И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов е поискал от Върховния касационен съд (ВКС) да възобнови делото за престъпление по служба срещу районния прокурор Константин Сулев.

Той беше подсъдим за длъжностно престъпление, за това, че на 30 май 2023 г. привлякъл като обвиняем Петьо Петров-Еврото за принуда, без да има достатъчно доказателства, както и че е постановил да бъде задържан за 72 часа, като целта му била да причини вреда на Петров. Освен това Сулев беше обвинен и за това, че на следващия ден неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за близкия до Петров – Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага на бившия главен прокурор Иван Гешев.

Миналата година Христов беше арестуван преди да даде пресконференция, на която обещаваше да направи разкрития за отношенията си с Петьо Петров и бившата му съпруга Любена Павлова. Признанието му дойде след разказ на Павлова, че Петров е писал заплашителното писмо до Иван Гешев. Христов на свой ред заяви, че е работил няколко години за Павлова и Петров и бил принуждаван да прави „какви ли не неща, които не са морално ОК, не са законни и т.н“. Прокуратурата твърдеше пред съда, че целта на Сулев била Христов да бъде задържан, за да не разкаже пред медиите това, което знае за Гешев.

Според прокуратурата Сулев е образувал делото срещу Петров след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев, докато той все още беше главен прокурор. След това тя се самосезирала по публикация в медия, в която имало снимка пред ресторант „Осемте джуджета“ на Петров с и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от СРП, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати. Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система.

В резултат на това срещу Зартова беше образувано дисциплинарно производство, а Константин Сулев беше обвинен в извършването на длъжностно престъпление.

Делото срещу прокурора беше внесено в Софийския градски съд (СГС) през март тази година, а месец по-късно съдия Аделина Иванова го прекрати, като посочи, че описаните в обвинителния акт деяния изобщо не са престъпления. Според съда Сулев е действал като орган на власт, а не като длъжностно лице и затова не може да е субект на престъплението по чл.282 от НК. Съдия Иванова беше пояснила, че само в конкретния случай прокурорът няма как да е субект на длъжностното престъпление по чл. 282, а не изобщо. Тя даде и пример с хипотетичен случай на прокурор, на когото е възложено да участва в комисия по възлагане на малка обществена поръчка и той наруши Закона за обществени поръчки или специалната Наредба за възлагане на малки обществени поръчки и например изнесе информация за офертите на участниците с цел да им набави облага.

„При тази ситуация прокурорът би бил длъжностно лице и би бил субект на престъпление по чл.282 НК, тъй като тук и в изпълнение на задълженията си на член на съответната Комисия той не осъществява властнически функции и поради това, не действа като орган на власт, а като длъжностно лице“, посочи СГС.

„В случая в обвинителния акт са описани само и единствено факти за осъществени от подсъдимия правомощия на прокурор в рамките на висящо наказателно производство по конкретна преписка, които действия не са престъпни и тук се изхожда от легалната дефиниция за престъпление по чл.9 ал.1 НК, изискваща реализираното деяние да е обявено от закона за наказуемо – НК в материалната норма на чл.282 визира инкриминираните деяния по неизпълнение и нарушаване на служебни задължения за наказуеми само в хипотезата на извършването им от длъжностно лице, а не и от орган на власт“, написа в заключение съдия Иванова, а определението ѝ след това беше потвърдено и от Софийския апелативен съд.

13
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Бойко
Бойко
14 ноември 2024 9:27
Гост

Адвоката на прокурора е най-наглото същество, с което съм влизал в зала. Неуважителен, жлъчен, шумен, разпитващ този и онзи с думи от сорта на „абе са сарафов ли ше остане гл. п?“ и подобни нелепи диалози. Тотално объркан човек, бивш ченгел.

Binev
Binev
14 ноември 2024 8:53
Гост

Няма как да се оправим така щом прокурорите, съдиите, които все пак са читави, нямат възможност да работят

Николов
Николов
14 ноември 2024 8:52
Гост

Егати тъпата съдебна система дето имаме.

Динев
Динев
14 ноември 2024 8:52
Гост

А добре де от цялата работа не е ли ясно, че Еврото е престъпник? Ами май е престъпник. И какво излиза, че прокурора, който го обвинил е виновен, но не и Еврото.

Стоянов
Стоянов
14 ноември 2024 8:52
Гост

Ето защо е важно да има съдебна реформа и антикорупционни закони. Обаче какво се получава? Ако държавата дава пари за строеж и инвестиции на нещо си, местни дерибей в провинцията се стараят да крадат тия пари. Имат си чадър в прокураура и МВР. Затова те трябва да се реформират. Това проблем ли е, че се крадат пари, независимо кой е на власт? Проблем е. А кой осъзнава за тоя проблем? Ами извън София, Пловдив и Варна не го осъзнават. И то в София предимно иронично наричаните „соеви“, „жълопаветни“ и др. Ама горното проблем ли е? Да. В провинцията осъзнават ли… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 8:49
Гост

На тия хора им е важно само да обслужват интересите на плащащия. На тариката с парите

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 8:49
Гост

Така са се оплели, като черва, че няма на къде.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
14 ноември 2024 8:37
Гост

„След това тя се самосезирала по публикация в медия, в която имало снимка пред ресторант „Осемте джуджета“ на Петров с и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов.“

Лека корекция, когато е била правена снимката ББС не е бил и.ф. главен прокурор.

Журналист
Журналист
14 ноември 2024 8:36
Гост

В съдебната власт се говори, че Пепи Еврото си е в България и си действа тихо и кротко по разни случаи. Удара по Джейхан Ибрямов било негова идея. Сега явно е тръгнал да си отмъщава

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 8:48
Гост

Най-вероятно е така. Как да е иначе.

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 8:18
Гост

Много тъпа професия е да си прокурор. Да отидеш на работа и да трепериш, дали с тоя ,с когото делиш кабинета до довечера няма да те обвини за нещо, да се оплаче, да си мериш приказките, и всяка друга тема, освен за времето е опасна. За никой прокурор не е сигурно ,дали на сутринта е на работа, а дали до вечерта няма да бъде арестуван.

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 8:48
Гост

Ами като в комунизма, когато това важеше за всеки отрасъл. Какво си казал и как си погледнал когато са казали нещо за комунистическата власт

Анонимен
Анонимен
14 ноември 2024 9:52
Гост

е чак пък толкова драматично и стресиращо не е…