16 години затвор получи руски следовател за подкуп от 7 млрд. рубли
Съдът в Московска област осъди бившия следовател Марат Тамбиев на 16 години колония с строг режим и глоба от 500 милиона рубли. Присъдата бе по обвинение за получаване на рекорден подкуп в биткойни, равняващ се на 7 милиарда рубли. Това съобщава ТАСС във вторник.
„Съдът постанови да признае Тамбиев за виновен по част 6 на член 290 (получаване на подкуп в особено големи размери) и член 286 (злоупотреба с власт) от Наказателния кодекс на Руската федерация, като частично прибави наказанието в съвкупност към му определя 16 години лишаване от свобода в наказателна колония с максимална сигурност и глоба от 500 милиона рубли“, се казва в решението, прочетено от съдията.
Съгласно присъдата, на Тамбиев също така е забранено да заема длъжности в системата след излежаване на присъдата си и е лишен от специалното звание майор.
Бившият колега на Тамбиев следовател Кристина Ляховенко също беше призната за виновна за получаване на подкуп, злоупотреба с власт, фалшифициране на доказателства и резултати от оперативни следствени дейности. Общо съдът я осъди на 9 години в наказателна колония с общ режим и я лиши от специалното ѝ звание старши лейтенант.
Държавният обвинител поиска 20 години лишаване от свобода за Тамбиев, а като допълнително наказание да му бъде забранено да заема длъжности в държавни органи в продължение на 15 години, както и да бъде лишен от специалното звание майор. Прокурорът поиска Ляховенко да бъде осъден на 13 години лишаване от свобода в наказателна колония с 10-годишна забрана да заема длъжности в държавни органи.
Третият обвиняем по делото, бившият заместник-началник на следствения отдел за Тверской район на следствения отдел на Централния административен окръг на Москва Дмитрий Губин, е избягал и е обявен за издирване.
Според разследването и прокуратурата, бивши следователи, като част от организирана група, са изнудвали подкуп от членове на хакерската група Infraud Organisation, за да спрат наказателното им преследване и да им позволят да скрият криптовалута, еквивалентна на 14 милиарда рубли.
Наказателното дело регистрира най-големия подкуп, получаван в историята на Руската федерация.
В същото време самият Тамбиев каза пред съда, че отхвърля вина. Той също се застъпи за бившата си колежка Ляховенко, като я нарече „дете“ и „жертва“.
Припомняме, че десетки длъжностни лица от април насам бяха въвлечени в най-голямата вълна от корупционни скандали в руската армия и отбраната от години.
Последно, в началото на октомври стана ясно, че бившият зам.-министър на отбраната Тимур Иванов е прехвърли имуществото си на други лица, за да прикрие участието си в криминални деяния.
при извършените по случая претърсвания по месторабота и местоживеене на Иванов са били открити парични средства в значителни размери, несъответстващи на официалните му доходи. Това говори за явно незаконен произход на тези средства и дава основание да се смята, че са извършени корупционни престъпления. Включително такива, които все още не са установени.
„Резултатите от разследването сочат, че обвиняемият Иванов е могъл да извърши престъпления и при други обстоятелства и в други периоди от време“, заключаваха документи по делото.
Иванов бе арестуван на 24 април по обвинение в получаване на подкуп в особено големи размери. По същото дело бяха арестувани бизнесмените Сергей Бородин и Александър Фомин, които следователите обвиниха в даване на подкуп.
През август следственият комитет на Русия образувал дело за измама срещу – друг бивш заместник-министър на отбраната – Павел Попов.
През май, скоро след първите арести, президентът Владимир Путин неочаквано отстрани дългогодишния министър на отбраната Сергей Шойгу и го замени с икономиста Андрей Белоусов. Това бе възприето като ход за осигуряване на по-стриктно управление на огромния бюджет за отбрана на Русия и премахване на разхищението и подкупите.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте