Омбудсманът Диана Ковачева е поискала от министрите на здравеопазването и вътрешните работи да бъде изготвен списък с лекарства, които дават фалшив положителен тест за наркотици. Сред тези медикаменти са и често използвани без рецепта медикаменти.

Според омбудсмана Диана Ковачева масово хората не са ориентирани кои лекарства дават ефект, подобен на употребата на наркотици.

Диана Ковачева – омбудсман: „Имам вече доста жалби, при които хора, които ползват аналгетици, кортикостероиди, при тестовете за дрога дават положителен тест“.

Омбудсманът настоява да бъде сформирана междуведомствена работна група, която в кратки срокове да изготви лекарствен списък.

Диана Ковачева: „Всъщност аптекарите не могат да кажат, защото няма такъв официален списък“.

Според токсиколози изготвянето на подобен списък е сложна задача. Причината – всеки човек има индивидуална метаболитна обмяна.

проф. д-р Снежа Златева – началник на Клиниката по токсикология във ВМА-Варна: Много е сложен, от експертна гледна точка е отговорът, как тези медикаменти повлияват рецепторите и как това се отразява на шофирането. Тези медикаменти могат да подтиснат рецепторите, могат да ги активират. Сложни процеси участват. Имаме и генетично закодиране на активността на рецепторите. Аз смятам, че е невъзможно да се се състави такъв списък от лекарства“.

Тестовете за наличието на наркотици са имунни и могат да разпознаят цялата молекула на медикамента или да реагират на негов метаболит, обясняват специалистите. Резултатът зависи от два основни фактора – чувствителността на теста и метаболизма на всеки човек.

проф. д-р Снежа Златева: „За тези изминали години около 20 процента са фалшиво положителни проби“.

Силвия Петкова – адвокат по наказателно право: „Много случаи имаме след употреба на енергийни напитки се получават фалшиво положителни тестове, не само след лекарства. Има случаи хора остават без работа за седем, осем, девет месеца след отнемане на книжката“.

Друг проблем се оказва и чакането на резултатите от биологичните проби, когато има съмнение за резултатите от полевия тест.

Силвия Петкова – адвокат по наказателно право: „Най-краткият случай в моята практика е бил три месеца, най-дългият 14 месеца“.

Изследване на Националния фокусен център за 2021 г. показва, че 45 процента от тестовете за дрога на пътя тогава са дали несъответствие с кръвната проба. Изследванията на урината, където наркотикът се задържа най-дълго в 23 процента от пробите пък са потвърдили резултата от теста на пътя, макар кръвният да е бил отрицателен.

„В урината се оказва, че действително има наличие на наркотично вещество, но това, което се признава, е кръвната проба“, заяви Александър Панайотов от Националния фокусен център за наркотици и наркомании.

На този фон, според адвокати, новите мерки с отнемане на колите на шофьори след употреба на алкохол и наркотици от страна на МВР не са достатъчно ясни.

Силвия Петкова: Липсва каквато и да било житейска и правна логика в тези промени. Причината е, че те отново са приети набързо, без обмисляне.“

Според експерти в Европа има три страни, които имат списъци с медикаменти, които могат да дадат положителен резултат. Това са Испания, Финландия и Дания.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar