Макар да има някои положителни идеи в проекта за промени на Закона за съдебната власт (ЗСВ), изготвен в Министерството на правосъдието, като цяло той не съдържа важни предложения, които биха довели до ускоряване на конкурсите и ограничаване на командироването, за да се предотвратят злоупотребите и заплахите за индивидуалната независимост на магистратите. Липсват и предложения за подобряване на ефективността на избора и функционирането на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Тази позиция изразява Съюзът на съдиите в България в становището си (виж пълния текст тук) по повод публикувания за обществено обсъждане проект за промени в ЗСВ, изготвен от работна група в Министерството на правосъдието (виж повече тук). Становището е отрицателно, защото в проекта не са отчетени „разумни идеи на професионалната общност“ при разработването на промените в ЗСВ от март 2024 г. (виж още тук и тук) и той няма да разреши проблемите на съдебната система.

В този смисъл предложеният за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на ЗСВ не отговаря на необходимостта от подобряване и усъвършенстване на правилата, регламентиращи статуса на съдиите, прокурорите и следователите; избора и функционирането на ВСС. Мотивите към законопроекта не отговарят на минималните изисквания за съдържание, доколкото пресъздават в резюме самият проект, а не причините и съображенията, налагащи предложенията за изменение на закона, нито обосновават конкретно и задълбочено отделните идеи за промяна в устройствения закон“, посочват от ССБ.

За статута на ВСС

Според организацията ВСС не трябва да е постоянно действащ орган. В тази връзка от ССБ предлагат в закона да се запише, че изборните членове на ВСС запазват статута си на магистрати. Така те ще могат и да правораздават при намалена натовареност, и да участват в дейността на кадровия орган.

Отдавна е известно, че голяма част от съдиите не са мотивирани да се кандидатират за изборни членове на ВСС поради нежеланието да се откъснат за дълъг период от време от пряката си работа, свързана с разглеждане на делата. Откъсването от работа има за последица и отчуждаването им от текущите проблеми в съдилищата, загуба на комуникация с колегите им съдии“, пишат от ССБ. И допълват, че при една компетентна администрация и при съвременните средства за отдалечена и електронна комуникация, работата на членовете на съвета със статут на магистрати би се улеснила значително.

Избор на членове на ВСС

ССБ отбелязва, че в проекта за промени в ЗСВ изцяло са отпаднали текстовете, предвидени в този от март 2024 г., които подробно уреждат правилата за избор на членове на съвета.

В тази връзка изтъкват, че поддържат предложенията общото събрание за избор на професионалната квота да се проведе в рамките на два последователни почивни дни, като предварителната подготовка, включваща номинации и избор на членовете на избирателни комисии и секции, изслушването на кандидатите за членове на ВСС, да се извърши преди самото събрание. „Така ще се оптимизира процесът за излъчване на професионалната квота, а също се създава предпоставка за повишаване на избирателна активност. Предлагаме да се възприемат тези текстове от предходния проект, защото освен по-рационална, организацията на процеса за избор на членовете на ВСС от професионалната квота, отстранява голяма част от недостатъците, които са се проявили в практиката до момента“, пишат от организацията.

И отбелязват и че в проекта на МП няма нови положения по отношение на процедурата за избор на парламентарната квота. Организацията напомня, че в предишния проект беше предвидено разширяване на кръга на субектите, които може да издигат кандидати, като бяха включени Висшият адвокатски съвет и първите три юридически факултета, както и създаването на номинационна комисия от представители на различни юридически професии, която да изслуша номинираните, да даде оценка и да изготви доклад, който да бъде предоставен на Народното събрание.

От ССБ настояват и да се предвидят завишени квалифицирани мнозинства за вземане на кадрови и дисциплинарни решения.

Конкурси и атестиране

Що се отнася до текстовете, отнасящи се до конкурсите и атестирането, от ССБ изразяват положително становище по част от тях.

Например подкрепят премахването на изискването за предварително атестиране преди навършване на петгодишен стаж за несменяемост; лимитирането на случаите на периодично атестиране, така че то да се извършва само когато е необходимо след първата атестация за петгодишния период от атестирането за несменяемост; въвеждането на задължително периодично годишно обявяване и приключване на конкурсите за повишаване и преместване за всички нива в системата.

От ССБ обаче отбелязват, че от проекта е „изпаднала“ идеята от март 2024 г. предпоставка за допускане до участие в конкурс да е наличието на актуална атестацията, която да се изготвя в разумен срок.

Поддържаме тази идея, като считаме, че тя е ключова за бързото приключване на конкурсните процедури, защото практиката досега показва, че голямата забава се дължи на атестационните процедури на участниците в конкурса“, посочват от съюза.

Иначе подкрепят предложенията за оптимизирането на състава на конкурсните комисии, разписаните правила за начина на оценяване на професионалните качества на кандидатите, като сочат, че с основание е даден приоритет на данните в атестацията и проверката на четири съдебна акта, връщането на събеседването с кандидатите, които са получили на първия етап оценка не по-ниска от 4.50.

ССБ подкрепя и предвидената процедура за повишаване на съдиите във ВКС и ВАС с участието на общото събрание на двете върховни съдилища. От организацията отбелязват, че това ще даде по-големи гаранции за обективност, доколкото се отчита становището за професионалните качества на кандидатите на всички съдии от съответната колегия.

Командироване

Уредбата на командироването не държи сметка за различията в професионалния статус на отделните юридически професии. Не е ясно защо е необходимо уеднаквяване на режима на командироване на съдиите и прокурорите, както се сочи в мотивите на законопроекта.

Не се създават гаранции, че командироването отново ще придобие същинското си предназначение – да бъде извънреден способ за решаване на извънредни и краткотрайни кадрови нужди, а не скрита форма за кариерен растеж. Това е така, доколкото в проекта се предвижда отново възможността да се командироват съдии и прокурори на незаети длъжности, макар и по изключение. Практиката до сега показва, че изключенията обичайна се превръщат в правило“. Това е мнението на ССБ по отношение на текстовете за командироването на магистрати.

Смесени състави от ВКС и ВАС

Съюзът на съдиите настоява да се предвиди, че смесени петчленни състави от ВКС и ВАС ще разглеждат делата по кадрови и дисциплинарни въпроси.

Настояваме това предложение да бъде включено и в настоящия проект. В цялата материя за кариерния процес на съдиите (конкурси и дисциплинарни производства) да бъде предвидено решенията на кадровия орган да се обжалват пред смесен състав, съставен от трима съдии от ВКС и двама съдии от ВАС. Считаме, че създаването на смесен петчленен състав, включващ съдии от ВКС и ВАС, който да разглежда спорове, свързани със статута на магистратите, в най-голяма степен би съответствало и на установеното в КРБ изискване за разглеждане на делата от независим и безпристрастен съд, доколкото като страни по тези дела участват както съдии от общите, така и съдии от административните съдилища, прокурори и следователи“, отбелязват от ССБ.

Що се отнася до текстовете, предвиждащи нови правила за номиниране и избор на главен инспектор и инспектори, от съюза ги подкрепят като поясняват, че те дават засилени гаранции за обективност и безпристрастност на процеса, така че да се ограничат партийните и други нерегламентирани влияния.

В отделно писмо от ССБ изразяват своите забележки и съображения във връзка с идеите за промени в ЗСВ, свързани с електронното правосъдие (виж пълния текст тук).

20
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 18:16
Гост

Сдружение „Овча мисъл“ се оплаква, че не са поканено! Новия законопроект не е по- малко лобистки от предходния, който си беше ваш, понеже го писа тройкаджията Дечев!

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 18:03
Гост

Колеги от ССБ, разумните ви идеи са обстоятелството, че вие писахте предходния закон с всичките глупости за събеседване по конкурсите, нямащите нови атестации да не могат да се явяват на конкурси и смесените състави на ВАС и ВКС, защото считахте, че вашето лоби вече е овладяло ВКС и ще диктува кариерното развитие на всички. Колеги, вие сте най-непочтеното, лицемерно и подло звено в съдебната система. Вие сте фактчекърите на системата, които без финансова грантова помощ ще отекат в канала!

работещ
работещ
09 януари 2025 14:03
Гост

Предвиденото събеседване, отново няма да доведе до обективност и до безпристрастност! Това си го показа , в периода в който го имаше! За едни е – какво е времето, и защо искате да се издигнете, а за други – е втори държавен изпит. Ей ви делата, кадрово досие, ако трябва мнение на преките или по – горни ръководители, евентуално решение на общото събрание на съответния орган, за който кандидатствате. Всички кандидати са минали през атестации, проверки, и то много по -подробни и обстоятелствени; някои са с ранг по – висок от органа, за който кандидатстват. От едно някакво „препитване“, за… Покажи целия коментар »

awatarr
awatarr
09 януари 2025 13:26
Гост

В това министерство ако групите са като инспекторите които разглежда сигналите където няма виновни и извършили престъпление всичко е ОК
Само че е време да се изрини тази корупционна сган която живее разкошно с тлъстите заплати, не плащат осигуровки и се ползват доста привилегии. От тези и онези в парламента продължават да коват закони с цел създаване на нотариуси и после съд и прокуратура да се крият зад некадърно създадени закони. Министерство на правосъдието укрива корумпираните си съдии.

Скуби Бу
Скуби Бу
09 януари 2025 13:02
Гост

Няма такава кретенска държава, с такова кретенско правосъдие. Най-добре е да слагат изкуствен интелект да решава делата, както му падне, а за някои случаи – да се предвиди да е на лотариен принцип.
П.С. Тези олигофрени не разбират, че едно нещо, колкото е по-сложно, толкова е по-неработещо. Имахме работещи процесуални закони и ЗСВ в началото на 90-те години и към края на века започнаха да ги осир@т ССБ-та, прасета и всякаква подобна измет. Положението вече е толкова з@ср@но, че алтернативата е само изцяло нова конституционна уредба на съдебната власт, с нов начин на устройство, конституиране и функциониране и нов персонален състав.

Чавдар
Чавдар
09 януари 2025 12:49
Гост

E, до кога ще се крият зад индивидуалната независимост на магистратите.?

Гери
Гери
09 януари 2025 12:45
Гост

Mного лобистки предложения!

Чочо
Чочо
09 януари 2025 12:47
Гост

Тези винаги излизат с такива.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
09 януари 2025 12:30
Гост

“ Становището е отрицателно, защото в проекта не са отчетени „разумни идеи на професионалната общност“, а както знаем по логиката на чл.1 от Живковската конституция и за разлика от Закона за вероизповеданията, (не)регламентиращ достатъчно прецизно уникалността на БПЦ: „Ръководната сила в професионалното магистратско съсловие и в системата на съдебната власт и ЕДИНСТВЕН изразител на вярата в добрите сили и либералния интернационал е ССБ.“ Целият проблем с това „юрисчекърско“ НПО е, че е толкова компрометирано с упоритите, системни и истерични на моменти опити да прокара лобистки промени в действащата нормативна уредба, че дори да имат практически добри предложения, те няма да… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:56
Гост

Тукашните проблеми в малкия курник не ме вълнуват. На международната сцена е по-интересно

Фики
Фики
09 януари 2025 12:38
Гост

E, нали сме втасали! Та ще се интересувам от проблемите на по- мащабния кокошкарник.

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:55
Гост

И какво излиза? Даси събираме багажчето и в чужбина? Ама къде, като из цивилизованата Европа почнаха да печелят избори националисти

Славчо
Славчо
09 януари 2025 12:23
Гост

Ако сте комунист, само тогава има смисъл да ви е страх от националисти.

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:55
Гост

Докато имбецили действат в парламента няма да се оправим

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:54
Гост

Позорно е всичко, което става.

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:53
Гост

ВСС ще си седи с тоя мандат още 2 години поне. Помнете ми думата

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:52
Гост

Не очаквам някакво ряздвижване без нормално управление в страната

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:52
Гост

Хайде стига с тия тъпи заседания на говорещите глави, които отразявате. Направете анализ и статия как така Румъния е в списъка с държави без визи за САЩ, но не и България? Какво трябва да направим ние. Едва ли сме по-големи престъпници от румънците.

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:51
Гост

Какво искате? Държавата е на автопилот

Анонимен
Анонимен
09 януари 2025 11:50
Гост

Пълни глупости