Финансовата инспекция засече 11 нарушения при концесията на „Юлен“
Проверките са по искане на прокуратурата, която трябва да даде достъп до документите
Две проверки със засечени 11 нарушения е направила Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на концесионера на ски зоната над Банско – „Юлен“. Установено е и нецелево разходване на 61 203 лв. от страна на Министерството на младежта и спорта. При другата проверка – на концесията на „Юлен“, на екоминистерството, са били ревизирани поръчки за почти три милиона лева.
Оскъдните резултати от двете проверки са представени в отчета на одиторите за последното тримесечие на миналата година. Пълните доклади за проверките не са публикувани, тъй като се предоставят след искане по Закона за достъп до обществена информация. В. „Сега“ поиска копие от документите, но от АДФИ обясниха, че проверките са били направени по искане на прокуратурата и сега тя трябва да се произнесе дали могат да бъдат предоставени или не.
От резюмето на АДФИ става ясно, че спортното министерство е било проверено за законността на концесията, както и за изпълнението на самия договор. Инспектирано е било и спазват ли се разпоредбите, свързани с бюджета и финансовоотчетната дейност във връзка със сключените договори между ведомството на министър Красен Кралев и сдружението „Българска федерация по ски“ в периода 2006 – 2018 година.
Проверени са били общо 43 договора за над 36.1 млн. лв. Точно какви са установените 11 нарушения, така и не става ясно. Не се разбира и за какво точно са били похарчени нецелево установените над 60 000 лева. Проверката на министерството на Нено Димов отново е във връзка с изпълнението на концесионния договор, а ревизираните контракти са за 2.9 млн. лева. Установени нарушения обаче няма.
Това не са първите проверки на концесията на ски зоната на Банско. В началото на миналата година например стана ясно, че в продължение на 17 г. „Юлен“ е използвал 64% по-голяма площ от заложената в концесионния договор за ски зоната и през последните 8 години правителството е било наясно с този факт.
Изводите бяха направени от страна на прокуратурата по подадения през февруари 2018 г. сигнал на партия „Зелените“. Наказателна отговорност за тази безстопанственост няма да се търси, защото прокуратурата засега не е открила умисъл в действията на длъжностните лица, гласеше писмо на главния прокурор Сотир Цацаров до премиера Бойко Борисов тогава. Цацаров препоръча на Министерския съвет незабавно да промени договора на „Юлен“, за да го съобрази с действащите закони.
СОБСТВЕНИЦИ
Любопитен факт е, че в края на 2018 г. главният прокурор заяви в „Шоуто на Слави“, че прокуратурата знае истинския собственик на дружеството, но не може да си го спомни. И обеща той да бъде оповестен, щом има обществен интерес. В крайна сметка за собственик на концесионера през декември се представи петкратният носител на Световната купа по ски алпийски дисциплини Марк Жирардели, който е 100% собственик на „Такс сървисиз лимитед“ – регистрирана на Вирджинските острови фирма, която е мажоритарен собственик на „Юлен“. По документи обаче компанията е офшорка, а до неотдавна за краен собственик на компанията се смяташе социално слабият кипърец Георгиус Георгиу. Преди година премиерът Бойко Борисов каза, че всеки е наясно, че „Юлен“ е на бизнесмена Цеко Минев от Първа инвестиционна банка (ПИБ) или поне на свързани с него хора. От ПИБ отрекоха.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте