Унгарският анти-ЛГБТК закон нарушава световните правни стандарти
Унгарският закон, забраняващ преподаването на въпроси, свързани с хомосексуалността и трансексуалността в училищата, нарушава международни стандарти за човешките права, съобщи днес Венецианската комисия, обединяваща експерти по човешките права от Съвета на Европа – цитирана от Ройтерс.
Приетото през юни законодателство, което предизвика тревога в ЛГБТК+ общността и беше подложено на остри критики от страна на ЕС, забранява използването в училищата на материали, за които се смята, че насърчават хомосексуалността и промяната на пола, с аргумента, че това е превантивна мярка срещу злоупотреба с деца.
Експертите по конституционно право от Венецианската комисия заключиха, че законовите поправки не са в съответствие с международните стандарти за човешки права и не осигуряват на децата достъп до обективна и безпристрастна информация за половата идентичност и сексуалната ориентация. „Тъкмо обратното: законовите поправки допринасят за създаването на „опасна среда“, в която ЛГБТКИ децата могат да бъдат изложени на свързан със здравето риск и тормоз, заключи експертната група в своя анализ. „Законовите поправки оставят място само за едностранчиво и пристрастно преподаване, което предпоставя стигматизация и дискриминация на ЛГБТКИ хората“, добави групата.
Законът беше предложен от правителството на премиера националист Виктор Орбан, който си гради имидж на защитник на традиционните християнски ценности и противник на „ЛГБТ идеологията“ преди изборите през 2022 г., на които неговата партия Фидес за първи път ще се изправи срещу обединената опозиция.
Анти-ЛГБТ кампанията на Орбан ескалира през юли и август с появата из цялата страна на правителствени билбордове, задаващи въпроса: „Страх ли ви е, че детето ви може да бъде изложено на сексуална пропаганда“.
Управляващото коалиционно правителство на партиите Фидес и християндемократите, на което му предстоят трудни избори догодина, твърди, че правата на ЛГБТ общността и други подобни социални въпроси трябва да бъдат решавани от националните правителства. Според него целта на закона е да защитава децата, не да взема на прицел ЛГБТК+ общността.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте