Частните охранители в общини и села – с право да задържат с белезници
"Местните" гардове ще могат да ползват помощни средства като полицаите
„Местните“ гардове ще могат да ползват помощни средства като полицаите
Частните охранители, които ще могат да работят на територията на населените места след сключен договор с кметовете, ще имат право да използват белезници и други помощни средства при нужда.
Това става ясно от проект на наредба към новоприетия Закон за частната охранителна дейност. Вариантът на подзаконовия норматилен акт е публикуван за обществено обсъждане в правителствения портал www.strategy.bg. В текстовете на проекта за наредба е доразвита материята „охрана на урбанизираната територия“, записана за първи път в закона.
Въпросните законови разпоредби, които позволяват на общините и кметствата да наемат частна охрана за опазване на имуществото на гражданите и на обществения ред, вече са в Конституционния съд. Независимо един от друг и президентът Румен Радев, и главният прокурор Сотир Цацаров пратиха тези текстове – предложени от Министерския съвет и приети от Народното събрание, на юристите в Конституционния съд.
Мотивите на двамата са подобни – в най-общи линии, че даването на правомощия за опазване на сигурността, имуществото и здравето на гражданите на частни фирми нарушава принципа на функциониране на правовата държава. А в конституцията ясно е записано, че тези дейности са отговорност на Министерския съвет и в частност на МВР.
В проекта за наредба е доизяснено що е то „охрана на урбанизираната територия“. Текстът е почти дословно преписан от този в закона и гласи:
Охраната на урбанизирани територии е комплекс от дейности, който включва защита от противоправни посегателства, посредством наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули на имуществото и населението в съответната урбанизирана територия.
Уточнено е, че тази работа може да се върши от търговци с лиценз за извършване на частна охранителна дейност и това може да става на база на писмен договор (с кмета на съответната община или кметство, както пише в закона – б.р.)
Управителят или ръководителят на охранителната фирма, оперираща на територията на дадено населено място, ще са длъжни да осигурят на охранителите „белезници и други помощни средства“. Справка в текста на новия закон показва, че под „други помощни средства“ се разбира „каучукови, пластмасови, щурмови и електрошокови палки и прибори“.
Така записани, текстовете означават, че според вида охрана на град или село, за която кметът е сключил договор, гардовете ще могат да бъдат въоръжени. Те ще могат да задържат хора – с белезници, да използват палки и други пособия – по появата на компетентни органи на МВР. Помощни средства и упражняване на физическа сила по закон за забранени за употреба срещу „видимо малолетни деца“ и бременни жени (не е уточнено дали трябва да са видимо бременни, за да важи забраната – б.р.)
Разбира се, позволява се ползване на помощни средства и в случаи на неизбежна отбрана и „крайна необходимост“, които са описани в Наказателния кодекс. Задължението на охранителите дори в такива случаи да опазват живота и здравето на лицата, срещу които са насочени. Подобни са текстовете и в нормативната уредба, уреждаща работата на органите на МВР.
В наредбата е уточнено как частните охранители на населени места трябва да обявят кои са охранителите, какви технически средства използват – например охранителни камери със записващи устройства и т.н.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте