Близо 60 съдебни дела са заведени у нас за престъпления, породени от омраза. Най-малко 10 са делата, които са стигнали до Европейския съд за правата на човека. Това сочат данните на Българския хелзинкски комитет, които бяха представени на дискусия във Велико Търново, посветена на защитата на малцинствата и предотвратяване на престъпленията от омраза, съобщи БНР.

От Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ заявиха, че ромските неправителствени организации и правозащитни организации категорично не приемат стратегията за ромите, предложена от вицепремиера Красимир Каракачанов.

Картината на толерантността в България не е добра, посочи Красимир Кънев от Българския хелзинкски комитет. Като „тежко“ той определи положението с ескалиращия език на омразата. „И за съжаление то става при едно бездействие на органите, които трябва да се борят срещу него. Дела има много, заведени от хора, срещу които е насрочено това слово. По-важното е, че има заведени дела в Страсбург, които неуспешно са завършени в България. Те са водени срещу Волен Сидеров още преди 10 години и са свързани с подбуждане на омраза, дискриминация. Едното е срещу роми, другото е срещу евреи“, добави той.

На 11 юли в Комисията за защита от дискриминация предстои да се гледа поредното дело, заведено от няколко роми срещу заместник министър-председателя Красимир Каракачанов, който през януари направи едни изказвания срещу ромите, съобщи Кънев.

Предложената от вицепремиера Каракачанов стратегия за ромите, която се очаква скоро да бъде разгледана от Министерски съвет, предизвиква недоволството на правозащитните и ромските неправителствени организации, коментира Деян Колев от център „Амалипе“. Според Колев България има много добра национална стратегия за интеграция на ромите, а предложението на Красимир Каракачанов ще доведе до ескалация на етническото напрежение. „Това, което предлага вицепремиерът Каракачанов, е една фундаментална замяна на целия досегашен модел на интеграция. Ако досега се предлагаше така наречения „подход на социално включване“ – образование, заетост, плюс останалите неща, Каракачанов предлага утежняване на административните наказания, на един такъв по-силов подход, който при всички положения няма да доведе до туширане на етническото напрежение, на тлеещото етническо напрежение, а ще доведе само до неговото допълнително нагнетяване“, каза той.

На срещата във Велико Търново, посветена на езика на омразата и предотвратяването на престъпления, породени от омраза, не дойде представител на Българската православна църква, но се отзова районният мюфтия Сюлейман Масурев.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar