В Апелативния съд във Велико Търново правораздават 17 съдии, които разглеждат по над 1500 граждански, наказателни и търговски дела годишно, подпомагани от съдебна администрация от 25 съдебни служители.

На 4 юни магистратите ще честват в музей „Възраждане и Учредително събрание“ в старата столица 20-годишен юбилей от възстановяването на Апелативен съд – Велико Търново и 140-годишнината от неговото създаване.

„Съдебната инстанция е създадена с Временните правила за устройство на съдебната власт в България, утвърдени на 24.08.1878 г. от княз Александър Дондуков – Корсаков и съдържащи основните начала на съдебната организация в България. За негов пръв председател е определен Никола Михайловски. В края на 1879 г. съдът временно е закрит и възстановен през 1881 г.

Дейността му е прекратена окончателно през 1895 г., когато е редуциран броят на апелативните съдилища в страната, а делата му са прехвърлени в Апелативен съд – Русе. Със специален закон, приет на 21 ноември 1947 година са закрити всички апелативни съдилища в България, като с приетата на 4 декември 1947 г. Конституция на Народна Република България е приета изцяло нова съдебна организация по съветски модел, в която съдебното производство става двуинстанционно“, разказват историците.

С приемането на Конституцията на Република България на 12 юли 1991 г. е възстановен принципът на триинстанционното правораздване, като се предвижда възстановяването на апелативните съдилища. С решение на Висшия съдебен съвет от 22 декември 1997 г. е определен броят на апелативните съдилища и техните седалища – в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново. С решение на Висшия съдебен съвет от 21 януари 1998 г. е конституиран Апелативен съд – Велико Търново и е определен неговият съдебен район. През март същата година за негов пръв председател е определен съдия Здравко Трифонов.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar