Шефката на КЗП поиска отнемане лицензите на мобилните оператори
Председателката на Комисията за защита на конкуренцията Мария Филипова е поискала от Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на трите мобилни оператори – А1, „Йеттел“ и „Виваком“, съобщиха от подопечното ѝ ведомство в понеделник.
Според него Законът за защита на потребителите му вменявал задължение да защитава обществения интерес и исканото от Филипова отнемане на лицензите било защото системно нарушавали правата на гражданите.
Това е поредната офанзива на шефката на КЗП срещу телекомите, след като им забрани да променят цените си, което „Йеттел“ и „Виваком“ обжалват пред съда и все още няма негово решение. Потърпевши обаче са и от А1, които изрично обявиха, че няма да вдигат таксите на основните си месечни планове през 2025 г.
Сега обаче и трите дружества са под ножа. Техни собственици са големи чужди компании като „Юнайтед Груп“ на „Виваком“, чешката PPF и държавния телеком на Обединените арабски емирства Emirates Telecommunication Group Company притежават „Йеттел“ , А1 е на „Телеком Аустрия“. Все още няма официална реакция от тяхна страна.
В съобщението на комисията се посочва, че отнемането на лицензите и на трите телекома за ползване на радиочестоти е „единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на тези оператори“. Основанието е чл. 232 на Закона за защита на потребителите, според чийто текст „В случаите на санкционирано с влязло в сила наказателно постановление нарушение по този закон контролният орган предлага на органа, издал лиценза и/или разрешителното за упражняване на дейност, неговото отнемане“.
Не се посочва обаче за кои нарушения с влязло в сила наказателно постановление става въпрос, за да се изисква отнемането на лицензите на мобилните оператори, за които те са платили, за да ги придобият, но и плащат ежегодна такса за ползване на честоти от радиосъобщителната мрежа на страната.
От Комисията за регулиране на съобщенията още няма реакция и не е ясно каква процедура следва след искането на Филипова. Няма отговори на въпроса и какво се случва, ако бъдат отнети лицензите и на трите мобилни оператора и кой ще поеме обслужването на техните клиенти.
Според съобщението на КЗП „продължаващите нарушения (на телекомите – б.а.), насочени към икономическата експлоатация и ощетяване на хората, не само са подкопали доверието в сектора, но са нанесли и тежки удари върху основните принципи на закона и регулацията“. „В този контекст предприемането на най-строгата санкция не е въпрос на избор, а на крайна необходимост – защита на потребителите, възстановяване на обществения ред и излъчване на ясно послание, че безнаказаността няма място в една правова държава“, пише още в съобщението, което хвърля в смут не само телекомите, но и потребителите им.
„През последните пет години мобилните оператори като едни от ключовите участници на пазара, са обект на множество санкции за установени нарушения на ЗЗП, свързани с прилагането на нелоялни търговски практики. Въпреки многократните наказателни постановления, които са влезли в сила, тези оператори продължават да демонстрират устойчиво неспазване на нормативната уредба, системно нарушавайки правата на потребителите. Този подход разкрива не просто липса на зачитане на законодателството, но и съзнателно пренебрегване на интересите на гражданите, които те обслужват“, пише в съобщението без никаква конкретика кои точно са нелоялните практики на телекомите.
Вместо това патетично се продължава, че „липсата на ефективни последици за нарушителите утвърждава усещането за безнаказаност, което е несъвместимо с принципите на правовата държава“.
„Това е особено тревожно, като се има предвид, че потребителите често са лишени от реална възможност за избор на алтернативни доставчици. Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може да бъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност на текущите мерки да осигурят спазването на закона“, продължава прессъобщението.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Председателят на КРС няма да реагира, защото му е изтекъл мандата преди една година и трепери да не напусне поста си . Докато този човек не бъде сменен, нищо добро не очаква нито българските потребители, нито КРС. Единственото, което ще продължи е да се раздават обществени поръчки на определени фирми.