Военнослужеща от Стара Загора е осъдена условно на една година затвор за това, че е набедила адвоката си в документно престъпление, за да не му плати 320 лева хонорар.

Това става ясно от решение на Военно-апелативния съд (ВоАпС), който за трети път гледа делото срещу жената и сега не само я признава за виновна, но и уважава част гражданския иск на адвоката срещу нея, като я осъжда да му плати 7000 лева.

Случаят, за който „Лекс“ е разказвал (виж тук и тук), започва през 2015 г., когато жената потърсила услугите на адвокат от Сливен, за да ѝ съдейства в бракоразводното ѝ дело, по което получила родителските права над двете си деца. Връзката между тях направил съпругът на сестра ѝ, който се познавал с адвоката. Две години по-късно непълнолетният син на жената бил пребит от други двама непълнолетни и тя пак се свързала с адвоката.

На 26 декември 2017 г. подписали договор за правна помощ, който бил изписан в три листа с индиго – бял, върху който били изписани ръкописно условията и син и жълт, на които се отпечатвал. На гърба на последния с химикал било попълнено и пълномощното, според което адвокатът я представлява по наказателното дело за побоя и трябва да предяви иск за вреди. Последният екземпляр бил предаден на разследващия полицай.

В хода на делото жената решила да потърси друг адвокат, но не платила дължимите по договора 400 лева. Адвокатът се свързал с мъжа на сестра ѝ и предал банковата си сметка, за да му бъде платено възнаграждението, както и синьото копие от договора, но тя му превела само 80 лева.

През юли 2018 г. адвокатът подал заявление за издаване на заповед за изпълнение за останалите 320 лева. Жената пък написала възражение, след което адвокатът предявил иск за вземането си в съда. Тогава военнослужещата подала жалба в прокуратурата. В нея тя пише, че адвокатът е преправил договора „с подправен мой подпис и с невярно съдържание, че съм му платила само 80 лева по банков път…вместо, че към датата на издаване на документа са платени 350 лева в брой“, като целта му била имотна облага. Още в края на 2018 г. обаче разследването е прекратено, след като вещо лице установило, че подписът под договора е неин, а съдържанието не е преправяно. Гражданското дело в съда също било решено в полза да адвоката и съдът признал, че жената дължи още 320 лева, които тя била осъдена да плати.

Така военнослужещата стана подсъдима за това, че е набедила адвоката в документно престъпление, а той предяви и иск за 100 000 лева неимуществени вреди.

Първоначално делото във военния съд в Сливен приключи след едно заседание. Жената беше осъдена условно на година и половина затвор, като съдът прие за съвместно разглеждане гражданския иск, но след като приключи делото реши, че той ще затрудни процеса и прекрати делото в тази му част.

Ключово обстоятелство в процеса стана химическото отпечатване на сумата от 350 лева в синия лист от договора, който е бил предаден на жената, след като адвокатът започнал да си търси дължимите пари. Според назначените вещи лица на всички инстанции отбелязването се е получило по-рано при подписване на договор на адвоката с друг негов клиент в кочана с документи. Според съдилищата подсъдимата е опитала да се възползва от това старо отбелязване и започнала да твърди, че тя е платила тази сума на адвоката.

На втора инстанция Военно-апелативният съд (ВоАпС) обаче оправда военнослужещата, след като прие, че не е знаела, че сигналът ѝ е неверен. След това Върховният касационен съд (ВКС) върна делото на втората инстанция, като в решението си подчерта, че военните съдии са се предоверили на обясненията на подсъдимата и казаха, че „няма нищо по-несигурно и ненадеждно, като критерий за достоверност да се ползва поведението на подсъдимия при даване на обяснения“.

Така делото отново се оказа във ВоАпС, но съдиите решиха да го върнат на първата инстанция, защото на подсъдимата не била разяснена възможността да иска съкратена процедура. В Сливен обаче вече нямаше съдия, който да го гледа, след като единият състав вече беше осъдил подсъдимата, а при второто разглеждане съдия Георги Георгиев се отведе, защото бил близък с пострадалия адвокат. В мотивите си магистратът поясни, че навремето е работил като следовател, а тогава адвокатът бил в МВР и двамата били в близки отношения.

Така се наложи процесът да продължи в Софийския военен съд, където миналата година военнослужещата отново беше призната за виновна и осъдена условно на година затвор и обществено порицаниe с прочитане на присъдата пред личния състав на формированието в Стара Загора, където работи. Военният съд обаче отхвърли гражданския иск на адвоката за 100 000 лева.

Така делото за трети път стигна до ВоАпС, където съставът с председател подп. Васил Петков и докладчик – лейт. Радка Дражева споделя изводите на първата инстанция за вината на жената и отхвърля аргументите на защитата ѝ, включително и тезата, че тя е била убедена във верността на сигнала срещу адвоката.

„В настоящия случай не става въпрос за твърдения на подсъдимата относно факти, които представляват собствената правна оценка на иначе вярно отразеното поведение, за да бъде деянието несъставомерно, поради липса на умисъл. Не се касае и за упражнено право на жалба чрез съобщение, в което да са описани обективно възприети действия на другиго със субективната увереност, че те са неправомерни и действително извършени. Тъкмо обратното – подсъдимата е знаела, че подписите върху договора за правна защита и съдействие и за упълномощител върху съдържащото се на гърба на жълтия екземпляр от договора пълномощно са нейни, както и че сумата от триста и петдесет лева не е заплатена от нея“, се казва в решението. В него военните съдии подчертават, че военнослужещата е била водена от желание да избегне плащане на целия хонорар и е съзнавала, че приписва на адвоката престъпление, което не е извършил. ВоАпС се съгласява с наложеното условно наказание на жената, но отхвърля виждането на първата инстанция, че правото на граждански иск е погасено по давност.

Съдът обяснява, че давността е пет години и е започнала да тече през 2018 г., когато адвокатът е бил набеден в престъпление, но подчертава, че тя спира да тече, докато трае процесът. По делото пък няма спор, че адвокатът е предявил гражданския си иск още през 2020 г. и тогава е бил конституиран като граждански ищец. Според съда с приемането за съвместно разглеждане на искa, давността е спряна до края на процеса.

„При това положение, неправилно първоинстанционният съд е възприел аргументите за отхвърляне на предявения граждански иск на основание, че същият е погасен по давност“, категорични са апелативните съдии.

В решението си втората инстанция изброява и вредите, които адвокатът е търпял, като изтъква седемте месеца, в които срещу него е водено дело и това е станало известно на колегите му в адвокатурата, както и на бившите му колеги в полицията. Според съда всичко това е довело до и репутационни щети за адвоката, а това, че той е юрист му е позволило повече от всеки друг пострадал да съзнава несправедливостта на повдигнатото му обвинение, което пък водело до повече страдания. Така съдът стига до извод, че справедливото обезщетение за претърпените вреди е 7 000 лева и уважава иска на адвоката до този размер.

Решението обаче не е окончателно и може да бъде атакувано и пред Върховния касационен съд.

23
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
29 март 2025 11:26
Гост

Само една черна нинджа може да убие друга черна нинджа.

Автор
Автор
29 март 2025 7:12
Гост

Не искат да си плащат клиентите – наистина са нахални станали и те.

Но много често се случва и това – да те докладват.

Принципът е – да си подписват лично.

На мен не ми се е случвало да ме докладват, но има случаи.

Като цяло – нищо не помага – дори с генерално пълномощно при нотариус.

Тръгне ли емоцията клиентска.

антисоросоид
антисоросоид
29 март 2025 1:15
Гост

Престъпление против правосъдието и приет за разглеждане граждански иск? Може ли вече?

Адв.Димитър Димитров Рътков
Адв.Димитър Димитров Рътков
30 март 2025 7:16
Гост

Да! Може. Като втори пострадал от престъплението. Първият е Държавата-правосъдието. Така е и при хулиганството.

реалист
реалист
28 март 2025 22:10
Гост

Нещо ме съмнява за 300лв. да тръгне да отправя измислени обвинения, но… справедливите и независими съдии са решили друго.
Много интересно по какви критерии и методи вещите лица установили, че отбелязването е от друг договор… Трудно ми е да си представя.

Гост
Гост
28 март 2025 16:30
Гост

Е тя пък къде тръгнала се бъзика с адвокатин, а че и бивше ченге още повече, грешка бивше де, то ненапразно са казали че бивш негър( пардон афроамериканец), бивша лека жена и бившо ченге няма

Сотир
Сотир
28 март 2025 12:10
Гост

Да се опиташ да прецакаш адвокат… Мисията невъзможна!

Симо
Симо
28 март 2025 12:01
Гост

Спомням си го този случай. Много нелепа история.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
28 март 2025 11:58
Гост

Ха, как се симулира заетост във военните съдилища – за едни покриви 320 кинта изразходиха ресурс като за 320 000 подмятайки делото нагоре-надолу по и инстанциите сякаш го правят нарочно за статистиката, а тъжната истина е, че все повече се убеждавам, че в нематоварени райони/институции и адвокати и магистрати се надпреварват да си създават работа, ако ще това да е за сметка на клиента, вкл. с неяснотата от изхода на спора, риска от плащане на закона лихва и т.н. Няма да е зле да се въведе унивесален разумен срок пропорционален на заетостта на съставите/обвинителите в съответната област, който да служи… Покажи целия коментар »

Димо
Димо
28 март 2025 11:52
Гост

Е, солено й е излезнало.

Анонимен
Анонимен
28 март 2025 11:22
Гост

Държава пълна с плоскоземци и конспиратори…

Анонимен
Анонимен
28 март 2025 11:21
Гост

Е не се ли сети, че може адвоката да я осъди. Що за малоумщина.

Куманов
Куманов
28 март 2025 11:21
Гост

И ще очакваме от тези военнослужещи да ни защитават. Браво бе. Те са изплискали яко.

ганю
ганю
28 март 2025 14:27
Гост

Колко военнослужещи виждаш тук?!
Или броиш и съдиите?

Каменова
Каменова
28 март 2025 11:20
Гост

Като си тарикат е така

Симеон
Симеон
28 март 2025 11:55
Гост

Tам е работата, че тази не е. А само се мисли за такава.

Цветанов
Цветанов
28 март 2025 11:20
Гост

Е много пари е спестила, няма що…

Мавродиев
Мавродиев
28 март 2025 11:19
Гост

Никога не се заяждай с адвокати…

Светослав
Светослав
28 март 2025 11:57
Гост

Направо се е набутала между шамарите.

Адвокат
Адвокат
28 март 2025 15:06
Гост

За съжаление много клиенти са некоректни и търсят поводи и начин да не платят на адвоката си. В случая се е стигнало и до набедяване на адвоката и злепоставянето му. Само колко разправии и време му е струвало това поведение на госпожата! Седем хиляди лева обезщетение не са превенция, която да стресне безотговорните индивиди в тази страна, които са твърде много. Виж, поне едни 27.000.оо лв. добре биха я отрезвили, нея и онези, които са склонни да прилагат нейните номера. Но у нас е така! За такова нещо в цивилизована държава ще я осъдят да плати едни 150-250.000.оо евро или… Покажи целия коментар »

Жерков
Жерков
28 март 2025 11:19
Гост

Не е за вярване какви балами има

Павлов
Павлов
28 март 2025 11:19
Гост

Евтиното понякога струва скъпо

Анонимен
Анонимен
28 март 2025 11:19
Гост

Като си тарикат така стаава