Хлорохинът, смятан за лек срещу коронавируса, ще бъде отчетен от полевите тестове на КАТ като употреба на „метамфетамин“.

Затова предупредиха граждански организации правната комисия в Народното събрание, която предстои да разгледа предложенията за още по-сурови наказания за дрогирани шофьори.

Като доказателство за твърдението си организациите прилагат таблица от страницата на производителя и официален вносител на самото тестово устройство (немската фирма „Draeger“). „Няма нищо чудно в това, че тестовете на КАТ реагират на хлорохина като на метамфетамин, защото той е братовчед на амфетамините, както и на един от хормоните на любовта – фенилетиламина“, коментира лабораторният лекар Георги Тодоров.

„Тестовете на КАТ за наркотици често дават лъжливи резултати, те са само един скринингов инструмент. Затова винаги по разследванията се изискват и кръвни проби.

Обикновено тестовете на КАТ реагират положително и на вещества, които имат общи функционални групи с наркотиците, за които се правят пробите“, коментира пред „Труд“ фармакологът Георги Момеков.

В сигнала си организациите предупреждават, че случаят с хлорохина не е единствен. Апаратът на КАТ отчитал употреба на „канабис“ и при използването на легални хранителни добавки и дори употреба на „опиати“, ако шофьорът е ял кифла с маково семе.

Освен това при замервания машината давала голям брой фалшиви позитивни и фалшиви отрицателни проби. Според Българското либертарианско общество проблемът е, че нито една от посочените в Наредбата за тестването на водачи лаборатории не изпълнява световните стандарти за тестване на наркотични вещества.

Патрулите на пътя улавят 5 вида наркотик

Проверяват катастрофирали и съмнителни шофьорите

Наркотестовете, които се използват от КАТ, са два вида на един същи производител – полеви тестове „Draeger DrugCheck 3000“ и тест касети, които са за работа с уред „Draeger DrugTest 5000“. Те улавят пет вида наркотици – марихуана, амфетамин и метамфетамин, кокаин, морфин и метадон. Проверките не са масови, но на тест задължително се поставят водачите при тежка катастрофа с пострадали.

В останалите случаи е при съмнения на полицаите от патрула – когато видят неадекватен шофьор с разширени зеници, зачервени очи, нервни движения, или някой, който изглежда като пиян, а дрегерът за алкохол показва 0.

Според българското законодателство шофирането под въздействие на наркотични вещества се наказва със затвор до 3 години.

Вече има внесени предложения от ГЕРБ присъдата да е до 5 г., тъй като в момента масовият случай е присъдите да са условни.

Тъй като за полевия тест на КАТ се взема слюнка, прави се и кръвна проба, която се подлага на лабораторно изследване. В повечето случаи резултатите съвпадат, тъй като въпросът е дали са употребени наркотични вещества и отговорът може да бъде или Да, или Не.

В края на миналата година други депутати от ГЕРБ предложиха в закона да се запише задължително след проба на слюнката да се прави и кръвна проба. Чак след като са готови резултатите да започва наказателно производство, а не непосредствено след хващането от КАТ на пътя.

Мотивите са, че така щяла да се изключи от наказателно преследване за групата от шофьори, употребявали наркотици в по-дълъг период преди проверката и тази употреба не е повлияла на реакциите им, докато са зад волана.

Според депутати обаче данните от пробата на слюнката с полицейския „Draeger Drug Check“ са по-точни, тъй като говорят за по-скорошна употреба и не водят до оневиняване на престъпници.

От КАТ отказват да коментират качествата на тестовете и показанията уредите, които използват, тъй като те са сертифицирани, минават редовно на технически прегледи и не могат да се използват от патрулите, ако не са изправни.

Адвокат Светла Костенска:

Засичат и медикаменти със „зелена рецепта“

Тестовете, които използва КАТ, реагират на тетрахидроканабинол (ТНC) – съставка в много от наркотичните вещества, когато тя е над 2%. В техническия коноп – тя е под този процент и не се хваща. Сходни са и резултатите от кръвните проби, обясни пред „Труд“ адвокат Светла Костенска, работила по много дела, свързани с катастрофи и употреба на дрога.

„Засичат се и много от лекарствата, изписвани с т. нар. зелени рецептни, в случай, че съдържат над 2% ТНС. Мога да дам такъв пример с медикамените, които се използват от страдащи от епилепсия“, каза още юристката.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar