Френският премиер Мишел Барние загуби вот на недоверие, като леви и крайнодесни партии се обединиха, за да свалят правителството му с множинство от 331 гласа.

Депутатите гласуваха с огромно мнозинство в подкрепа на предложението срещу него – само три месеца след като беше назначен от президента Еманюел Макрон.

Лидерството на Барние беше поставено под въпрос, след като той използва специални правомощия, за да прокара бюджета си без гласуване.

Проектобюджетът предвиждаше 60 милиарда евро икономии в опит да се свие дефицитът.

„Тази реалност (дефицитът) няма да изчезне с магията на вот на недоверие“, каза Барние пред депутатите преди гласуването, като добави, че бюджетният дефицит ще се върне, за да преследва всяко следващо правителство.

След гласуването Марин льо Пен от крайнодясното Национално рали описа бюджета му като „токсичен“, докато крайнолевият лидер Жан-Люк Меланшон нарече падането на Барние „неизбежно“.

Президентът Макрон – току що върнал се от държавното посещение в Саудитска Арабия, каза, че ще направи обръщение към нацията в четвъртък вечерта. Още преди вота обаче той бе заявил, че не смята да подава оставка независимо от гласуването за кабинета на Барние.

Свалянето на правителството по този начин за пръв път от 60 години след падането на кабинета на Жорж Поппиду през 1962 г., изпрати втората по големина икономика в ЕС в още по-дълбока политическа криза, която застрашава способността ѝ да приема закони за ограничаване на огромния бюджетен дефицит, предаде Ройтерс.

Очаква се скоро Барние да връчи своята оставка, както и тази на правителството си, на президента Еманюел Макрон.

Страната е застрашена да приключи годината без стабилно правителство или бюджет за 2025 г., въпреки че конституцията на страната предвижда специални мерки, които биха предотвратили спиране на работата на правителството.

Според трима източника на Ройтерс Макрон има за цел бързо да назначи нов премиер, като един каза, че иска да назначи премиер преди церемонията за повторното отваряне на катедралата Нотр Дам в събота, на която Тръмп трябва да присъства.

Всеки нов министър-председател ще се сблъска със същите предизвикателства като Барние при приемането на законопроекти, включително бюджета за 2025 г., от разделения парламент.

Нови парламентарни избори не може да има преди юли.

Макрон може алтернативно да помоли Барние и неговите министри да останат в качеството си на временни длъжности, докато той отдели време да идентифицира министър-председател, способен да привлече достатъчно междупартийна подкрепа за приемане на законодателство.

Служебно правителство може или да предложи спешно законодателство, за да прехвърли разпоредбите за данъци и разходи в бюджета за 2024 г. през следващата година, или да се позове на специални правомощия, за да приеме проектобюджета за 2025 г. с указ – въпреки че юристите казват, че това е правна сива зона и политически цената би била огромна.

Противниците на Макрон също биха могли да отхвърлят един след друг премиер.

Неговите съперници казват, че единственият смислен начин да се сложи край на проточилата се политическа криза е той да подаде оставка, което обаче надали ще се случи.

Политическият хаос във Франция допълнително ще отслаби ЕС, който вече бе разтърсен от разпадането на германското коалиционно правителство само няколко седмици преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, посочва Ройтерс.

Лидерката на френската крайна десница Марин Льо Пен каза, че натискът върху президента Еманюел Макрон да подаде оставка се увеличава, въпреки че тя не призова за това, но посочи, че единствено той има последната дума за подобно решение, предаде Франс прес.

Тя каза по-рано през деня, че нейният лагер ще гласува за одобряване на „специален закон“, с който да предотврати спирането на работата на правителството и да се осигури бюджет за 2025 г., в случай че настоящият кабинет на премиера Мишел Барние падне след днешния вот на недоверие, предаде Ройтерс.

Френската Социалистическа партия ще действа отговорно, за да помогне за намирането на ново правителство, заяви от своя страна преди гласуването председателят на парламентарната група на социалистите в Националното събрание Борис Вало.

„Социалистите ще изпълнят своята мисия“, заяви Вало преди гласуването и призовава за широка коалиция от целия политически спектър, но без участието на крайната десница.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar