждания #Shihi#Tikva#KorumpiranaCACA ще останат без съд.
По между друго това дело е по-скоро смес между махане на неудобни хора и пиар на Кешев, който най-вероятно ще бъде следващия главен прокурор. Но като се се замисля вярно доста е неприятен, некомпетентен и корумпиран, но пък само колко е грозен.