Върховната Рада ратифицира Истанбулската конвенция за предотвратяване на насилието над жени и домашното насилие.

Законопроектът на президента Володимир Зеленски беше подкрепен в украинския парламент от 259 депутати, от които 193 са от групата на пропрезидентската партия „Слуга на народа“, съобщиха украинските медии. Четирима се обявиха против, а 25 се въздържаха.

Зеленски внесе във Върховната Рада законопроект за ратификацията на Истанбулската конвенция на 18 юни. Мотивите му са, че това преди всичко ще спомогне за подобряване на политическия имидж на Украйна на международната арена като страна, „последователно спазваща задълженията си в областта на защитата на правата на човека и основните свободи“.

Украйна подписа Конвенцията през 2011 г. и имаше опити за подкрепа на документа в парламента през 2016 и 2019 г.

Такава бърза подкрепа за конвенцията, която не можеше да бъде одобрена от Радата повече от 10 години, може да се дължи на факта, че тази седмица Съветът на ЕС трябва да вземе решение за предоставяне на Украйна статут на кандидат-член. Ратифицирането на Истанбулската конвенция ще бъде допълнително доказателство за решимостта на Украйна да следва европейските цели, коментира RBC-Украйна

Конвенцията признава насилието срещу жените едновременно за нарушение на правата на човека и като форма на дискриминация; установява ясна връзка между постигането на равенство между жените и мъжете и премахването на насилието срещу жените.

Документът приканва държавите да криминализират основните видове насилие срещу жени (като преследване и психически тормоз, принудителен брак, осакатяване на женските полови органи, принудителен аборт, принудителна стерилизация) и да предвидят подходящи и ефективни наказания за насилие.

Конвенцията е подписана от 46 държави, но 10 (до решението на Украйна) не са я ратифицирали, сред тях е и България.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar