Министерството на правосъдието на САЩ под ръководството на президента Доналд Тръмп прекратява усилията, започнати след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., за налагане на санкции и преследване на олигарси, близки до Кремъл.

Това разкри „Ройтерс“.

В служебна бележка на главния прокурор Пам Бонди се казва, че усилията, известни като Task Force KleptoCapture, ще приключат като част от пренасочването на фокуса и финансирането към борбата с наркокартелите и международните банди.

„Тази политика изисква фундаментална промяна в начина на мислене и подхода“, пише Бонди в директивата.

По този начин ресурсите, които сега се отделят за налагане на санкции и конфискуване на активи на руските олигарси, ще бъдат пренасочени към борба с картелите.

Усилията, започнати по време на управлението на президента демократ Джо Байдън, имаха за цел да засегнат финансите на богатите сътрудници на руския президент Владимир Путин и да накажат онези, които улесняват нарушаването на санкциите.

То беше част от по-широкия стремеж за замразяване на Русия от световните пазари и за прилагане на широкообхватни санкции, наложени на Москва на фона на международното осъждане на войната ѝ срещу Украйна.

Работната група повдигна обвинения срещу алуминиевия магнат Олег Дерипаска и телевизионния магнат Константин Малофеев за предполагаемо нарушаване на санкциите и конфискува яхти, принадлежащи на санкционираните олигарси Сюлейман Керимов и Виктор Векселберг.

Прокурорите, назначени в работната група, ще се върнат на предишните си постове. Промените ще бъдат в сила поне 90 дни и могат да бъдат подновени или да станат постоянни, според директивата.

Тръмп вече говори за подобряване на отношенията с Москва. Преди това той обеща да сложи край на войната в Украйна, макар че не е оповестил подробен план.

Акцентът върху наркокартелите идва, след като Тръмп определи много такива групи като терористични организации, което е част от мерките за борба с незаконната имиграция и трафика на фентанил.

Промяната засяга и прилагането на американския закон за чуждестранните подкупи, който доведе до някои от най-големите корпоративни дела на Министерството на правосъдието през последното десетилетие. Според бележката звеното, което прилага този закон, известен като Закон за чуждестранните корупционни практики, сега ще дава приоритет на разследванията за подкупи, свързани с картели.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar