• Надежда Йорданова

Така по-лесно ще се вземат трафични данни за проследяване от операторите

Правителството приело промени в Наказателния кодекс в деня, в който изненадващо отмениха заседанието

Поне 6 години затвор да е наказанието за всякакви компютърни престъпления.

Това предлага правителството на парламента с вече одобрени от министрите промени в Наказателния кодекс. Те са подготвени от правосъдната министърка Надежда Йорданова. Реално обаче сегашната правосъдна министърка възобновява проект на третото правителство на Бойко Борисов, който

е бил внесен в 44-ото народно събрание през 2020 г., но не е останало време за приемането му

Сегашният кабинет е одобрил промените в НПК на 17 март – деня, в който правителственото заседание бе изненадващо отложено от премиера Кирил Петков, а впоследствие стана ясно, че това е направено, защото е давал показания срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

С увеличение на наказанията тези престъпления стават тежки и разследващите по-лесно ще имат достъп до трафичните данни на разследваните за компютърни престъпления, става ясно от мотивите на проекта за промени в НК.

Досега всички тези престъпления са се наказвали със затвор до 5 години, което ги прави леки. А в такъв случай ползването на трафични данни от операторите противоречи на решение на Съда на ЕС – че тази информация е особено чувствителна, защото засяга личния и семейния живот на хората.

Увеличаването на наказанията за компютърни престъпления се налагало и заради европейска директива. Както и за

противодействие на зачестилите атаки срещу системи на държавата и частни компютри.

Ако през 2015 г. в България е имало само 57 сигнала от жертви на киберпрестъпления, от които са били разследвани 39, то през 2019 г. сигналите са били вече 2822. От тях разследвания са започнали по 2049, посочва правителството в обосновката си защо трябва да бъде променен кодексът.

От 2 на 6 години затвор се увеличава наказанието за хакерство, е заложено в проектозакона. А ако е срещу държавна инфраструктура, затворът може да е до 8 години.

Ако пък са засегнати държавни тайни, наказанието става 12 г.

За заразяване на компютър с вирус вече ще се лежи 7, а не 3 години.

До 6 г. затвор вече ще е наказанието за пиратстване на интелектуален продукт – филми, музика, софтуер и пр. До 6 години затвор ще се полагат и за плагиатство, ако чуждият труд е публикуван в интернет.

От 5 на 6 години се вдига и наказанието за сексуална злоупотреба с малолетни онлайн.

Правителството предлага и ново задължение на телекомуникационните оператори. Те ще трябва да съхраняват трафичните данни на клиентите си до 6 месеца след прекратяване на договора за услугата.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
мар.
мар.
01 януари 2024 22:46
Гост

здравейте,искам да подам сигнал за системно влизане в интернет устройствата ми…..става въпрос за човек който знаеше една моя електронна поща и информацията извлечена от нея се използва за всякакви провокаций и отнемане на права в интернет сърфирането…….това е вече седмица и нещо …….лицето което прави това искам да си заслужи последствивята……със сигурност е нон стоп онлайн в интернет сайта-ГЕПИМЕ.КОМ