Започват масови проверки в аптеките и те ще бъдат затваряни, ако бъдат засечени да продават лекарства по лекарско предписание без рецепта, обяви началникът на оперативния щаб срещу коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски в понеделник следобяд. В момента заради истерията с коронавируса тече масово презапасяване с антибиотици, антивирусни средства и други медикаменти, които по принцип се отпускат само с рецепта, но ги изкупуват хора, които не са болни и това формира дефицити.

Мутафчийски обяви това за „безумие, което няма да остане така и трябва да спре“.

За целта екипи на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), икономическа полиция и РЗИ започват масови проверки в аптеките.

„В момента се изкупуват безумни количества от лекарства, които абсолютно не са необходими. Не мога да разбера защо хората се подвеждат по такива неща. Имайте предвид,че след това лекарствата дори не могат да се хвърлят в кофата, защото това е безотговорно. А те ще стигнат до боклука, бъдете сигурни. Това е добре дошло за аптечната мрежа, разбирам. И те ще ви продадат всичко, но от този момент тръгват инспекторите и ще се отнемат лицензи на всички аптеки, които продават без рецепта антибиотици и какви ли не други щуротии“, заяви Мутафчийски.

Той се закани, че това няма да остане така: „Това е безумие, което трябва да се прекрати, дори и със силови мерки. Още повече, че се пускат какви ли не неща за един препарат, за друг препарат и се поддава населението на различни рекламни трикове.Защото това е скрита реклама. Разбирате ли? Тук има продуктово позициониране, както казвате вие, медиите. И от това се ползват само търговците, без да има никакъв реален ефект върху това да се предпазят хората“.

И в момента законът предвижда санкции за продажбата на лекарства с лекарско предписание без рецепта, но контролът е слаб и санкции, особено толкова тежки като затваряне на аптека, не се прилагат.

Фармацевтите искат държавата да им осигури предпазни средства

По-рано от Българския фармацевтичен съюз настояха държавата да осигури на фармацевтите предпазни средства, тъй като те също са на първа линия в борбата със заболяването редом до лекари и медицински сестри.

Това беше поискано от председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова в отворено писмо до премиера, здравния министър и началника на оперативния щаб срещу заболяването.

„Аптеките, магазините за хранителни стоки и бензиностанциите са единствените търговски обекти, които продължават да обслужват населението. Ежедневно в аптеките българските фармацевти поемат риска да бъдат заразени и да разпространяват вируса, ако не бъдат взети подходящи мерки и средства за индивидуална защита като грижа за тях. Осигуряването на лични предпазни средства за магистър-фармацевтите чрез структурите на Министерството на здравеопазването е абсолютно наложително. Тъкмо защото фармацевтите ежедневно обслужват българските граждани в този труден за всички ни момент, е въпрос на уважение, израз на добра воля и позитивен знак за еволюция в управленското мислене, но преди всичко е спешна мярка за предотвратяване на по-нататъшното разпространение на Covid-19“, казва Стоименова.

Фармацевтите признават водещата роля на медицинските сестри и лекарите в предотвратяването и лечението на болестта, че те са редом с тях на предна линия в борбата са вируса и много често са първите, които контактуват с потенциални вирусоносители.

„Фармацевтите, според определението на Световната здравна организация са най-достъпните медицински специалисти. Те са професионалистите, които са натоварени в този тежък момент за България и света да осиуряват необходимите лекарствени продукти, медицински изделия, информация за предотвратяване на разпространението на Covid-19 и да имат отговорно социално поведение“, напомнят от съсловната организация.

Стоименова посочва, че недалечното ни минало доведе до принизяване на професията на фармацевта до търговия с лекарства, но днес повече от всякога е важно системата на здравеопазване в България да оцени по достойнство социалната функция на фармацевтите като медицински специалисти.

Извънреден труд в условия на дефицит и проверки

„С разрастването на епидемията в последните дни, аптеките като търговски обекти, реализират повишени обороти, но на цена, за която не се говори. Цената е тежки условия на извънреден труд, физическа и психическа умора, значително забавяне на доставките от търговците на едро и най-вече бремето на невъзможността фармацевтите да посрещнат нуждите на населението от някои лекарствени и други продукти в условията на епидемия“, казва Стоименова.

Към сложната епидемична обстановка, притесненията на българските граждани дали ще успеят да се снабдят с необходимите им лекарствени и други продукти, извънредния труд и усилия от страна на фармацевтите се прибавят и проверките по разпореждане на прокуратурата, които също са част от ежедневието в аптеките.

„Като изразявам увереност, че тези проверки ще бъдат проведени по начин, който не възпрепятства лекарствоснабдителния процес в този труден момент, апелирам към колегите да оказват съдействие на контролните органи, така че те да не компрометират ефективността на разпоредените мерки за предотвратяване на разпространението на Covid-19“, се казва в писмото.

Хората да са търпеливи, отговорни и да не се презапасяват с лекарства

В него има и апел към българските граждани да бъдат търпеливи и отговорни към собственото си здраве и това на другите около тях, когато изчакват реда си в аптеките, да проявяват разбиране, ако станат свидетели на проверки от контролните органи и да им съдействат. Да не се презапасяват с лекарствени продукти и да спазват указанията, дадени им от личните лекари и доверените фармацевти. Да обръщат внимание на всеки симптом, който би могъл да бъде съмнителен за инфекция с Covid-19 и своевременно да потърсят медицинска помощ.

„Сега повече от всякога е необходимо да бъдем отговорни към собственото си здраве и здравето на другите. Необходимо е да оценим усилията на българските фармацевти, извънредния им труд и да ги подкрепим – със законодателни мерки, с осигуряване на лични предпазни средства, с обективност и експедитивност на безспорно необходимия контрол, с разбиране и добра дума. Българските магистър-фармацевти ще ви отвърнат с безрезервна подкрепа в ограничаването на Covid-19, като най-достъпните медицински специалисти редом с лекари и медицински сестри и с достойна служба в полза на общественото здраве“, завършва писмото.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar