Черен печат и забрана да посещава Украйна в следващите 10 г. е получил лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заради подозрения, че е руски шпионин. Според него обаче бил набеден от българското разузнаване пред украинците.

Информацията за изгонването на Костадинов от Украйна съобщиха първо пред „24 часа“ българи от Тараклийския район в Молдова, а по-късно я потвърди и Костадинов.

Депутатът се озова в Украйна в събота след словесна престрелка в парламента с премиера Кирил Петков на 1 март. „Защо, като сте такъв мъж, не сте там в Украйна да помагате на българите“, попита го Петков.

Последва атаката със снежни топки срещу него и шефа на парламента Никола Минчев от активисти на „Възраждане“ на честванията на 3 март на Шипка.

Преди това Костадинов е имал среща с руската посланичка Елеонора Митрофанова, обяви на 6 март пред bTV Кирил Петков. Това му било споделено от дипломатката, с която премиерът разговаря в неделя.

Костадинов и Митрофанова говорили на 1 март, но дипломатката не е дала детайли дали лидерът на „Възраждане“ е споделил какви намерения имат привържениците му за честването на Шипка и за плана си да пътува в Украйна.

Според нашите източници визитата на българския политик в Болград на 4 март, петък, станала достояние на Службата за сигурност на Украйна (ССУ). По време на обяд в ресторант нейни въоръжени служители прекъснали срещата и му съобщили, че имат сигнал, че е руски агент.

Държали са се учтиво, но са го снимали в профил и анфас

за картотека Помолили го да напусне Украйна и му наложили 10-годишна забрана за влизане.

Костадинов изпълнил настойчивата молба на украинската спецслужба и към 19 ч напуснал Украйна в посока Молдова. Преминаването му през КПП-то е документирано с видеоклип от ССУ.

Самият Костадинов потвърди за черния печат и 10-годишната забрана. Според разказа му обаче

бил държан час „под дулото на автомати“

Лидерът на „Възраждане“ обясни, че планирал визитата си преди 20 дни. Тогава у нас бе председателят на районния съвет в Тараклия, Молдова, Иван Паслар, който го поканил да участва на празненства за 3 март, които щели да се проведат на 4 и 5 март. Костадинов още тогава решил да посети и украинския Болград. Междувременно започнала войната, празненствата били отменени, но лидерът на „Възраждане“ решил, че трябва да отиде.

Пристигнал в Молдова на 3-и вечерта. На другия ден отишъл в украинския Болград заедно с Иван Паслар и шофьора му. Нарочно не споделил с кого ще се среща, а за пред роднини и депутатите на „Възраждане“ бил командирован в Молдова. Там оставил и колата си. За визитата му знаели само хората, с които ще се среща.

Влязох без никакъв проблем, пуснаха ни буквално за 5 мин, защото влиза официално лице от Молдова и те се познават. Нямаше никакъв проблем, което означава, че към онзи момент никой е нямал представа кой съм, разказа Костадинов.

След около 2 ч и половина обаче започна моето издирване в Болград. Ангажират се 3 служби – военно-граничната, полицейската и Службата за безопасност на Украйна, която е тяхното контраразузнаване. Получихме известие, че ни издирват. Не ни казаха за какво, на мен ми стана ясно какво се случва. Решихме веднага да влезем във връзка с тях, подчерта той.

Когато се обадил на службите, попитал дали поне не може да мине през Паметника на българските опълченци и катедралния събор, но му наредили да отива бързо на границата, за да „не стане по-лошо“. Стигнал там за 10 мин.

Дойде полицейска кола с агенти на СБУ. Взеха ми паспорта, започнаха да ме снимат. След това започна едно чакане от порядъка на час под дулото на автоматите, четирима военни ни бяха обкръжили. Не ни разрешаваха да мръднем. Когато запитах какво се случва, ми беше казано, че имат информация, че аз съм председател на проруска партия в България, което е много сериозно нарушение на законите в Украйна. Там действа извънредно положение и съответно това обвинение е равносилно почти на смъртна присъда.

Аз, естествено, им казах, че няма такова нещо. Започнах да се смея и попитах: Кой ви каза? Те казаха: Това не е наша информация,

вашето разузнаване ни каза

Като запитах за повече подробности, ми казаха да мълча и че в момента обмислят какво да правят и „ако се прибера в София“, да питам нашето разузнаване“, разказа той. След това му сложили и черния печат.

Накрая ми казаха – благодарете се, че се отървавате само с това, защото

трябваше да ви разстреляме

заради това, че сте руски агент, продължи той. Костадинов потвърди, че е сниман как му се връчва паспортът и преминава границата.

Не мога да разбера моята държава, която ме предаде и буквално ми подписа смъртната присъда, коментира лидерът на „Възраждане“.

Костадинов посочи Държавна агенция разузнаване като източник на информацията към Украйна.

Да кажем, че знаем всичко. И да питам, няма да ми кажат кой точно е дал информацията от София, допълни той.

Лидерът на „Възраждане“ разказа, че при срещите си с българите в Украйна разпитвал за хуманитарните помощи от България. Твърди, че те не знаели, че такава ще се отпусне, и още не били получили нищо. Затова партията му започвала собствена кампания.

Костадинов отново критикува правителството, че заема страна във войната, и настоя, че „тези хора, които управляват сега, трябва да бъдат съдени за държавна измяна и шпионаж в полза на чужди държави, защото те не излизат от чуждите посолства“.

300 млн. лв. струва план да заселим всички желаещи бесарабски българи

Външната министърка прибира 40 от Молдова със самолета на властта

100 хил. бесарабски българи от Украйна могат да се заселят в запустелите села у нас. Това предвижда план на КНСБ. Според синдикалистите за трайно заселване на 100 хил. души ще са нужни между 250 и 300 млн. лв.

Още преди две години общини и синдикати започнаха да картографират запустели и свободни къщи. Идеята е в тях да бъдат настанени бежанците, като държавата им отпусне безлихвени кредити или друг вид помощ.

Къщите обаче трябва да са разположени в населени места, които отстоят на не повече от 30 км до голям град. Така бизнесът ще може да ги превози до работното им място. Транспорт до работа за живеещите на такова разстояние се предвижда и в момента по финансираните от Агенцията по заетостта програми за борба с безработицата.

Мярката от 40 лв. на ден, която предвижда правителството, е добра. Тя трябва да се отпуска от 1 до 3 месеца. Освен това обаче на семейство трябва да бъдат отпускани по около 612 лв. на година за здравни грижи, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров. Настоява и за 1500 лв. за квалификация и обучения.

България ще евакуира и 40 бесарабски българи от Молдова. Външният министър Теодора Генчовска заминава в страната днес и ще ги качи на самолета, с който тя ще пътува.

„Продължаваме да евакуираме все още българи и граждани на страната ни от Украйна, до момента те са 1000 души“, съобщи още министърът след среща с посланика ни в Украйна Костадин Коджабашев и генералния ни консул в Одеса Светослав Иванов.

Над 170 хил. лв. са разходите на външното министерство до момента.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
UPSers
UPSers
09 март 2022 13:33
Гост

Thanks to this article I can learn more. Expand my knowledge and abilities. Actually the article is very real. https://www.upsers.onl/