Прокуратурата съди бизнсмена Николай Банев за заплаха срещу служител на охранителната фирма „Делта гард“ и нейния дългогодишен шеф и съсобственик Димитър Спасов – Митко Каратиста, става ясно от определение на Софийския градски съд, с което Mediapool разполага. Прокуратурата не е съобщавала публично за делото, макар то да е важно.

Софийската районна прокуратура е внесла в съда обвинителен акт срещу Банев за закана за убийство. По твърденията на свидетеля с инициали П.М.Б., Банев насочил срещу него оръжие и му казал: „Ще застрелям някого, теб или шефа ти Димитър Спасов“.

След това П.М.Б. е подал сигнал сигнал в прокуратурата, а шест години по-късно делото е внесено в съда. Софийският районен съд два пъти го връща на обвинителите за отстраняване на процесуални нарушения.

Накрая Софийският градски съд отменя определението на първоинстанционния съд и указва, че делото може най-накрая да тръгне. Проблемите обаче са два. Гардът не помни кога точно Банев го е заплашвал, нито помни с какво точно оръжие.

Заведеното дело е знаково заради известните в публичното пространство връзки на замесените лица.

Съпрузите Николай и Евгения Баневи бяха мишена на главния прокурор Иван Гешев и осъдиха държавата заради неговите непремерени изказвания спрямо тях.

Димитър Спасов – Каратиста е известен като приближен на прокуратурата. В интервю пред Mediapool настоящият вътрешен министър и бивш правосъден Иван Демерджиев разкри как Каратиста си е позволявал да го заплашва с Гешев.

Гешев, Баневи и Каратиста

Евгения и Николай Баневи бяха сред едрите мишени на Иван Гешев, докато той бе шеф на спецпрокуратурата. Те бяха обвинени за множество престъпления, но през 2019 година в съда бе внесено дело само за данъчни престъпления и пране на пари. Две години по-късно прокуратурата все още не ги е осъдила, но за сметка на това Баневи осъдиха държавата пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург заради изказванията на Иван Гешев и продължителния арест.

Според решението на ЕСПЧ Гешев е нарушил презумпцията за невиновност, коментирайки разследването. В коментарите си по повод Баневи той се позоваваше на източници като Уикипедия и съветваше журналистите да проверят там как фамилията е приватизирала 2/3 от работещата промишленост у нас.

През лятото на 2020 г. Баневи обявиха, че са внесли иск за 10 милиона лева срещу прокуратурата за незаконния им арест.

Близо четири години преди тези събития между Баневи и Димитър Спасов избухва истинска война.

Според медийни публикации първо става дума за спор за пари, свързан с охраната на курортите на Баневи („Русалка“ и „Каваците“), както и на някои техни предприятия.

Николай Банев обяви, че „има политически врагове, които са направили всичко възможно да ги съсипят през последните седем-осем години“. Той казва, че зад нападенията и палежите, включително и на седемте скъпи лимузини в кв. „Орландовци“, стои Каратиста.

Сред изгорелите коли е и „Майбах“, чиято застраховка изтекла три часа преди атентата. Банев обвинява шефа на „Делта гард“, че е нахълтал с хората си в курорта „Русалка“ с претенция, че му се дължат пари за нещо, което не е извършил.

Евгения Банева също се оплака от изнудване. Тя дори излезе с политическа оферта: „Ако иска, (президентът Росен) Плевнелиев може да ме покани за правосъден министър, защото аз съм човек, който като юрист е изпитал върху гърба си всички неуредици на законодателството в България“. Малко след това Баневи станаха мишена на прокуратурата.

Отговорът на Каратиста

В интервю за жълтия вестник „Шоу“, цитирано от „Блиц“ , Митко Каратиста казва: „Последният ми разговор с Николай Банев беше на една случайна среща, която се проведе на „Русалка“, и на която той ме заплаши с убийство, за това, че съм си поискал дължимите ми по договор пари. Просто го попитах кога смята да плати фактурите, а той ми каза, че заради този въпрос няма да изляза жив от „Русалка“. След което ми каза, че ме е поръчал на руски килъри. За това нещо има информация в дирекцията на полицията, където предполагам, че също тече разследване“.

Пред „Труд“ Каратиста дава друга версия на случая и съветва Банев „да си озапти“ съпругата. „Знам откъде идва истинската омраза на Банев. Той иззлобя, когато разбра за откритите сексуални намеци на съпругата му към мен, на които изобщо не отговорих. По-добре да си я озапти, вместо да ме набеждава за какво ли не“, казва Спасов.

Четири години по-късно „Делта гард“ съдейства на частния съдебен изпълнител, който описваше имуществото на Баневи заради натрупаните от тях дългове.

В момента „Делта гард“ съди МВР за отнетия лиценз на фирмата в края на миналата година. Причината бе досъдебно производство, заведено срещу Димитър Спасов. В системата на държавното обвинение излиза информацията, че делото е прекратено, но бургаската прокуратура отказва всякаква информация за Каратиста.

Осемте джуджета

„Делта гард“, чиято емблема може да бъде видяна на хиляди места в България, получи особена популярност покрай разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета“, което описва зловеща схема за заграбване на имущество и бизнес активи с помощта на прокуратурата. Самото разследване е кръстено така заради едноименното заведение в центъра на София, където бившият шеф на столичното следствие Петьо Петров-Еврото провежда срещите си. В него активно бяха намесени имената на специализираната прокуратура и на главния прокурор Иван Гешев.

Дълго време заведението бе охранявяно от няколко екипа на „Делта гард“ и патрулка на полицията. След това охранителната фирма пази и фабриките на производителя на асансьори „Изамет“, която е собственост на главните потърпевши от случая – бизнесменът Илия Златанов и сина му.

Илия Златанов многократно е твърдял, че служители на „Делта гард“ незаконно са ограничили достъпа му до фабриките на фирмата му „Изамет“. Това бе заснето на камера и от „Антикорупционния фонд“

Димитър Спасов бе викан миналата година и на разпит в ГДБОП след интервюто на тогавашния правосъден министър Иван Демерджиев пред Mediapool. В което министърът заяви, че началото на 2020 г. Митко Каратиста го е заплашвал с главния прокурор. Демерджиев каза, че повод за „заплахата“ било дело за фотоволтаичен парк, който е бил охраняван от „Делта гард“.

„От сега нататък го чакат много проблеми правосъдния министър (Иван Демерджиев)“, каза Спасов на излизане от ГДБОП. После обясни, че имало поети ангажименти за елиминирането на „Делта гард“

„Всички, които са замесени в репресията срещу нас, ги чакат много тежки дни…“, закани се Спасов, като накрая каза, че няма да занимава съда с тези неща.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar