Общината е осъдена да плати 40 000 лева за паднало върху дете дърво в центъра на София
Столичната община е осъдена да плати обезщетение от 40 000 лева на ученичка, която пострада тежко, след като изсъхнало дърво падна върху нея в центъра на София.
Инцидентът се случи на 15 юни 2023 г. около 14 ч., когато 13-годишното момиче вървяло по тротоара на ул. „Княз Борис I“ между улиците „Кърниградска“ и „Иван Денкоглу“. Тогава изсъхнала липа внезапно падна върху детето. Пред съда момичето е разказало как е вървяло спокойно, внезапно чуло грохот и било ударено от дървото, без да има възможност да реагира, тъй като изобщо нямало как да види какво се случва. Следващият спомен на детето бил вече за силни болки в главата и крайниците, за невъзможността да помръдне и суматохата в детската противошокова зала на „Пирогов“.
Там били установени фрактура на черепа и травми на дясната ръка и крака. Детето останало в болницата за 10 дни с майка си, след което три месеца приемало противоепилептични лекарства, като през това време било на легло с болки в шията и подут глезен, където след месец било установено счупване. Това наложило нова хоспитализация и операция, след която детето продължило да е обездвижено, да приема обезболяващи и не можело да се обслужва само.
Съдът посочва, че травмите провалили плановете на момичето за лятната ваканция – да играе, да пътува, да бъде на море, да посрещне рождения си ден, а ваканцията се превърнала в кошмар.
„Поради мозъчната травма тя не можела да чете, да гледа телевизия, а поради травмата на ръката – да пише или рисува и нямала с какво да уплътни времето си. Загубила съня си, дразнила се от звуци и светлина, от шийната яка, която я убивала и от горещините ѝ причинявала обриви, чувствала се потисната и несигурна, че предишното ѝ състояние ще се възвърне и нищо не я радвало, изолирала се от приятелите си“, посочва съдът.
Общината не оспорва фактите по възникването на инцидента, както и отговорността за стопанисването на района, но твърди, че дирекция „Зелена система“ регулярно поддържала дърветата, а в конкретния участък бил извършен оглед, като през 2021 г. били изрязани клони. Общинската дирекция имала сключен договор за поддръжка в района с фирма, а за деня на инцидента имало информация от Националния институт по метеорология и хидрология“ (НИМХ), от която се установявали обстоятелства за събитие от извънреден характер – наличието на валежи.
При дърветата от типа „липа“ пък гниещите процеси били широко разпространени заради дървесиноразрушителни гъби и началните фази на гниене много трудно можели да бъдат установени от експертите, тъй като нямало външни симптоми, а такива не били установени и по падналото дърво. Затова общината твърди, че не е допуснала неизпълнение на задълженията си.
Пръв на помощ на детето се притекъл бивш служител на Специалния отряд за борба с тероризма, който оказал първа помощ и свидетелствал, че момичето било абсолютно неадекватно след внезапния удар.
Показания е дала и майката на момичето, но съдът приема, че няма как да ги кредитира, тъй като тя участва в делото на страната на непълнолетната си дъщеря, а за преживените от детето страдания СГС се позовава на заключенията на комплексната медицинска експертиза.
„Съдът намира, че най-голяма тежест има фактът, че пострадалата е била дете на възраст, която ѝ позволява в пълна степен да осъзнае случващото се и преживяното от нея, но без да има изградени механизми и опит на възрастен и укрепнал психически човек, които да ѝ позволят самостоятелно да понесе случващото се. От съществено значение е и това, че лечебният процес е засегнал изцяло ежедневието на ищцата, като изцяло е ограничил заниманията ѝ, чрез които за нея възстановяването да бъде по-леко. От значение е и това, че възстановителният процес все още не може да се възприеме като приключил, тъй като поставените импланти все още не са отстранени“, пише съдът и оценява, че справедливото обезщетение е 40 000 лева, като отхвърля иска до претендираните 75 000 лева.
Относно отговорността на общината съдът е назначил и техническа експертиза, като според заключението на професор по „Горска ентомология” в Лесотехническия университет, проблемите и гниенето на дървото са били видими. То е било заснето на видео както преди удара, така и при самото падане, като експертът е обяснил, че в предходните години е било видно гниенето на дървото, като тогава е трябвало да бъде изследвано състоянието му с томограф или резистограф. Конкретно миналата година вече дървото било без листа и през пролетта е имало ясни белези, че то е изсъхнало и общината е трябвало да го премахне.
„Единствено при отстраняване на изсъхналото и проблемно дърво биха се избегнали последиците от случайното му прекършване, което, предвид установеното му състояние, съдът намира, че е било неизбежна и закономерна последица от състоянието му, без да е резултат от случайни външни фактори, конкретно буря, които за ответника да са били непредвидими и непредотвратими – възражението му в този смисъл е неоснователно“, посочва съдът.
Общината е осъдена да плати още над 1200 лева, колкото е струвало лечението на детето, над 4200 лева за адвокат, както и над 2000 лева разноски по делото.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
30
Коментирайте
Your website has made a big difference for me thank you! ยี่ กี ล็ อ ต โต้
Такава беше СО при мутресата Фандъкова. Йорданка, освен че е отговорна за този случай е и отговорна за смъртта на 16 годишния Людмил от оголен електрически кабел. Доста хора си загубиха и здравето, и живота докато гербаджийския отпадък Йорданка Фандъкова беше кмет. Повече никога ОПГ ГЕРБ-ДПС няма да има кмет в капитолния град!
„Размерите на обезщетенията за неимуществени вреди блокираха на равнища отпреди 5 години, при съвкупна инфлация за периода около 100%. Принципът за пълна обезвреда отиде в историята“.
Не е съвсем отишъл, дори напротив – при пострадал съдия или прокурор немедлено отсъждаме свръхобезвреда.
Размерите на обезщетенията за неимуществени вреди блокираха на равнища отпреди 5 години, при съвкупна инфлация за периода около 100%. Принципът за пълна обезвреда отиде в историята.
Присъди за зелените талибани на „Опълченска“!
Опълченска си е добре – честно – наскоро минах, още е в изграждане. Това е положението – било е малка улица, сега е ключов булевард. Няма кмет, който да вземе друго решение, освен да пробие достъпа от гарата към центъра.
В този дух на разсъждения – довиждане на дърветата.
Проектът за разширяването на ул.Опълченска е отпреди 1970 г., когато са започнати строежите на блоковете във вече (наскоро) разширения участък между ж.п.управлението и бул.Сливница. Затова са отчуждени къщите по улицата, а блоковете на проектирани и построени там, където ще е краят на бъдещото пътно платно. После трябва да минат 50 години, докато най-сетне бъде разширена – около 10-12 за строежа на блоковете и 40 години за съсипване на държавата. Опълченска никога не е била малка улица и винаги е била транспортна артерия! Но преди войната е проектирана за файтони и за каруци, защото Ючбунар е бил работнически квартал, а Банишора… Покажи целия коментар »
Брат ти дори не живееш там… стига сте ревали, само ревете. Вчера ревахте, днес ревете и утре пак… Как не ви писна на придошлите да давате акъли как да се развива Моят град?!
Да не знаеш какво те чака.
Няма никакъв контрол, да не говорим за превенция.
Малко е тази сума. При такива щети!
Поредният случай заради безхаберието на общината.
Да, такава беше общината при Йорданка Фандъкова – мутреса в гербаджийската кочина на мафиота от село Банкя
Позор
Даби сега общината ще предяви регресен иск срещу съответното длъжностно лице допуснало това да се случи, за да заплати от джоба си, вместо това да е за сметка на данъкоплатците. Надали,, ама едва ли !
Ха не бързай,че решението е още на първа инстанция!
Прекрасно решение. Хайде сега да почнат регресните искове,защото иначе плащаме всички ние. Този „експерт“ или „инспектор“, който е трябвало да отговаря за района или началника на отдела или инспектората, който не е определил отговорник да бъде съден за същата сума…Аман от безхаберници, на които освен заплатите плащаме и обезщетенията.
Много неприятно
Пълна излагация. Няма ли хора бе
Трудно се управляваме нормално
И все пак е в пъти по-добро управлението от това на Фандъкова. Фандъковата администрация само аз я съдих 3 пъти
Няма само фандъчка да съдят, я
Имаше защо. Тя беше ужасна като кмет.
Случая е от времето на нейната администрация, така че тя е пряко отговорна, както е и пряко отговорна за смъртта на 16 годишния Людмил, загубил живота си от електрически кабел, безразборно разхвърлян на тротоара… Йорданка е убийца!
Ми ше плати я
Само като се прочете заглавието и особено ключовите думи „дете“, „център“, „София“, отчитайки обстоятелството, че общината по същество не отрича фактите около инцидента, за всеки непреубеден страничен наблюдател е достатъчно, да заключи, че 40 000 лева са относително малка обезщетителна сума, а стандартния номер с непреодолимата сила поради „валежи“, (не светкавици да речем) е симпатично наивен, чак смешен.
Това е епилепсия, бре, какви 40 000 лева – това дете няма да се ожени. Вай. Дотука стигнахме.
Черепно разцепване е нарушаване на вакуума. Епилепсия.
Не скачайте толкова, очевидно СГС е допуснал съдебномедицинска експертиза и няма дума за епилепсия на детето, а става въпрос за травми и фрактури. Така или иначе ако детето, не дай Боже, прояви в бъдеще епилепсия, ще може да твърди ескцес.
Отворен череп – да не ти се случва – Людмила Живкова е жив пример.
Това е векове и милиарди години еволюция – черепа – като ти се отвори един път – става неприятно.
Жива епилепсия – гадна работа отвсякъде, бог ги пази тези хора.
40 000 лв. е неадекватно ниска сума за кошмара на детето и родителите.