Франция ще подкрепи Лаура Кьовеши за главен прокурор на ЕС, вместо своя кандидат
Франция се е съгласила да подкрепи румънката Лаура Кьовеши за главен прокурор на ЕС за сметка на собствения си кандидат Жан-Франсоа Бонер. Това твърди в. „Файненшъл таймс“, позовавайки се на френски и румънски източници.
Ходът идва, след като президентът Еманюел Макрон спечели много от преговорите за разпределянето на висшите постове в ЕС – начело на Европейската централна банка застава сънародничката му Кристин Лагард, а на Европейския съвет – либералът Шарл Мишел. Системата на „водещия кандидат“ за председател на Еврокомисията се провали и начело на ЕС вече е германката Урсула фон дер Лайен, за която се говори, че е предложена именно от него.
Според високопоставен френски източник замяната на Бонер с Кьовеши ще спомогне за географския баланс – досега нито един от важните постове не е отишъл при източноевропеец. Така Париж ще подчертае ѝ отдадеността си на върховенството на закона. „Това ще позволи и бързото създаване на службата на прокурора, което ние активно подкрепяме“, казва още той.
Ръководителят на групата на Макрон в ЕП – „Обнови Европа“, Дачиан Чолош, казва пред вестника, че Париж формално ще подкрепи Кьовеши в идните дни.
Европейската прокуратура ще има правомощия да разследва и преследва по наказателен ред престъпленията против бюджета на ЕС, например измами, корупция или трансгранични измами с ДДС.
По време на петгодишния мандат на Кьовеши начело на Националната дирекция за борба с корупцията осъдителните присъди за корупция по високите етажи на властта рязко се увеличиха, което й спечели похвали от ЕС, от групи на гражданското общество и частни инвеститори. Миналата година обаче Кьовеши бе отстранена по заповед на правосъдния министър Тудорел Тоадер. Румънското правителство, което председателстваше Съвета на ЕС през първата половина от годината, активно пречеше на избора на Кьовеши – както по дипломатически път, така и чрез съдебни обвинения и разпити за антикорупционната ѝ дейност.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте