Европейската прокуратура одобри само двама от седмината кандидати за делегирани европрокурори
Само двама от предложените седем кандидати за европейски делегирани прокурори са одобрени от Колегиума на Европейската прокуратура. Това са Анна Каменова и Моника Михайлова-Митова от Софийската районна прокуратура, показа проверка на „Лекс“.
Останалите петима, одобрени от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, не са получили подкрепа. Това са обвинителите от СРП Светослав Милушев и Валентин Ангелов, Бригита Байрякова (РП-Пловдив), Георги Балков (РП-Плевен), както и зам.-шефът на СРП Тодор Куюмджиев.
Това означава, че все още остават пет свободни места за европейски делегирани прокурори.
Засега няма яснота дали ПК на ВСС ще направи шести опит да попълни състава на ЕДП.
Подборът на делегирани европрокурори започна преди почти три години и до момента са проведени пет процедури, но продължава да има свободни позиции.
След напускането на Елена Попова (тя беше съдия в Специализирания наказателен съд, а след закриването му беше преназначена в Административен съд София-град), Бойко Калфин (предпочете да се върне във Върховната касационна прокуратура) и избирането на Ивайло Илиев (прокурор в Окръжна прокуратура-Кюстендил) за помощник на националния ни представител в Евроюст, българските делегирани прокурори останаха осем.
Първоначално беше предвидено България да има 10 ЕДП. В началото на 2021 г. бяха избрани и първите четирима – вече напусналият Бойко Калфин, Димитър Беличев, Светлана Шопова и Вероника Трифонова.
При втората процедура делегирани европрокурори станаха Елена Попова, Виктор Тарчев, Станислав Стойков, Анна Алексова и Ивайло Илиев.
През февруари 2022 г., когато Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет стартира трета процедура за единственото към онзи момент вакантно място, нямаше кандидати.
Междувременно европейският главен прокурор Лаура Кьовеши поиска броят на ЕДП в България да бъде увеличен на 15 заради обема на работата.
Последва четвърта процедура, при която трябваше да бъдат подбрани вече шестима ЕДП, но Прокурорската колегия одобри само трима – Василен Бенчев, Михаела Райдовска и Юлиана Христова. А от тях Колегиумът на Европейската прокуратура избра Бенчев и Райдовска.
При петата процедура първоначално се явиха 17 кандидати, впоследствие петима се отказаха. Така на изслушването се явиха 12 и на 13 октомври Прокурорската колегия излъчи седем кандидати, колкото бяха и свободните места (виж още тук).
35
Коментирайте
Може и другия зам градски прокурор да вземат Деян , който катаджия е бил дълго време. Той също ще свърши работа.
Да вземат заместника на градската прокурорка, който е и заместник на говорителката на градската. Той завалията нищо не прави и затова само говори . Таман ще е . А и има опит, нали беше воден разследващ митнически инспектор. Най добрия Христо Кръстев
Всички кандидати нямат опит, затова никой не биваше да се избира. А, румънката трябваше да разясни как и защо прави реподбор на магистрати. Или просто тя да си проведе събеседването, без тея от всс да се правят на многознайковци.
Всички са от един дол дренки, за нищо не стават.Най-добре е да дойдат прокурори от ЕС.
От СГП зощо няма кандидати? Там не са ли най-компетентни и най-можещи?
Списък с имена на магистрати, които не са декларирали сметки и имоти в чужбина, дълго време привличаше медийното внимание, след като бившият МВР министър Бойко Рашков се закани да го направи публичен. Това така и не се случи, след като прокуратурата му размаха пръст, че ще огласи класифицирана информация от ДАНС. Две години по-късно BIRD и Биволъ получиха списъка, провериха го и започват да публикуват имената в него. В първата част от поредица публикации изнасяме имената на съдиите. Най-видният сред тях е Боян Магдалинчев, настоящ член на ВСС, но има и други административни ръководители на съдилища, които са по-малко известни… Покажи целия коментар »
Ами какво очаквате, като избора на европрокурори се прави от „въшки“ и впиянчени треторазрядни търбуси от Разград. a
Прокурорите Милушев и Куюмджиев нямат никакъв опит с дела по темата , а като прокурори са посредствени. Блестяха с познанства и обеди с правилните хора. Естествено и със своевременното си преориентиране при нужда.
А Каменова има ли!
Може би само Валентин Ангелов е трябвало да го одобрят също. Щеше да е много добър евро прокурор. Иначе , останалите младежи нямат място в ЕП. Там място няма и Т. Георгиева, но са я взели.
За Европрокуратурата Кьовеши ги проверява, ама същите главанаци от ВСС напълниха нашите съдилища и прокуратури със себеподобни, които ще си натискат столовете до пенсия и само реват за по – големи заплати. Като ги погледнеш в прокурорската колегия половината са от милиционерското училище, другата половина ПУЦаджии. Какво очаквате да изберат?
Най-правилно е цялата съдебна система да се разформирова и да се конституира наново-нови хора, нов закон, нови правила на назначаване, премахване на конкурсите, слагане на полиграфа.
И откъде да ги намерят ?!
Да ги внесат отвън.
Странно е поведението – да не отидат на работа.
Аз ми се е налагало като адвокат за някое дело да работя.
Повечето неща са привични, искова молба, частна жалба, пледоария и т.н.
Но е имало случаи и на усилия, не знам какви са им изискванията точно в този европейски съд и т.н. – обвинение.
Явно – не умеем все още да покриваме други познания, но – все пак сме и вътрешно законодателство.
Ко речи?
То всичко е един порочен кръг. Трябва да имат опит в делата от компетентността на ЕП. Как да имат, като до сега е нямало такава структура. Съответно след образуването й пък ептен няма как да имат, защото тая компетентност се работи единствено в ЕП.
Ако онези си преосмислят вижданията и осъзнаят, че следователите са ги работили повече тия дела от прокурорите в Районна, може да има напредък. Но няма кой да го аргументира това, като се знае каква омраза има вътре в системата, камо ли да се рекламира нещо такова навън.
Абе, какво са работили следователите. Отдавна не могат, а и не искат да работят. Да са приключили някое важно разследване за съд, тези търтеи от НСЛС?
Да, следователите имат повече опит по дела от подсъдността на ЕП от прокурорите от РП.
Тези от спец отдела на СГП са топ. Всички до един бяха дознатели в звеното към спец прокуратурата. Кой разследвал граничарски , кой разследвал в сдвр , кой в ГДНП. Най- верни на Нела Тодорова бяха, сега а плюят и са най-добрите работни приятели на Божидара Ган… Сега са чисто нови следователи, които само ходят на семинари по хотели и си спинкат ….
Не са приети хора, за които колегията е гласувала с 9 гласа ЗА. Както казват, има системен проблем. Трябва изцяло да се промени начинът на подбор, нови правила, нова процедура, защото сегашната вече е за коша. Няма никакъв смисъл от тия уж открити изпитвания, след като гласуванията са предварително определени, а критериите заобиколени. Всеки път се провежда по един и същ начин, всеки път се подкрепят едни и същи масово, а други не. Дори аргументацията защо подкрепят едни, а други не, трябва да се заличи, защото е субективна, обидна. Трябва да се проведат сериозни разговори с Кьовеши – какви хора… Покажи целия коментар »
Едно време РП-то напълниха спеца и се осраха, сега се мъчат да пълнят ЕП-то………..
С лимонки, лимонада…………….все пак там няма да пишат кражбички и алкохол
Излагация
Мале 3 години ли се точи тая драма? Знам, че е много време, но не мислех, че е толкова много
Мисля, че ВСС нарочно избира некачествени хора. Не знам защо.
А Кьовеши дори е искала са имаме 15. Никакъв шанс
Нищо ново под слънцето
Само ние се излагаме по този абсурден начин
Пак че двама са одобрени
Ами няма да намерим качествени, защото всички са подкупни и некомпетентни
Айде пак се почва
С тези европрокурори, е постоянно някаква тежка драма. Докога?
Европрокуратурата ли мислиш е виновна?
🍓Здравейте) Аз съм на 23 години и се казвам Паула) Аз съм млад, амбициозен еротичен модел 18+) Обичам да правя голи снимки) Моля, разгледайте, оценете работата ми на линка ➤ https://da.gd/id383096