Действащ магистрат не може да участва в конкурсите за първоначално назначаване и за младши съдии, прокурори и следователи. За тях е предвиден друг ред за кариерно развитие. Това се казва в определение на тричленен състав на Върховния административен (ВАС), който потвърждава решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, с което прокурорка не беше допусната до участие във външен конкурс за районните съдилища.

Както „Лекс“ писа, Михаела Ралчева от районната прокуратура в Силистра е подала документи за участие в конкурса за първоначално назначаване в районните съдилища, както и в този за младши съдии, и двата обявени през януари (виж тук и тук).

Комисията за атестирането и конкурсите към СК на ВСС я допуска до участие в двата конкурса.

Ралчева се явява на изпитите. В този за първоначално назначаване получава оценка 5.75 на писмения изпит и 5.40 на устния и малко не ѝ е достига, за да бъде класирана.

В конкурса за младши съдии оценката ѝ от писмения изпит е 5.25, а от устния – 5.30 и отново не е класирана.

По повод участието ѝ в двата конкурса, районният прокурор на Силистра Веселина Милушева изпрати писмо до Съдийската колегия, в което пита дали е допустимо действащ магистрат да бъде допуснат да участва във външните конкурси.

Въпросът беше обсъден от СК на ВСС на 14 май, но тогава кадровиците не стигнаха до конкретно решение, а прецениха, че ще се произнесат по него, когато назначават класираните магистрати във външния конкурс за районните съдилища.

И на 25 юни, когато СК пристъпи към назначаването на кандидатите, кадровиците заявиха, че Михаела Ралчева изначално не е следвало да бъде допускана до участие в конкурса, защото е действащ магистрат. Участниците в конкурса трябва да бъдат хора, извън съдебната система, заяви тогава председателят на ВАС Георги Чолаков, чието мнение беше споделено и от останалите членове на Съдийската колегия, които прекратиха участието на Ралчева в конкурса.

Прокурорката оспори решението на СК на ВСС, но тричленен състав на ВАС с председател и докладчик Весела Николова и членове Бойка Табакова и Николай Ангелов отхвърли жалбата ѝ.

В определението се посочва, че външният конкурс и този за младши магистрати е регламентиран в отделна глава в Закона за съдебната власт. Според чл. 182, ал. 1 от ЗСВ КАК извършва проверка по документи и допуска до участие всички кандидати, които отговарят на условията по закон. „Действително КАК с решение от 29 януари 2024 г. е допуснала до участие в конкурса за първоначално назначаване на длъжност „съдия“ в районните съдилища жалбоподателката Михаела Ралчева. При провеждането на конкурс за първоначално назначаване законодателят е възложил на Комисията по предложенията и атестирането правомощието да извършва проверка и да допуска/недопуска до участие в конкурса кандидатите, т. е. по силата на изрична законова норма Комисията има компетентност да взема решения, с които да разреши по задължителен за адресатите начин материалноправния въпрос – отговаря ли съответният кандидат на законовите изисквания. Тези решения директно рефлектират в правната сфера на кандидатите и засягат техни права и законни интереси“, изтъква ВАС.

Върховните съдии припомнят, че във външния конкурс може да участва човек, който отговаря на следните изисквания: да има висше образование по специалност „Право“; придобита юридическа правоспособност; необходими нравствени и професионални качества, съответстващи на етичния кодекс; да не е осъждан на лишаване от свобода за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията; да не е дисциплинарно освободен като член на ВСС за накърняване престижа на съдебната власт; да не страда от психично заболяване и да има най-малко три години стаж.

Доколкото в настоящия казус става въпрос за конкурс за първоначално назначаване в органите на съдебната власт, то към момента на предложението, КАК към СК на ВСС е следвало да съобрази и обстоятелството, че допуснат и класиран в конкурса кандидат – Михаела Ралчева, има качеството на действащ магистрат – прокурор в РП-Силистра (за което обстоятелство е била надлежно сезирана и от административния ръководител на РП-Силистра), поради което и единственото му кариерно развитие би било чрез конкурс за повишаване в длъжност или в конкурс за преместване в органите на съдебната власт, но не и чрез конкурс за първоначално назначаване“, посочва ВАС като допълва, че този конкурс е предвиден за хора, които не са действащи магистрати.

Върховните съдии отбелязват още, че чл. 181, ал. 3 от ЗСВ ограничава участието на действащи съдии, прокурори и следователи във външни конкурси и такива за младши следователи. А Михаела Ралчева безспорно вече работи в съдебната система – била е назначена за обвинител в РП-Силистра през 2022 г. след като се явила на конкурс за първоначално назначаване в районните прокуратури.

Ето защо спрямо жалбоподателката Ралчева съществува правна пречка пред участието ѝ в конкурс за първоначално назначаване в органите на съдебната власт, доколкото за нея стои открита възможността по чл. 189, ал. 4 от ЗСВ“, заключава ВАС. Според въпросната разпоредба, когато прокурор иска да стане съдия или обратното, той се явява на конкурс за преместване или повишаване.

Определението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.

36
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
georgieva
georgieva
05 декември 2024 20:38
Гост

Абсолютно несправедливо и дискриминационно взето решение! Къде в закона пише, че не може? Решението на ВАС е неправилно.

Учуден
Учуден
26 ноември 2024 11:08
Гост

А защо ли този прокурор иска да стане съдия, та дори и младши съдия, като в последния случай ще работи за доста по-ниска заплата? Това е главния въпрос. Останалото е ала-бала. Вероятно отговора се крие в климата в съответната районна прокуратура и в прокуратурата като цяло. За друго не се сещам.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 13:44
Гост

Може просто да иска смени населено място. Това е всъщност най-често срещаната причина.

Спрете с това слугинско примиренчество
Спрете с това слугинско примиренчество
26 ноември 2024 6:55
Гост

Абсолютно неправилно, ограничителни и дискриминациооно решение това. Въобще всички ограничения и създаване на предимства са без всякаква житейска логика и опора. Не може да се създават правила просто за да има правила, просто да се ограничава без да има смисъла и логика. Защонда не може защо . Явява се на конкурс това е похвално даже

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 7:53
Гост

За кого се създават предимства с това „дискриминационно“ решение? За хората, които не са магистрати ли? Смях в залата сте. Като се опитвате да се правите на тарикати и да надцаквате колегите си, които участват на вътрешните конкурси на общо основание и чакат с години, поне имайте някакъв остатък от достойнство и мълчете гузно, когато ви хванат.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 10:26
Гост

Как за кого? Предимството е за останалите, които могат да се явяват свободно.
Конкурс е, с правила еднакви за всички. Защо да не могат и всички с диплома да се явят? Преместванията и израстването в кариерата са принципно за връзкари. Това е една опция човек да смени града или професията. Защото професията не е „магистрат“, а „съдия“, „прокурор“, „следовател“.

АБЕ
АБЕ
26 ноември 2024 8:54
Гост

Интересно,а ако действащ магистрат – съдия,или прокурор,поиска да се премести на длъжност следовател,как на практика може да го осъществи?Конкурси за преместване на длъжност следовател на практика – НЯМА!!!! Съобразно посоченото решение действащия магистрат не може и да участва в конкурси за първоначално назначаване, и в конкурси за младши следователи.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 11:45
Гост

Същото важи ако си магестрат от окръгно ниво /окръжен съдия, прокурор, следовател/ и искаш да се преместиш на длъжност съдия в АДМИНИСТРАТИВЕН съд – такива конкурси за ПРЕМЕСТВАНЕ на практика няма! От време на време има конкурси за повишаване /т.е. от районно ниво/ или външни, но за преместване в администратитевн съд – не!

Очаквано
Очаквано
25 ноември 2024 21:24
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 17:15
Гост

Законите за административните съдии са „врата у поле“. Тълкуват ги, както им дойде, според поръчката. Това не е правораздаване, а някаква сергия на битака

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 13:47
Гост

От близо 10 години ВАС не е това, което беше. Няма единна и добре мотивирана практика, липсват онези решения, написани от майстори на правната мисъл, които можеш да цитираш десетилетия и все да са ясни, красноречиви и актуални. Сега – по всеки въпрос – 3мнения,вкл. по допустимостта. Пълен хаос е.

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 15:54
Гост

А тогава защо допускате действащи нотариуси да се явяват на нови конкурси за нотариуси, за да си сменят района? Същото е и при ЧСИ-тата. Ако някой от ВАС може да обясни, ще е добре, ама се съмнявам.

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 17:02
Гост

А Вие виждали ли сте конкурс за преместване на нотариуси или частни съдебни изпълнители, каквито конкурси ЗСВ изрично предвижда за съдии, прокурори и следователи?

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 17:13
Гост

Тя не иска да се мести, а да кандидатства за младши съдия или на конкурс за първоначално назначаване за длъжност, различна от нейната. Какво общо има преместването тук? Защо пишете глупости?

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 17:23
Гост

„Длъжността различна от нейната“ също е магистратска длъжност. Ако районен прокурор иска да стане районен съдия, участва в конкурс за преместване в районните съдилища, а не във външен конкурс. Ако иска да участва в конкурс за първоначално назначаване или за младши съдии, подава си оставка като прокурор, ВСС я гласуват, и се записва за участие. Ама някои искат, хем да се местят с външни конкурси, защото е по-лесно и бързо, хем да не си рискуват службата, в случай, че не им се получи. Е, няма как.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 10:29
Гост

Това СА различни длъжности, дори според ЗСВ.
Няма никаква житейска и правна логика да се забрани на един прокурор да кандидатстват наред всички останали в конкурс за първоначално заемане на други длъжности, каквито са съдия или следовател.

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 15:45
Гост

Тук не мога да се съглася с ВАС.
На практика няма законова пречка действащ магистрат да участва на външен конкурс за първоначално назначаване. Той се явява наред с останалите кандидати, полага същите изпити. За първи път от прокурор желае да започне работа като съдия /да не смесваме длъжностите, доста са различни/. В текста, който е цитиран, няма изрична забрана или изискване в тази насока. Изложените тук мотиви затова и нямат правна опора.
До момента и в коментарите няма нищо по същество.

Анонимус
Анонимус
25 ноември 2024 16:12
Гост

Чл. 181, ал. 3 от ЗСВ. В конкурсите за младши и редови магистрат не могат да участват лица, които са одобрени по реда на чл. 186, ал. 7 от ЗСВ (т. е. одобрени за мл. съдии, прокурори или следователи). По аргумент за по-силното основание, такива, които са вече „баш“ прокурори, също не могат да участват в такива конкурси.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 10:31
Гост

Моля Ви, „одобреният“ за друга младша длъжност е нещо различно и законът го е уредил именно като изключение. Няма причина правилото да се прилага за всички други длъжности. Именно защото е изключение!

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 16:53
Гост

Наистина ли трябва да се излагат мотиви защо вече действащ магистрат не може да участва в конкурс, за да стане действащ магистрат? Не можете да ме убедите, че това не е известно на всички, които са се пробвали, както и че не го правят, за да заобиколят тромавите и често напълно липсващи конкурси за повишаване и за преместване на действащите магистрати. Защото външни конкурси и конкурси за младши магистрати има всяка година и обичайно приключват в рамките на една година.

Анонимен
Анонимен
26 ноември 2024 10:33
Гост

От мотивите бяга само този, който ги няма и просто желае да си наложи становището.
Повишаването в длъгжност е 99% на връзкарска основа. Същото важи и за преместването. Няма нито един логичен аргумент, който да налага становището, че един съдия не може да участва в конкурс за първоначално назначаване за прокурор или следовател. Това СА различни професии и различни длъжности!

да бъде обезщетена
да бъде обезщетена
25 ноември 2024 15:18
Гост

хайде сега иск срещу ВСС, защо я е допуснал до конкурс, в който по закон не може да участва, че и го изкрала, за разлика от роднините.

Bobi
Bobi
25 ноември 2024 15:01
Гост

ВАС е подлога на Пеевски. Да така е

Nina
Nina
25 ноември 2024 15:00
Гост

Браво

Шиши ЙОриста
Шиши ЙОриста
25 ноември 2024 14:57
Гост

Ако се познаваше с Шиши Кеша- кадровика и ЙОрист, нямаше да има никакви ядове,кахъри и проблеми.Молко кеш и проблема е решен.

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 14:46
Гост

Даденото разрешение е безпорно правилно, но това няма как да разреши съществения проблем, заради който се създават такива ситуации, а именно, че конкурси за повишаване и за преместване просто НЯМА. ВСС ги обявява веднъж на високосна година, за отчайващо малко бройки и естествено в тях участват всички магистрати по списъчен състав, а след това процедурата се точи по 5 години. Та в тази връзка – да, вярно е, че това е начинът за кариерно развитие на магистратите, но понастоящем той е почти неприложим. Всичко живо, което е мръднало нанякъде, е или командировано, или преместено заедно с щатната бройка.

Анонимен
Анонимен
25 ноември 2024 14:52
Гост

*безспорно

Проскубания бухал
Проскубания бухал
25 ноември 2024 14:27
Гост

Очакван изход от ситуацията предвид съществуващата съдебна практика по въпроса.

„Пазете правото, дори от закона“
„Пазете правото, дори от закона“
26 ноември 2024 11:47
Гост

Съгласен съм с прогнозируемостта на резултата предвид съдебната практика. Предлагам обаче, чисто теоретично, да помислим върху следната разпоредба на ЗСВ чл. 162, т.5 „не е дисциплинарно освободено от длъжност изборен член на Висшия съдебен съвет за накърняване престижа на съдебната власт“. Изборен член на ВСС може да е магистрат и ако не е „дисциплинарно освободен“ може да бъде назначен в подобен конкурс. Действащите членове на ВСС не са дисциплинарно освободени. Означава ли това, че могат да бъдат назначени, ако участват в конкурс? Ако е така, то те ще са в по-благоприятно положение от другите действащи магистрати. И още един поглед.… Покажи целия коментар »

Проскубания бухал
Проскубания бухал
26 ноември 2024 13:22
Гост

Доста нестандартен въпрос наистина и след известен проучване на релевантната регулация стигах до извода, че за да се отговори максимално коректно е нужно точно и ясно детерминиране на основните моменти от казуса: – докато са такива членовете на ВСС не заемат магистратска длъжност и по аргумент от чл.28, ал.1 от ЗСВ те могат да бъдат възстановени само по тяхно желание на такава, аналогично с освобождаването на Гешев, но неговата хипотеза беше на административен ръководител; идеята е, че няма как да се говори за възстановяване на пост, ако вече го заемаш. – на пръв поглед формално излиза, че е допустимо магистрат,… Покажи целия коментар »

„Пазете правото, дори от закона“
„Пазете правото, дори от закона“
27 ноември 2024 11:36
Гост

Дори за миг не съм си мислил за правна консултация или съвет. Четейки коментарите Ви, намирам повод да прочета нещо смислено, което ми доставя удоволствие и ме кара да си „раздвижа“ малко мозъка извън рутинната дейност.
Благодаря Ви за отзивчивостта и готовността винаги да помислим отвъд видимото и ортодоксалното!

Гери
Гери
25 ноември 2024 14:18
Гост

Просто трябваше да се яви на конкурс за преместване или повишаване.

Харалампи
Харалампи
25 ноември 2024 14:05
Гост

Дори да обжалва пред петчленка, ефектът ще бъде същият.

Асен
Асен
25 ноември 2024 13:57
Гост

Не е допустимо действащ магистрат да бъде допуснат да участва във външните конкурси.

Сотир
Сотир
25 ноември 2024 13:58
Гост

Със сигурност Михаела Ралчева знае това.

Димо
Димо
25 ноември 2024 13:55
Гост

Абсолютно правилно и справедливо решение.