Търси се начин за съдене на руските лидери за агресията срещу Украйна
Агенцията за съдебно сътрудничество на Европейския съюз, Евроюст създава нов център за подкрепа на усилията за събиране на доказателства за престъплението „агресия“, извършвано в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Обявяването на това решение днес от Евроюст идва в навечерието на първата годишнина от руската инвазия в Украйна и на фона на международни призиви за търсене на отговорност за престъпления в Украйна и наказателно преследване на престъплението „агресия“, което се вменява на руските лидери.
Нараства натискът за създаване на специален трибунал за съдене на руските лидери за извършване на агресия, определяна като незаконно нахлуване на една страна в друга.
Украински съдилища вече са осъдили 26 лица от началото на руската инвазия в Украйна и са повдигнали обвинения на близо 300 други, съобщи днес служител, цитиран от Ройтерс.
Мирослава Красноборова – украинският прокурор, координиращ наказателните дела в Хага, каза, че осъдителните присъди са за престъпления, включващи изнасилвания и убийства, артилерийски обстрел срещу жилищни сгради, жестоко отношение към цивилни и плячкосване.
По думите ѝ, Украйна е регистрирала от началото на инвазията над 71 000 предполагаеми военни престъпления.
„Жестокостите и разрушенията, причинени от Русия, са огромни и безкрайни. Милиони хора са били принудени да напуснат домовете си. Масирани ракетни удари разрушават цивилна инфраструктура, а мнозина трагично изгубиха живота си“, допълни Красноборова.
„Щетите не могат да бъдат възстановени, но това което можем да направим, е да гарантираме, че отговорните ще бъдат изправени пред правосъдието“, каза тя.
„Украйна твърдо вярва, че усилията за търсене на отговорност трябва да включват също преследване на ръководството на Руската федерация за престъплението агресия. Никога не трябва да приемаме безнаказаност за това върховно международно престъпление“, добави Красноборова.
Новият Международен център за преследване на престъплението „агресия“, който трябва да започне работа до лятото, ще „подкрепя и засилва разследванията на това престъпление като осигури ключови доказателства и улесни повдигането на обвинения в най-ранната възможна фаза“, посочи в изявление Евроюст.
Остава неясно кога и къде може да бъде проведе евентуален процес за престъплението „агресия“. Международният наказателен съд, който разследва престъпленията в Украйна, няма юрисдикция за това. Красноборова каза, че „се разглеждат всички възможни варианти“ за евентуално базиране.
Първата дама на Украйна Олена Зеленска призова вчера ООН да създаде подобен трибунал да преследването на престъплението „агресия“, припомня АП.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте