Google се спаси от иск за 8 млрд. долара заради „плагиатство“
Победа в продължил цяло десетилетие съдебен спор удържа Alphabet („Алфабет“) – компанията майка на Google („Гугъл“) срещу претендиращата за над 8 млрд. долара Oracle („Оракъл“), след по казуса се произнесе Върховният съд на САЩ, предадоха световните агенции в понеделник.
Магистратите отсъдиха, че използването на софтуерен код на „Оракъл“ за изграждане на операционната система Android (Андроид) на „Гугъл“, с която работят повечето смартфони в света, не нарушава федералния закон за авторското право.
При създаването на Андроид, която бе пусната през 2007 година, „Гугъл“ е написал милиони редове нов компютърен код, но е използвал и 11 300 кодови редове и организация, част от платформата Java (Джава) на Оракъл, посочва Асошиейтед прес.
Според „Гугъл“ това е отдавна утвърдена, обичайна практика в сектора, която е допринесла за техническия напредък. Концернът твърди също, че авторското право не обхваща чисто функционалния, нетворчески компютърен код, който той е използвал и който не би могъл да се напише по друг начин.
„Оракъл“ обаче обвиняваше „Гугъл“ в „чудовищно плагиатство“ и искаше обезщетение от над 8 милиарда долара, но според източници нови оценки са сочели 20-30 милиарда долара, допълва Ройтерс.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте