Близо 5 години след масовия бой в столичния квартал „Орландовци“ все още няма осъдени. Подсъдими са общо петима души.

Първото заседание по делото в Софийския районен съд беше белязано с фалстарт заради неявяването на част от подсъдимите.

Юни 2015 – та забележка на група младежи отправена към техни съседи роми заради прекалено силна музика завършва с тежки сблъсъци в столичния квартал ,,Орландовци“.

Седем души тогава са приети в ,,Пирогов“ с различни травми. От полицията задържат няколко роми.

Ден след сбиването жители на квартала излизат на протест срещу ромската престъпност. Напрежението обаче отново се разпалва, след като група младежи се насочват към ромската махала.

„Орландовци“ попада под полицейска блокада, а протестите не стихват дни на ред. По случая от прокуратурата извършват множество огледи – разпитани са 15 свидетели, извършени са 14 разпознавания на лица – проверява се и версия дали напрежението не е провокирано от политически партии и фен клубове, подобни твърдения не се доказват.

Близо пет години по-късно подсъдими по случая са четирима роми и един българин. Оказва се, че делото е връщано на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения и изготвяне на нов обвинителен акт. От държавното обвинение отказаха коментар за забавянето на делото.

Адвокат Валентин Калчев, защитник на подсъдимия Даниел Колев: До голяма степен изигра роля и пандемията – здравословни проблеми на подсъдими, на защитници. Поради тези причини делото се проточи пет години и половина вече.

Сега в края на 2020 – подсъдими и свидетели отново трябва да си спомнят за случая по време на първото съдебно заседание.

Адвокат Валентин Калчев, защитник на подсъдимия Даниел Колев: По същество съдът не е започнал своята работа с разпити на свидетели, събиране на доказателства в хода на съдебното следствие. Аз се надявам, че съдът има достатъчно сили да се справи с този проблем по събиране на доказателства.

Заради неявяване на трима от подсъдимите процесът и този път не тръгна. Следващото съдебно заседание е насрочено през март 2021 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar